Zdrowie

Menopauza – w jakim wieku może się rozpocząć? Główne objawy przekwitania

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
piolka/Getty ImagesMenopauza

Menopauza to ważny moment w życiu każdej kobiety. Oznacza przejście ze stanu płodnego do bezpłodnego, czego rezultatem jest ostatecznie brak możliwości naturalnego zajścia w ciążę. W jakim wieku występuje menopauza i jakie są jej podstawowe objawy?

Wiele kobiet boi się pierwszych objawów menopauzy. Proces ten związany jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej i rzeczywiście stanowi przyczynę wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Mimo to przekwitanie jest czymś jak najbardziej naturalnym, czego nie należy się obawiać. Choć trudno dokładnie określić, w jakim wieku zaczyna się menopauza, istnieją statystyki, które pozwalają w przybliżeniu podać moment, w którym może ona wystąpić.

Czym tak naprawdę jest menopauza? Etapy przekwitania

Menopauza może mieć tak naprawdę dwa znaczenia. W terminologii medycznej mianem tym określa się ostatnie krwawienie miesięczne w życiu kobiety. O wiele bardziej popularne jest jednak potoczne użycie tego słowa. W tym przypadku menopauza oznacza pewien okres obejmujący przejście od posiadania pełnych zdolności rozrodczych do ich zaniku. Jest to więc proces fizjologiczny związany z wygasaniem czynności hormonalnych jajników, które w pewnym momencie przestają uwalniać komórki jajowe oraz zaczynają produkować mniejszą ilość estrogenów i progesteronu.

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) o menopauzie można mówić wtedy, gdy po ostatnim krwawieniu miesięcznym przez 12 miesięcy nie wystąpiło kolejne. Tak naprawdę istotny jest także czas obejmujący kilka lat przed i po ostatniej miesiączce, określany jako klimakterium lub przekwitanie. Taki okres okołomenopauzalny można podzielić na trzy etapy, wśród których znajdują się:

 • premenopauza – zaczyna się na kilka lub nawet kilkanaście lat przed ostatnią miesiączką,
 • perimenopauza – występuje na ok. 4 lata przed menopauzą i trwa jeszcze rok po niej,
 • postmenopauza – czas od momentu wystąpienia menopauzy.

W jakim wieku menopauza daje zazwyczaj pierwsze objawy?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku zaczyna się menopauza. To kwestia bardzo indywidualna. Organizm każdej kobiety jest inny i w innym momencie przechodzi w stan prokreacyjnego spoczynku. Statystycznie jednak menopauza występuje w wieku 45–55 lat, choć mogą oczywiście pojawić się pewne odstępstwa od tej normy.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy menopauzy? Aby to określić, każda kobieta powinna uważnie obserwować swoje ciało i wysyłane przez nie sygnały. Okres przekwitania związany jest z różnorodnymi, często dość nieprzyjemnymi symptomami. Wśród najbardziej powszechnych można wymienić m.in.:

 • zaburzenia miesiączkowania (nieregularne krwawienia miesięczne, często bardziej obfite lub skąpe niż do tej pory),
 • nagłe uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się,
 • kołatanie serca powiązane z uczuciem niepokoju,
 • zawroty i bóle głowy,
 • huśtawki nastrojów (w tym rozdrażnienie, tendencja do wybuchania i reagowania agresją, a także skłonności do popadania w stany depresyjne),
 • zaburzenia snu (kłopoty z zasypianiem i bezsenność),
 • spadek energii i tendencja do szybszego męczenia się,
 • wzrost masy ciała,
 • obniżone libido,
 • infekcje intymne i suchość pochwy,
 • dolegliwości bólowe w trakcie stosunków seksualnych,
 • przesuszenie skóry, a także obniżenie jej elastyczności i pojawianie się przebarwień skórnych.

Jak widać, lista przykrych dolegliwości jest dość długa. Nic więc dziwnego, że tak wiele kobiet zastanawia się, w jakim wieku pojawia się menopauza. Na szczęście wszystkie z objawów z czasem ustępują. Co więcej, można łagodzić je za sprawą hormonalnej terapii zastępczej.

Od czego zależy, w jakim wieku zaczyna się menopauza?

To, kiedy rozpocznie się przekwitanie, zależy od wielu różnorodnych czynników. Co ma największy wpływ na to, w jakim wieku występuje menopauza?

 • czynniki genetyczne związane z dziedziczeniem pewnych tendencji – przybliżony termin wystąpienia menopauzy można ustalić na podstawie wieku, w którym przekwitanie rozpoczęło się u matki lub babki,
 • czynniki socjoekonomiczne – istnieje zależność między czasem pojawienia się menopauzy a miejscem zamieszkania i warunkami życia. Szacuje się, że kobiety z krajów wysokorozwiniętych przechodzą menopauzę później niż panie zamieszkujące kraje mniej rozwinięte,
 • ilość ciąż – zakłada się, że ciąża opóźnia moment pojawienia się menopauzy,
 • styl życia – u kobiet narażonych na duży stres, które stosują niezdrową dietę i używki menopauza pojawia się szybciej,
 • stosowanie leków hormonalnych – środki farmakologiczne obniżające poziom estrogenów powodują, że przekwitanie zaczyna się wcześniej,
 • operacje ginekologiczne – usunięcie jajnika przyspiesza wystąpienie menopauzy.

Wczesna menopauza – w jakim wieku można mówić o przedwczesnym przekwitaniu?

U niektórych kobiet przekwitanie może rozpocząć się już przed 40. rokiem życia (czasami nawet w wieku 20 lat). Można wówczas mówić o wczesnej menopauzie. Objawy przekwitania są takie same jak w przypadku standardowego klimakterium, jednak nie należy ich ignorować. Gdy zauważy się symptomy menopauzy, które występują zbyt wcześnie, najlepiej od razu skonsultować to z ginekologiem. Konieczne będzie też wykonanie odpowiednich badań. Jeżeli poziom hormonów płciowych okaże się zbyt niski, trzeba będzie rozpocząć leczenie.

Dziś Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy - 18 października

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) ustanowiły 18 października Światowym Dniem Menopauzy i Andropauzy. Celem święta ustanowionego w 2020 roku jest zwrócenie powszechnej uwagi na problemy oraz sposoby walki z objawami i następstwami zmian związanych z płodnością, które zachodzą w organizmach kobiet.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Aktywność fizyczna może redukować objawy zachodzące w organizmie około 50 roku życia

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: piolka/Getty Images

Pozostałe wiadomości