Zdrowie

Zbigniew Lew-Starowicz: książki o miłości, rozkoszy, kobiecie i mężczyźnie

Zdrowie

Aktualizacja:
Fot: Deagreez / gettyimages.com

Zbigniew Lew-Starowicz to najbardziej rozpoznawalny i popularny polski seksuolog. Napisał setki publikacji poświęconych seksualności. Jedne z nowszych pozycji to „O kobiecie”, „O mężczyźnie”, „O miłości” i „O rozkoszy”. Poznajmy najważniejsze teorie „pana od seksu”.

Zbigniew Lew-Starowicz jest konsultantem krajowym w dziedzinie seksuologii, psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą. Ma tytuł profesora nauk medycznych. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej i członkiem Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Jest też autorem wielu książek poświęconych seksuologii, m.in. „O kobiecie”, „O mężczyźnie”, „O miłości”.

Lew-Starowicz. Książki

Zbigniew Lew-Starowicz jest autorem i współautorem kilkuset książek poświęconych seksuologii i psychiatrii. Napisał kilka tysięcy artykułów popularnonaukowych.

Wybrane publikacje to:

· „Vademecum sztuki miłosnej”,

· „Seks partnerski”,

· „Seks dla każdego”,

· „Edukacja seksualna”,

· „On i ona o seksie”,

· „Encyklopedia erotyki”,

· „Seks dojrzały”,

· „Eros, nauka, kultura”,

· „Barwy seksu”,

· „Jak się kochać?”,

· „Przemoc seksualna”,

· „Leczenie zaburzeń seksualnych”,

· „Lew w sypialni”,

· „O kobiecie”,

· „O mężczyźnie”,

· „O miłości”,

· „O rozkoszy”,

· „Pan od seksu. Autobiografia najsłynniejszego polskiego seksuologa”.

Lew-Starowicz. O kobiecie

W książce „O kobiecie” (wyd. Czerwone i Czarne, 2011) Lew-Starowicz w rozmowie z Barbarą Kasprzycką opowiada o tym, jaka według niego jest polska kobieta. Tłumaczy, jakie ma ona wymagania wobec mężczyzn, jak wyglądają ich związki i od czego zależy jakość relacji.

W książce można wyczytać sporo na temat mężczyzn, seksu, zdrady, religii, związków i komunikacji między kobietą a mężczyzną. Lew Starowicz wyjaśnia, dlaczego niektóre kobiety uprawiają seks, czego tak naprawdę pragną i jak mogą pogodzić rolę matki i kochanki.

Lew-Starowicz dzieli się także historiami ze swojej praktyki lekarskiej, co pozwala poznać autentyczne przypadki.

Książka „O kobiecie” Lwa-Starowicza zyskała status bestsellera i doczekała się kontynuacji.

Lew-Starowicz. O mężczyźnie

Wywiad z Lwem-Starowiczem „O mężczyźnie” to uzupełnienie książki „O kobiecie”. W większości rozmów Lew-Starowicz i Krystyna Romanowska skupiają się tu na mężczyznach.

Lew Starowicz w książce „O mężczyźnie” opowiada o tym, jakim typem kochanka może być mężczyzna, jakie ma fantazje, dlaczego zdradza, ale także o tym, jakie błędy popełniają w związkach kobiety... i dlaczego nie powinny mieć mężczyznom za złe, że oglądają filmy dla dorosłych.

Jakie błędy według Lwa-Starowicza i jego pacjentów najczęściej popełniają kobiety w związkach? Krytykują swoich partnerów publicznie, nie szanują ich, nie biorą pod uwagę męskiego zdania („Jestem gruba! Muszę się odchudzić, nieważne, co o tym sądzisz!”), ostro odmawiają seksu, są bierne w łóżku. Mężczyźni nie lubią w kobietach bałaganiarstwa, rozgadania przez telefon i spędzania godzin z koleżankami. Lew-Starowicz odradza kobietom chodzenie po domu w rozciągniętym dresie, które znacząco wpływa na obniżenie atrakcyjności erotycznej dla partnera.

Lew-Starowicz. O miłości

Książka Lwa-Starowicza „O miłości” ukazała się w 2012 r. i jest kolejnym tomem z serii. Wywiad z seksuologiem przeprowadza Krystyna Romanowska. Główną myślą przewodnią poradnika jest to, że miłość wbrew obiegowej opinii nie niesie ze sobą jedynie przyjemności i partnerzy tworzący dojrzały związek powinni zdawać sobie z tego sprawę. Negatywne przeżycia w miłości nie wykluczają jej, a konflikty w związku – nawet tym najlepszym – są nieuniknione. Teoria Lwa-Starowicza o miłości łączy w sobie dwa bieguny – szczęścia i cierpienia.

„Pan od seksu” w książce „O miłości” skupia się także na różnicach w miłości i pożądaniu mężczyzny i kobiety. Doradza, kiedy warto zrezygnować ze związku.

Lew-Starowicz. O rozkoszy

Ostatni z tomów serii wydawnictwa Czerwone i Czarne to pozycja „O rozkoszy”. Lew-Starowicz skupia się w niej na seksualności, aspekcie fizycznym miłości i różnicach między kobietami a mężczyznami, które mogą być przyczyną problemów w łóżku.

Zdaniem eksperta podstawą związku są szacunek do partnera, traktowanie go podmiotowo, a także rozmowa o swoich potrzebach i otwartość na wysłuchanie drugiej strony.

Lew-Starowicz mówi również o seksualności nastolatków, masturbacji dzieci, łóżkowych kryzysach i sposobach na ich opanowanie.

W 2017 r. pojawiła się nowa część serii „Sztuka życia”.

Wszystkie powyższe książki Lwa-Starowicza pozwalają w pełniejszy sposób spojrzeć na związki, seksualność, a także na płeć przeciwną.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości