17-latka z zespołem Roszpunki. Lekarze nie kryli zdumienia, co znaleźli w jej żołądku

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
parenting.pl
Laserem usunięto guza w mózgu
Laserem usunięto guza w mózguDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Zespół Roszpunki, choć brzmi "bajkowo", tak naprawdę jest nazwą poważnej, acz rzadkiej choroby. Nastolatka mierząca się z tym schorzeniem niedawno przeszła operację usunięcia 48-centymetrowego guza, który znalazł się w jej żołądku. Lekarze byli zdumieni tym, co znaleźli w organie pacjentki.

48-centymetrowa kula w żołądku

Nastolatka z Wielkiej Brytanii to jedna z osób, które cierpią na tzw. zespół Roszpunki. Historię choroby 17-latki opisano w czasopiśmie BMJ Case Reports, które ujawniło powód jej złego samopoczucia. Dziewczyna usłyszała diagnozę przypadkiem, gdy trafiła do szpitala z urazem głowy. Podczas jednego z badań lekarze wykryli guza w górnej części brzucha pacjentki. Wyniki tomografii komputerowej ukazały tajemniczą 48-centymetrową masę wewnątrz żołądka dziewczyny, która od dłuższego czasu powodowała u niej uporczywe bóle brzucha. Podczas zabiegu usunięcia tajemniczego guza okazało się, że była to ogromnych rozmiarów kula włosów.

Zespół Roszpunki. Czym jest ta choroba?

U 17-latki zdiagnozowano zespół Roszpunki - rzadki rodzaj niedrożności jelit, który jest wywoływany trichofagią, czyli nawykiem zjadania włosów. Włosy nie są trawione w układzie pokarmowym człowieka, dlatego - gdy trafiają do żołądka w dużych ilościach - formują kulę, która może zagrażać stanowi zdrowia pacjenta.

Zespołowi Roszpunki często towarzyszy trichotillomania, czyli nawyk wyrywania własnych włosów. Przyczyna schorzenia nie jest do końca jasna. Część lekarzy i psychologów przyczyn szuka w chorobach psychicznych: zaburzeniach lękowych czy depresji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: parenting.pl

Źródło zdjęcia głównego: Joos Mind/Getty Images

Pozostałe wiadomości