Zdrowie

Pięknie wygląda, ale ma zdolności do samozapłonu. Tak kończy się kontakt z tą rośliną

Zdrowie

Autor:
Teofila
Siewko
Krzew Mojżesza, Dyptam

Krzew Mojżesza to roślina, która ma zdolności do samozapłonu. Nazywana jest też dyptamem. Spotkanie z tą byliną może mieć tragiczne skutki. Bywa, że bliski kontakt prowadzi do rozległych oparzeń, przede wszystkim podczas upalnych dni. Co to za roślina? Jak chronić się przed poparzeniem i co zrobić, jeśli już do tego dojdzie?

Krzew Mojżesza - co to

Krzew Mojżesza to tak naprawdę dyptam jesionolistny. W wielu krajach uprawiany jest w ogrodach jako roślina ozdobna. Aktualnie w Polsce znajdują się trzy potwierdzone miejsca jego występowania - w rezerwacie Kulin, w okolicach Dąbrowy Górniczej, a także w rejonie Pińczowa. Jego piękne kwiaty mają niesamowity cynamonowy zapach, są koloru białoróżowego lub różowego i zebrane są w grona. Rośnie przede wszystkim w suchych lasach i zaroślach oraz na wzgórzach.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Na jej roślinach znajdują się tzw. włoski gruczołowe, z których wydobywa się duża ilość olejków eterycznych. W gorące i bezwietrzne dni może dochodzić do samozapłonu - ogień jest koloru błękitnego i dosyć szybko wygasa, a jednocześnie nie uszkadza rośliny. Krzew Mojżesza objęty jest ścisłą ochroną gatunkową jako krytycznie zagrożony i wymierający. Spotkanie z nim, zwłaszcza w upalne lato, może skończyć się jednak tragicznie.

Poparzenie Krzewem Mojżesza

Poparzenie dyptamem, czyli Krzewem Mojżesza, działa w podobny sposób, co w przypadku poparzenia Barszczem Sosnowskiego. Związki kumarynowe, zawarte w obu tych roślinach powodują poparzenia II i III stopnia, jednak dyptam nie jest aż tak niebezpieczny. W połączeniu z wysoką temperaturą olejki eteryczne zawierające furanokumarynę mogą osiadać na skórze, a w kontakcie z silnym promieniowaniem słonecznym dochodzi do silnych poparzeń. Nie powinno się ich ignorować, ponieważ mogą źle się goić.

Poparzenie Krzewem Mojżesza, czyli dyptamem
Poparzenie Krzewem Mojżesza - na co uważać? Co zrobić po oparzeniu? Poparzenie Krzewem Mojżesza, czyli dyptamem Źródło: bozhdb/Getty Images

Reakcja na te związki jest osobnicza - każdy reaguje inaczej. Na reakcje ma wpływ także duża wilgotność powietrza i potliwość, która może wzmagać objawy poparzenia.

Objawy poparzenia Krzewem Mojżesza, czyli dyptamem

Poparzenie, które wywołuje Krzew Mojżesza powoduje oparzenia II i III stopnia. Objawiają się one bąblami, które wypełnione są surowiczym płynem. Pierwsze zmiany skórne mogą pojawić się nawet po kilkunastu minutach po kontakcie z rośliną. W ciągu kolejnej doby rumień może się nasilać, a stan zapalny utrzymywać około 3 dni. Po mniej więcej 7 dniach podrażnienia ciemnieją i mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Czasami dochodzi także do zmian skórnych, a miejsca po bąblach staje się wrażliwe na promienie słoneczne nawet przez kilka lat. 

Co zrobić po poparzeniu Krzewem Mojżesza

Jeżeli wiemy, że doszło do kontaktu z Krzewem Mojżesza, należy jak najszybciej osłonić miejsce, które mogło być narażone na kontakt. Jeśli jest taka możliwość, powinno się je jak najszybciej obficie opłukać wodą oraz użyć mydła. Jeżeli pojawiają się pierwsze objawy poparzenia, warto zażyć leki przeciwhistaminowe (w przypadku wystąpienia objawów alergii), oraz chłodzić miejsce środkiem z penthanolem. Następnie niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak chronić się przed poparzeniem dyptamem

Przede wszystkim należy unikać pracy przy tej roślinie w upalne i słoneczne dni. Jeżeli już to jest absolutnie konieczne, warto założyć odzież ochronną oraz regularnie myć dłonie. W ciepłe dni trzeba też unikać zwykłego kontaktu z rośliną i nie przebywać w jej otoczeniu. Pomoże to zapobiegać ewentualnym poparzeniom.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: svetograph/Getty Images

Pozostałe wiadomości