Ostatnio dużo mówi się o epidemii krótkowzroczności u dzieci, winiąc za to pandemię, edukację zdalną i nieograniczony dostęp do urządzeń cyfrowych. Dlaczego to tak istotny problem? O tym rozmawialiśmy z optometrystką, ekspertem firmy Hoya Lens Poland Sylwią Kijewską.
Krótkowzroczność u dzieci - czat z ekspertem
Epidemia krótkowzroczności u dzieci
Krótkowzroczność to najczęściej wykrywana wada wzroku u dzieci. Początek roku to dobry moment, by udać się ze swoją pociechą na kontrolę. Można skorzystać z usług okulisty lub optometrysty, a najlepiej obu specjalistów. Pamiętajmy, że zdiagnozowanie tej wady nie jest wyrokiem. Mamy wiele możliwości, by spowolnić jej postępowanie i skorygować wzrok.
Kiedy powinniśmy zacząć dbać o tę diagnostykę u dziecka? - Jak najszybciej się da. Zalecenia są takie, żeby badania kontrolne przeprowadzać w pierwszym roku życia, później na początku przedszkola, szkoły i co roku przed rozpoczęciem roku szkolnego - wyjaśniła optometrystka, ekspert firmy Hoya Lens Poland Sylwia Kijewska.
- Dziecko nie powie, że widzi gorzej. Możemy zwracać uwagę na elementy takie jak mrużenie oczu, przysuwanie się do telewizora, trudności z przepisywaniem, ale to są ewidentne objawy wady wzroku. Żeby to wcześniej wyłapać, trzeba udać się na wizytę kontrolną - dodała specjalistka.
Krótkowzroczności u dziecka – co robić?
Według Sylwii Kijewskiej, aby dziecko widziało dobrze, krótkowzroczność należy w pełni korygować. Idea dawania "za słabych" okularów powoduje tu jedynie szybsze pogłębianie się wady. Istnieje kilka metod o udowodnionej naukowo skuteczności m.in. zakraplanie oczu niskim stężeniem atropiny czy zakładane na noc soczewki ortokeratologiczne.
Ciekawą propozycją są także specjalistyczne soczewki kontaktowe oraz okulary z soczewkami MiYOSMART z technologią DIMS, będące rozwiązaniem nieinwazyjnym. Krótkowzroczność u dzieci najczęściej jest korygowana okularami, a te soczewki okularowe dodatkowo spowalniają rozwój wady o średnio 60% w porównaniu z ze standardowymi soczewkami jednoogniskowymi.
Ekspertka wyjaśniła też widzom, jak dbać o odpowiednią higienę pracy wzrokowej. - Wystarczy spędzać 2 godziny dziennie na dworze, dbać o odpowiednią odległość oczu od ekranu i regularne przerwy. Darmowe rzeczy, a działają cuda - podsumowała ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News