Zdrowie

Koszulka, którą można się komunikować. Genialny wynalazek studentki pielęgniarstwa

Zdrowie

Autor:
Maria
Czarniecka
Genialny wynalazek studentki pielęgniarstwa

Na koszulce opracowanej przez Magdalenę Robak znajduje się zaledwie kilka ilustracji. Żadna nie znalazła się tam przypadkowo i bynajmniej nie jest ozdobą. Magda jako studentka pielęgniarstwa opracowała koszulki, których głównym celem jest usprawnienie komunikacji między pacjentem a personelem medycznym. O tym, jak wpadła na pomysł stworzenia takiej odzieży, opowiedziała we wtorkowym wydaniu Dzień Dobry TVN.

Koszulki z piktogramami. Genialny pomysł Magdaleny Robak

Magdalena Robak jest studentką pielęgniarstwa, która wpadła na pomysł pozornie prosty, a może okazać się prawdziwą rewolucją. Mowa tu o koszulkach z piktogramami, które ułatwiają personelowi medycznemu komunikację z pacjentem. Jak sama przyznała, pomysł zrodził się z jej własnych doświadczeń z pracy - szczególnie z pacjentami w podeszłym wieku, dla których wymówienie najprostszych słów staje się w pewnym momencie problemem.

Bluzka Magdaleny składa się z kilku elementów. W centralnym punkcie koszulki znajduje się człowiek witruwiański składający się z kropek. Nie jest on wypunktowany bez powodu - ma to pomóc pacjentom z ograniczonymi możliwościami komunikacyjnymi we wskazaniu, gdzie odczuwają ból.

- Pielęgniarka powinna powoli przesuwać palcem po poszczególnych punktach na swojej koszulce - tłumaczy Magda. - Wystarczy, że pacjent mrugnie, uściśnie rękę czy skrzywi twarz(...), czasami to jedyna możliwa forma komunikacji. I może być ona znacznie łatwiejsza dla pacjenta - dodaje.

Kolejnym elementem na koszulce jest skala bólu. Tu podobnie - pielęgniarka przesuwa powoli palcem po obrazku, a pacjent w odpowiednim momencie daje znać. W ten sposób personel dowiaduje się już gdzie, i jak bardzo boli pacjenta, a to już naprawdę dużo informacji.

Koszulka z piktogramami z Polski doceniona na światowym konkursie

Projektując koszulkę Magda pomyślała też o zamieszczeniu trzech grafik symbolizujących najczęstsze potrzeby pacjenta: toaleta, poprawa łóżka i informacja o tym, że coś nie jest w porządku. Na dole grafiki znalazł się symbol serduszka. Co ono oznacza?

- To niepozorne serduszko jest bardzo ważne - mówi Magdalena Robak. Oznacza "dziękuję", słowo proste, ale w przypadku np. starszych pacjentów bywa trudne do wypowiedzenia.

Pomysł 20-latki został doceniony w światowym konkursie Queen Silvia Nursing Award. Magda dostała się do finału, gdzie wytypowano sześć najlepszych projektów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Dorota Wellman z wizytą u Katarzyny Olubińskiej-Godlewskiej. "Po narodzinach dziecka ja też już jestem inna"

Suplement diety wycofany. Jego przyjmowanie może być niebezpieczne dla zdrowia

Zamrożenie cen prądu. Kto i do kiedy musi złożyć wniosek? Zostało coraz mniej czasu

Autor:Maria Czarniecka

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości