Zdrowie

Pająk ukąsił 12-latkę i jej mama ostrzega rodziców. Kolczaka zbrojnego można spotkać w przydomowym ogródku

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
www.ekologia.pl
Groźny pająk – kolczak zbrojny w Polsce
Dzień Dobry TVNGroźny pająk – kolczak zbrojny w Polsce

Zdecydowana większość pająków, które spotkać można na terenie naszego kraju, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Istnieją jednak pewne wyjątki. Ugryzienie kolczaka zbrojnego może wywoływać silną reakcję alergiczną, a nawet doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

Kolczak zbrojny w Polsce

Kolczak zbrojny teoretycznie rzadko pojawia się w polskich domach, jednak niepokojące doniesienia o przypadkach ukąszenia przez groźnego pająka, zwracają uwagę na zagrożenie, jakie niesie za sobą jego obecność na terenie naszego kraju. W ostatnich dniach września br. ofiarą jadowitego pająka padła 12-letnia córka Anny Andrusyn.

Wyglądało to bardzo groźnie. Miejsce ugryzienia było bardzo zaognione, w stronę łokcia szły dwie pręgi, wystąpił stan podgorączkowy. Stwierdziłam, że trzeba jechać na ostry dyżur. Pani doktor po podaniu leków i obserwacji przyszła do nas i powiedziała: ugryzł was kolczak zbrojny

- mówiła w Dzień Dobry TVN mama ukąszonej dziewczynki. Dodała też, że już miesiąc wcześniej na terenie Wrocławia wykryto podobne przypadki ugryzień. Mieszkanka Chrząstawy Małej natychmiast umieściła w mediach społecznościowych informację, przestrzegającą przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Córka Anny Andrusyn natychmiast została poddana leczeniu antybiotykami, otrzymała też stosowne medykamenty antyalergiczne i maści zewnętrzne. 12-latka spędziła cztery doby w szpitalu, pozostając pod stałą obserwacją lekarzy.

Zdaniem Dariusza Kucharskiego, ugryzienie pająka może wywołać silną reakcję uczuleniową, jednak takie ryzyko dotyczy niewielkiej grupy osób. Doświadczony biolog zapewnił, że jad gatunków występujących na terenie naszego kraju zwykle okazuje się niegroźny dla człowieka.

W naszej faunie jest trochę pająków, które są w stanie nas ukąsić, natomiast skutki tego zależą wyłącznie od osoby ukąszonej. Byłem kąsany wielokrotnie przez różne zwierzęta, ponieważ zajmuję się stawonogami. W zasadzie tylko dwa razy w życiu zdarzyła mi się podobna reakcja, przy czym ja nie wylądowałem w szpitalu, był to pluskwiak i mrówka. Pająk krzyżak może ukąsić boleśnie. W pewnych sytuacjach, jeżeli dana osoba wykazuje reakcję uczuleniową na jad, może się to skończyć wstrząsem, wymagającym akcji ratunkowej. Nie należy jednak traktować pająków jako jakieś straszne zwierzęta, które tylko na nas czyhają i próbują kąsać

- zapewnił specjalista. Wspomniał też o tym, że objawy wskazujące na ukąszenie pająka równie dobrze mogą wynikać z bezpośredniego kontaktu z innym zwierzęciem, takim jak niewielka mrówka wścieklica czy osa klecanka.

Objawy ukąszenia przez kolczaka zbrojnego

Kolczak zbrojny zamieszkuje tereny wielu europejskich krajów, w tym także i Polski. Zwykle spotkać go można na ciepłych, otwartych terenach porośniętych trawą, niewysokimi ziołami i krzewami. Zdarza się, że zamieszkuje przydomowe ogródki. Pajęczyna budowana przez ten gatunek zwraca uwagę rozmiarem zbliżonym do jaja gołębia. Stanowi ona schronienie dla dorosłych osobników i ich potomstwa. Warto podkreślić, że samice broniące młodych bywają bardzo agresywne.

Jeden z najbardziej jadowitych pająków w Polsce prowadzi nocny tryb życia, można na niego natrafić w okresie od marca do listopada. Jak wygląda kolczak zbrojny? Na jego czerwonobrązowym głowotułowiu występuje 6 par odnóży, w tym 4 pary odnóży krocznych. Barwa odwłoka może być różnorodna, przeważnie zwraca uwagę odcieniami zieleni lub żółci. Przez jego środek biegnie z kolei wyraźnie ciemniejszy, zwykle ciemnobrązowy pas. Odnóża tego pająka uzbrojone są w kolce. Samce są zdecydowanie mniejsze od samic.

Kolczak zbrojny w domu może stanowić zagrożenie, ponieważ posiada silne szczękoczułki, a jego ukąszenie wywołuje objawy przypominające zatrucie. Jad tego gatunku jest śmiertelny dla owadów, natomiast u człowieka może powodować piekący ból, stan zapalny, osłabienie, nudności i dreszcze. Dolegliwości utrzymują się nawet przez okres dwóch tygodni i w niektórych przypadkach wymagają konsultacji z lekarzem. U osób szczególnie wrażliwych może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, a w efekcie także do zatrzymania akcji serca.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: www.ekologia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości