Zdrowie

Kobiety a testosteron. Do czego są nam potrzebne męskie hormony?

Zdrowie

Autor:
Nastazja
Bloch
Po co kobietom testosteron?
Po co kobietom testosteron?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Słyszysz "testosteron" i od razu wyobrażasz sobie dobrze zbudowanego mężczyznę. Tymczasem ten hormon występuje także u kobiet i - jak się okazuje - pełni bardzo ważną funkcję. Jak wpływa na nasz organizm i do jakich zmian doprowadza? Czym grozi jego przedawkowanie? O tym opowiedziała nam dr n. med. Anetta Karwacka, specjalista ginekolog-położnik.

Po co kobietom testosteron?

Androgeny to grupa hormonów płciowych, występujących zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jak tłumaczyła dr Anetta Karwacka, towarzyszą nam już od okresu dojrzewania, są odpowiedzialne za pojawienie się owłosienia łonowego i pachowego oraz za umożliwienie całego dojrzewania płciowego, a w życiu dorosłym za libido, sny i doznania erotyczne, za siłę mięśniową i gęstość kości. Do grupy androgenów zalicza się także testosteron. Choć kojarzy nam się głównie z mężczyznami, jest także niezbędny do życia kobietom. Dlaczego?

Czym jest hormonalna terapia zastępcza?
Czym jest hormonalna terapia zastępcza? Okres menopauzy jest przełomowy w życiu kobiety. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez ten czas, jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Źródło: Dzień Dobry TVN

- Jest on kluczowy do tego, żeby prawidłowo miesiączkować, reguluje całą oś przysadkowo-podwzgórzową. Jest kluczowy do tego, żebyśmy miały odpowiednie cechy charakteru i odpowiedni napęd życiowy – powiedziała specjalista ginekolog-położnik.

Niedobór testosteronu u kobiet – co robić?

Z wiekiem u wszystkich kobiet spada poziom testosteronu. Jednym będzie to przeszkadzać, innym nie. Pierwszymi objawami jest obniżenie libido, zmniejszenie popędu płciowego, suchość pochwy oraz brak komfortu w czasie współżycia.

- Wtedy można mierzyć poziom testosteronu. Jeżeli potwierdzimy, że mamy niedobory testosteronu, możemy włączyć małe dawki terapii testosteronowej. Tutaj nie mamy wytycznych co do ilości – podkreśliła nasza rozmówczyni.

Jak dodała, do tej pory nie pojawiły się oficjalne rekomendacje, by walczyć z niedoborem testosteronu u kobiet.

- Nie ma żadnych długotrwałych badań klinicznych, które by oceniały bezpieczeństwo stosowania testosteronu. Nie dysponujemy preparatem zarejestrowanym - zaznaczyła.

Doświadczeni lekarze u pacjentów, którzy walczą z przykrymi dolegliwościami, stosują zatem preparaty off label, czyli poza wskazaniami medycznymi. Wszelkie leki należy jednak zawsze skonsultować ze specjalistą. Preparaty z testosteronem stosowane u kobiet na własną rękę mogą np. utrudniać zachodzenie w ciąży i spowodować uszkodzenie płodu.

Przedawkowanie testosteronu - czym grozi

Co więcej, przedawkowanie preparatu niesie ze sobą poważne konsekwencje.

- Przedawkowanie testosteronu u kobiet ma negatywny wpływ. Może działać prokogennie, jeśli chodzi o raka piersi. Nie powinien też być stosowany u pacjentki w menopauzie - ostrzegła dr n. med. Anetta Karwacka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości