Zdrowie

Kaszel po przeziębieniu – co zrobić, by się go pozbyć?

Zdrowie

Kaszel po przeziębieniu

Zastosowanie domowych metod leczenia na przeziębienie zazwyczaj przynosi satysfakcjonujące efekty i dokuczliwe objawy szybko ustępują, ale nie zawsze. Niekiedy zostaje kaszel, który potrafi mocno dawać się we znaki. Długo utrzymujący się kaszel po przeziębieniu nie zawsze jest powodem do zmartwień, ale nigdy nie powinno się go bagatelizować. Jak długo utrzymuje się kaszel po przeziębieniu i kiedy warto udać się do lekarza? Jak pozbyć się kaszlu domowymi sposobami? Odpowiadamy!

Kaszel po przeziębieniu – jak długo się utrzymuje?

Trudno powiedzieć, ile trwa kaszel po przeziębieniu, bo nie ma tutaj żadnej reguły. Choroba może mieć różny przebieg, dużo zależy także od podjętego leczenia, odporności i indywidualnych uwarunkować.

Objawy przeziębienia najczęściej utrzymują się ok. 7 dni. Największe nasilenie osiągają po 3–4 dniach, a potem stopniowo ustępują. Kaszel jest jednak objawem, który potrafi utrzymywać się przez 2–3 tygodnie, a czasami nawet dłużej1.

Co oznacza długi kaszel po przeziębieniu?

Kaszel ze względu na czas trwania dzieli się na ostry (trwa krócej niż 3 tygodnie), podostry (3–8 tygodni) i przewlekły (ponad 8 tygodni). Jeśli po przebytym wirusowym zakażeniu dróg oddechowych kaszel utrzymuje się ponad 3 tygodnie, wtedy mamy do czynienia z kaszlem podostrym. Zwykle występuje on dlatego, że uszkodzony nabłonek dróg oddechowych ulega odnowie2. Gdy się zregeneruje, duszący kaszel po przeziębieniu powinien ustąpić.

Kaszel przewlekły po przeziębieniu

Po przeziębieniu raczej rzadko kiedy kaszel utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni. Jeśli jednak mamy z takim kaszlem do czynienia, istnieje możliwość, że jego przyczyna jest zupełnie inna. Najczęstsze przyczyny kaszlu przewlekłego to2:

 • astma,
 • zapalenie zatok przynosowych,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • palenie papierosów i POChP.

Przewlekły kaszel po przeziębieniu jest więc wskazaniem do odbycia konsultacji lekarskiej.

Jak pozbyć się kaszlu po przeziębieniu?

Zarówno suchy, jak i mokry kaszel po przeziębieniu potrafi być bardzo uciążliwy. Chcąc się z nim jak najszybciej uporać, zastosuj poniższe metody1:

 • Zadbaj o odpowiedni poziom nawodnienia – płyny oczyszczają organizm i pomagają szybciej zwalczyć infekcję. Upłynniają zalegającą w układzie oddechowym wydzielinę, dzięki czemu łatwiej jest ją odkrztuszać.
 • Nawilżaj powietrze w domu – oddychanie suchym powietrzem może nasilać odruch kaszlowy. O odpowiedni poziom nawilżenia powietrza pomoże Ci zadbać specjalny nawilżacz.
 • Stosuj inhalacje – wdychanie pary wodnej wzbogaconej w substancje o antybakteryjnych i przeciwwirusowych właściwościach rozrzedzi wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie. Do przygotowania inhalacji wykorzystać możesz sól fizjologiczną lub olejek eteryczny.
 • Pij syrop na kaszel. W chorobach przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych zastosuj Deflegmin syrop, który zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i poprawia jego transport. W ten sposób ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel3.
 • Oklepuj plecy. Poproś o pomoc w tym bliską Ci osobę. Niech dokona tej czynności przy pomocy dłoni ułożonej w łyżeczkę. Dzięki temu odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny stanie się łatwiejsze.
 • Przyjmuj odpowiednią pozycję do snu. Głowa podczas leżenia powinna być ułożona wyżej niż tułów. Zapobiegnie to atakom kaszlu w nocy i niepotrzebnemu wybudzaniu.

Kaszel po przeziębieniu – kiedy warto udać się do lekarza?

Długo utrzymujący się kaszel po przeziębieniu warto skonsultować z lekarzem przede wszystkim wtedy, gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy takie jak duszność, znaczne osłabienie czy krwioplucie. Z wizytą u specjalisty nie powinno się zwlekać, jeśli występuje kaszel przewlekły, zwłaszcza gdy jego charakter ostatnio uległ zmianie lub towarzyszą mu objawy takie jak krwioplucie, duszność, zmniejszenie masy ciała i utrzymująca się ponad 3 tygodnie chrypka2.

 • Bibliografia:
 • Mejza F., Przeziębienie - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
 • Jankowski M., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 201
 • Witryna internetowa: https://deflegmin.pl (dostęp: 2022.05.17.).

Artykuł partnera

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości