Zdrowie

Wody lecznicze w Polsce. Rodzaje, właściwości, leczone schorzenia

Zdrowie

woda w dłoniach

Wody lecznicze mają dużo więcej składników mineralnych od innych rodzajów wód, dlatego też zostały zakwalifikowanie jako wody mogące leczyć pewne schorzenia i dolegliwości. Powinny być więc spożywane po uzgodnieniu z lekarzem, a nie jako środek do zaspokajania pragnienia. Wody te pochodzą z głębokich warstw ziemi, mają stały skład chemiczny i charakteryzują się bogactwem składników mineralnych. W zależności od składu stosowane są w leczeniu konkretnych dolegliwości.

Tylko nieliczne z wód leczniczych dostępne są poza pijalnią. Niektóre z nich można kupić w aptekach lub w sklepach na półkach ze zdrową żywnością. Wody lecznicze poprawiają metabolizm, wspomagają leczenie chorób nerek, walkę z wrzodami żołądka i cukrzycą. Źródlane wody lecznicze występujące najczęściej w Polsce to: siarkowe, chlorkowo-sodowe, szczawy żelaziste i inne. Wybierając odpowiednią wodę leczniczą, trzeba jednak wykazać się ostrożnością, ponieważ nie każdy może spożywać określone rodzaje wód. Swoją decyzję dobrze jest skonsultować ze specjalistą.

Więcej:

Rodzaje wód leczniczych

Woda lecznicza to taka, która dzięki swoim specyficznym właściwościom może wykazywać działanie lecznicze, terapeutyczne . Są to wody podziemne, które nie są zanieczyszczone (chemicznie czy też mikrobiologicznie), a ich stopień zmineralizowania nie jest mniejszy niż 1000 mg/dm³. Występują różne rodzaje wód leczniczych, a do głównych zaliczamy: wody żelaziste, fluorkowe, jodkowe, siarczkowe, krzemowe, radonowe, szczawy . Wody lecznicze w Polsce, które poprawiają zdrowie i samopoczucie to między innymi:

· szczawa wodorowęglanowo-wapniowa, np. woda „Jan”, o silnym działaniu moczopędnym, polecana osobom z chorobami nerek, dróg moczowych, z kamicą nerkową, stosowana jest także podczas leczenia cukrzycy i miażdżycy;

· woda lecznicza „Józef” – stosowana również w leczeniu schorzeń nerek i dróg moczowych;

· szczawa o dużej mineralizacji – woda „Zuber”, o działaniu żółciopędnym i żółciotwórczym, stosowana jest w leczeniu schorzeń dróg żółciowych; pomaga walczyć z nadwagą, chorobą wrzodową, nadkwasotą;

· woda lecznicza „Szczawa II” doskonale nadaje się do leczenia schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych, chorób zatok, alergii; bogata w jod oczyszcza drogi oddechowe;

· woda „Hanna”, stosowana w chorobach krwi, niedoczynności tarczycy, wspomaga pracę wątroby, leczy kamicę moczową i dnę moczanową;

· „Szczawa I” stosowana jest przy zaburzeniach takich, jak nadpobudliwość, depresja, schorzenia na tle nerwowym.

Właściwości lecznicze wód termalnych

Wody termalne, które także słyną ze swych właściwości leczniczych służą do kąpieli . Są one bogate w minerały wydobywane z głębokich warstw ziemi: krzem, żelazo, potas, magnez, siarkę, selen, chrom, lit czy wapń. Jakie są właściwości lecznicze wód termalnych i dlaczego warto zażywać w nich kąpieli ? Woda o określonych parametrach może naprawdę pomóc, np. wpłynąć stabilizująco na system nerwowy, na obniżenie poziomu stresu, bezsenność. Wody dodatkowo usprawniają proces metabolizmu, zmniejszają dolegliwości bólowe mięśni i stawów, stabilizują tętno, a nadto usprawniają gospodarkę hormonalną w organizmie. Kąpiele w basenach termalnych zalecane są w okresie rekonwalescencji – czy to po operacjach, czy podczas powrotu do zdrowia po jakiejś chorobie. Z takiej terapii korzystają osoby w różnym wieku. Warto pamiętać, że wody termalne wpływają korzystnie również na stan skóry, ujędrniają, wygładzają, pomagają zwalczać trądzik.

Gdzie w Polsce szukać leczniczych wód mineralnych?

Obecnie w naszym kraju aż 45 miejscowości posiada status uzdrowiska. Tam mieszczą się zarówno sanatoria, jak i szpitale. Wiele osób przyjeżdża tam również w okresie ferii czy wakacji, by korzystać z klimatu, a dodatkowo ze znajdujących się tam pijalni wód leczniczych. Gdzie w Polsce możemy znaleźć takie miejsca i jakie schorzenia można tam leczyć?

· Wody lecznicze w miejscowości Duszniki Zdrój wydobywane są z pięciu źródeł – są to szczawy, które pomagają leczyć choroby serca, układu pokarmowego, oddechowego, reumatologiczne i ginekologiczne.

· Wody lecznicze w Szczawnicy to aż 12 źródeł szczawów wodorowęglanowych, sodowych, jodkowych, bromkowych; wody te zalecane są w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, układu oddechowego, a także alergii i w czasie rekonwalescencji.

· Wody lecznicze w uzdrowisku Lądek Zdrój są niskozmineralizowane, fluorkowe, siarczkowe i radoczynne; bije tu aż 7 źródeł leczniczych, które pomagają leczyć choroby kobiece, schorzenia skóry, układu nerwowego, nerwobóle.

· Wody lecznicze z Krynicy Zdroju wydobywane są z 23 źródeł, jednak tylko 7 z nich stosuje się do kuracji pitnej, pozostałe do wziewnej oraz do kąpieli; wody działają antystresowo, przeciwalergicznie, obniżają cholesterol, zapobiegają zawałom, pomagają w leczeniu chorób układu pokarmowego, kamicy nerkowej, schorzeniach dróg moczowych.

Wody lecznicze w Polsce występują także w: Polanicy Zdrój, Kudowie Zdrój, Świeradowie Zdrój, Busku Zdrój, Ciechocinku, Nałęczowie, Rabce, Połczynie czy Wieliczce.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości