Olejek herbaciany: zastosowania i właściwości

Olejek herbaciany
Fot. Rawf8 / Getty Images
Olejek herbaciany wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z herbatą do picia. Jest pozyskiwany z liści drzewa herbacianego, rośliny należącej do zupełnie innej rodziny niż herbata chińska. Ma też inne właściwości i zastosowania. W medycynie tradycyjnej służy do leczenia grzybicy, wszawicy, łupieżu, trądziku oraz chorób zatok. Czy leczenie olejkiem herbacianym jest skuteczne?

Olejek herbaciany ma potwierdzone działanie antybakteryjne. Czy to jednak wystarczy, by leczyć nim grzybicę lub łupież?

Więcej:

Czym jest olejek herbaciany?

Olejek herbaciany jest olejkiem eterycznym pozyskiwanym z dwóch gatunków drzew lub krzewów nazywanych melaleukami – Melaleuca alternifolia (skrętolistnej) i Melaleuca dissitiflora . Najczęściej określa się je mianem drzew herbacianych. Należą do rodziny mirtowatych. Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się z liści w procesie destylacji parą wodną.

Właściwości olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Jakie zawiera substancje?

Olejek z drzewa herbacianego jest ciągle badany. Naukowcy zidentyfikowali wiele substancji wchodzących w skład olejku herbacianego i odpowiadających za jego właściwości, m.in. kilkadziesiąt monoterpenów, organicznych związków chemicznych o intensywnym zapachu i działaniu antybakteryjnym, antywirusowym i przeciwgrzybiczym . Właściwości te zostały potwierdzone w badaniach in vitro , brak jednak odpowiednio licznych randomizowanych badań klinicznych na ludziach.

W medycynie tradycyjnej uważa się, że olejek herbaciany działa także przeciwzapalnie, rozkurczowo, przeciwbólowo i wykrztuśnie .

Tradycyjne zastosowania olejku herbacianego

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest stosowany na wiele problemów zdrowotnych:

  • trądzik,
    • kurzajki,
      • problemy z zatokami,
        • kleszcze,
          • grzybicę pochwy, paznokci i stóp,
            • wszy.

              W przypadku problemów kosmetycznych, takich jak kurzajki czy trądzik, stosowanie olejku herbacianego może dać pewne rezultaty i poprawić wygląd skóry. Jeśli zaś chodzi o problemy takie jak grzybica, zaleca się wizytę u lekarza. Nie ma badań, które by potwierdzały skuteczność olejku herbacianego .

              Olejek nie jest wskazany przeciwko kleszczom, które zawsze powinno się usuwać bez użycia jakichkolwiek substancji. Nie należy także wykorzystywać olejku herbacianego w walce z wszami, pojawiającymi się najczęściej u dzieci, ze względu na możliwe reakcje alergiczne.

              Inne zastosowania olejku z drzewa herbacianego to np.:

              • czyszczenie łazienki (do butelki ze spryskiwaczem trzeba wlać 2 szklanki gorącej wody, pół szklanki octu i 10 kropli olejku),
                • pranie (należy dodać łyżeczkę olejku razem z proszkiem do prania),
                  • odstraszanie owadów.

                    Bezpieczeństwo stosowania olejku herbacianego

                    Przed zastosowaniem olejku herbacianego należy sprawdzić, czy na skórze nie wystąpi reakcja alergiczna. Próbę alergiczną wykonuje się za pomocą odrobiny rozcieńczonego olejku wsmarowanej w jedno miejsce na skórze. Po upływie doby należy sprawdzić, czy pojawi się zaczerwienienie.

                    Olejek herbaciany stosuje się zewnętrznie i miejscowo, a także w formie inhalacji. Nie nadaje się do picia, ponieważ jest toksyczny . Wypicie nawet niewielkiej ilości może wywołać zatrucie, szczególnie u dzieci i osób w podeszłym wieku. Objawy obejmują niezborność ruchów, wysypkę, a nawet śpiączkę. W udokumentowanych przypadkach objawy ustąpiły samoistnie.

                    Ze względu na brak potwierdzonej skuteczności oraz możliwą toksyczność olejku herbacianego dla płodu, nie jest on zalecany dla kobiet w ciąży . Bezpiecznie jest powstrzymać się przed stosowaniem olejku także w czasie karmienia piersią.

                    Efekty niepożądane olejku herbacianego pojawiają się także, gdy utlenia się substancja. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przechowywanie, bez dostępu powietrza i światła. Nie należy stosować olejku, który stał na słońcu lub w niedokręconej buteleczce.

                    Jakie kosmetyki zawsze ma w swojej kosmetyczce Katarzyna Zielińska?

                    Jak stosować olejek herbaciany?

                    Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na twarz ? Można go nakładać w formie rozcieńczonej (pół na pół z wodą) bezpośrednio na zmiany skórne. Olejek stosuje się wyłącznie miejscowo. Na paznokcie można nakładać olejek w większym stężeniu. Aby zastosować olejek z drzewa herbacianego na włosy , do 200 ml szamponu dodaje się 10 kropel substancji.

                    Olejek herbaciany jest także używany do aromaterapii.

                    Najprostszym sposobem na stosowanie olejku herbacianego jest wybieranie gotowych kosmetyków z jego dodatkiem. W sklepach są dostępne m.in.:

                    • preparaty przeciwgrzybicze z olejkiem herbacianym,
                      • przeciwtrądzikowe kremy i maseczki do twarzy,
                        • kremy pielęgnacyjne,
                          • pasty do zębów,
                            • szampony i odżywki do włosów,
                              • płyny do higieny intymnej.

                                W gotowych kosmetykach stężenie olejku nie przekracza kilku procent , więc prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych objawów jest minimalne.

                                Bibliografia:

                                1. Opinia Komisji Europejskiej o olejku herbacianym z 16 grudnia 2008 r. http://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/04_sccp/docs/sccp_o_160.pdf

                                Autor: Filip Yak

                                podziel się:

                                Pozostałe wiadomości