Zdrowie

Co to jest lekkoatletyka? Popularne sporty lekkoatletyczne i zasady

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Tony Anderson/Getty ImagesBiegaczka

Jakie dyscypliny uprawia lekkoatleta? Główne konkurencje lekkoatletyczne to biegi, skoki, chód i rzuty. Zawody lekkoatletyczne odbywały się już w starożytnej Grecji, lekkoatleci konkurowali m.in. w biegu na krótkim dystansie i rzucie dyskiem.

Lekkoatletyka, nazywana też "królową sportów" już od czasów starożytnej Grecji była częścią Igrzysk Olimpijskich. Mężczyźni ze starożytnych miast-państw konkurowali w lekkoatletycznych zawodach. O tym, jak ważne były igrzyska dla starożytnych Greków świadczy chociażby fakt, że na ich czas przerywano wojny. Dzisiejsze zasady lekkoatletyczne ustalane są przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych, największą sportową organizację na świecie.

Historia lekkoatletyki

Grecy przywiązywali bardzo dużą wagę do ćwiczeń fizycznych. Osoba, która regularnie uprawiała sport i mogła pochwalić się dobrą kondycją fizyczną, była uważana za dążącą do doskonałości. Igrzyska Olimpijskie cieszyły się niezwykle dużą popularnością, zarówno wśród uczestników, jak i publiczności. Dzisiejsze dyscypliny lekkoatletyczne powstały właśnie dzięki starożytnym Grekom. W Olimpii np. konkurowano w skoku w dal, rzucie dyskiem, rzucie oszczepem, biegu i zapasach. Ze starożytnego pięcioboju wywodzi się też współczesny wielobój.

Od samego początku istnienia igrzysk sportowcy współzawodniczyli też w biegu maratońskim. Dyscyplina ta została wprowadzona, by upamiętnić Filippidesa i jego wyczyn. Po zwycięstwie Greków nad Persami pod Maratonem Fillipides pobiegł do Aten, by oznajmić wszystkim wygraną.

Lekkoatletyka - dyscypliny

Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne to: biegi (sprint, bieg średni, bieg długi, bieg przez płotki), rzuty (rzut młotem, kulą, oszczepem, dyskiem i pchnięcie kulą), skoki (w dal, wzwyż, trójskok, skok o tyczce) i wieloboje (triathlon i pieciobój).

Lekkoatletyka - rekordy świata

Rekordy świata w lekkoatletyce muszą być zatwierdzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych. Na lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata z 2009 r. rekord wśród mężczyzn zarówno w biegu na 100, jak i na 200 m pobił Jamajczyk Usain Bolt. Światowy rekord w biegu na 400 m należy do pochodzącego z Republiki Południowej Afryki Wayde’a van Niekerka. Jeśli chodzi o maraton, w 2018 r. rekord ustanowił Kenijczyk Eliud Kipchoge. W lekkoatletyce kobiet światowy rekord w biegu na 100 m i na 200 m należy od 1998 r. do Amerykanki Florence Griffith-Joyner. Z kolei na 400 m w 1985 r. najszybciej pobiegła Marita Koch z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Rekordzistką w biegu maratońskim jest Brytyjka Paula Radcliffe.

Kilku sportowców uprawiających lekkoatletykę zapisało się na zawsze w historii tego sportu. Jednym z najsłynniejszych lekkoatletów jest bez wątpienia Siergiej Bubka, ukraiński tyczkarz i trzydziestopięciokrotny rekordzista świata. Równie imponującą karierę sportową zrobił Czech Jan Żelazny specjalizujący się w rzucie oszczepem. Jest on trzykrotnym złotym medalistą igrzysk olimpijskich i mistrzem świata.

Lekkoatletyka w Polsce

Polska lekkoatletyka zaczęła się rozwijać pod koniec XIX w. Rozwój tej dyscypliny nastąpił głównie dzięki Towarzystwu Gimnastycznemu "Sokół", które powstało w drugiej połowie XIX w. i aktywnie promowało lekkoatletykę. Do rozwoju lekkoatletyki przyczynił się też krakowski Park dr H. Jordana. W 1919 r. został założony Polski Związek Lekkiej Atletyki. Ta dyscyplina sportu była uprawiana w wielu klubach, m.in. w Wiśle Kraków, Cracovii czy Pogoni Lwów.

Polscy mistrzowie olimpijscy w lekkoatletyce

Polska może pochwalić się ponad 20 złotymi medalami zdobytymi na mistrzostwach lekkoatletycznych. Pierwszy złoty medal dla Polski zdobyła w 1928 r. Halina Konopacka w rzucie dyskiem. Z kolei w 1932 r. Janusz Kusociński wywalczył złoto w biegu na 10 000 m, pierwsze miejsce zajęła też wtedy Stanisława Walasiewicz w biegu na 100 m. Złote medale polscy lekkoatleci otrzymali też w wielu innych konkurencjach lekkoatletycznych, m.in. w skoku wzwyż, skoku o tyczce, chodzie na 20 km i 50 km, pchnięciu kulą czy rzucie młotem. Oprócz złota Polacy wywalczyli też kilkadziesiąt srebrnych i brązowych medali.

Zobacz także:

Zobacz wideo: To oni zdobyli pierwszy złoty medal w Tokio - polska sztafeta mieszana

To oni zdobyli pierwszy złoty medal w Tokio - polska sztafeta mieszana
To oni zdobyli pierwszy złoty medal w Tokio - polska sztafeta mieszana

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tony Anderson/Getty Images

Pozostałe wiadomości