Zdrowie

Leki wchodzące w interakcję. "Mogą wręcz zadziałać toksycznie"

Zdrowie

Autor:
Sabina
Zięba
Ruszają przeglądy lekowe

Często łykami jednocześnie różne leki, jednak nie sprawdzamy, czy nie wchodzą ze sobą w groźne interakcje. Teraz zajmą się tym farmaceuci, którzy zaczynają przeglądy lekowe. Na czym to polega? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała autorka bloga Matka Aptekarka, Ana Krysiewicz.

Przeglądy lekowe w Polsce

W 75 aptekach w Polsce ruszają przeglądy farmaceutyczne. Jest to element opieki farmaceutycznej, wprowadzony przez ustawę z 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty. Przegląd lekowy polega na tym, że farmaceuci sprawdzą, czy leki przepisane pacjentowi przez różnych lekarzy, nie wchodzą ze sobą w groźne interakcje.

Dzięki temu będziemy mogli poinformować pacjenta czego z czym nie łączyć i przede wszystkim, jak przyjmować - czy z jedzeniem, czy na czczo, czy przed samym spaniem

- mówiła w Dzień Dobry TVN Ana Krysiewicz. Problemem jest to, że Polacy przyjmują bardzo dużo leków, a lekarze nie posiadają systemów, dzięki którym każdy z nich by widział, co ktoś inny przepisał. Często padamy również ofiarami reklam tabletek czy innych specyfików i kupujemy coś, co nie jest dla nas odpowiednie. Warto bowiem wiedzieć, że nawet przyjmowane zioła czy suplementy mogą działać na niekorzyść pacjenta.

- Chodzimy do różnych lekarzy i jeżeli pacjent nie powie, że przyjmuje coś - łącznie z ziołami czy suplementami - to lekarz tego nie wie. Przepisuje coś konkretnego, a później okazuje się, że np. dwóch lekarzy przepisało to samo, albo wchodzi w interakcję. (...) Fajnie jest, jak one po prostu tylko obniżą wchłanianie - choć nie leczymy wtedy podstawowej choroby - ale mogą też niestety zintensyfikować działanie, co może być szkodliwe, albo wręcz zadziałać toksycznie - dodała farmaceutka.

Leki, które wchodzą ze sobą w interakcje

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, by przeczytać ulotkę leku, bądź etykietę suplementu (gdy nie zawiera ulotki) albo zapytać lekarza, który przepisuje dany preparat. Można też, podczas zakupów, zapytać farmaceutę, bądź technika farmaceutycznego o przyjmowanie leku. To pozwoli na wyeliminowanie błędów. A jakie najczęściej popełniamy?

- Polacy nie przyjmują właściwie leków, jeżeli chodzi o posiłki. Zdecydowana część - chociażby hormony tarczycy, które większość Polaków bierze - to de facto, jeżeli je weźmiemy z jedzeniem, to one się nie wchłoną, czyli tak, jakbyśmy w ogóle nie leczyli podstawowej choroby. Ponadto np. często łączymy leki. Wielu Polaków bierze leki przeciwzakrzepowe, kwas acetylosalicylowy w małej dawce, a np. boli nas coś i to łączymy z ibuprofenem. W ten sposób bardzo nasilamy zapalenie błony śluzowej żołądka czy wrzodów - dodała autorka bloga Matka Aptekarka.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości