Zdrowie

Marzą o dziecku a nie mają własnych jajeczek. Kim są kobiety, które korzystają z anonimowego dawstwa?

Zdrowie

Decyzja o powiększeniu rodziny jest jedną z najważniejszych w życiu. Jednak coraz częściej na drodze marzeń o zostaniu mamą staje problem braku własnych komórek jajowych. Z myślą o takich kobietach Klinika INVICTA prowadzi Program Dawstwa. Mogą do niego zgłosić się zdrowe kobiety i przekazać swój bezcenny dar, czyli komórkę jajową innej kobiecie.

Dar na wagę życia

Stało się. Podjęliście wspólnie z partnerem decyzję o założeniu lub powiększeniu rodziny. Na początku starań właściwie żadna z par nie zakłada trudności w poczęciu dziecka i uzyskaniu upragnionej ciąży. Niestety aż 20% kobiet, które pragną cieszyć się macierzyństwem ma problem z zajściem w ciążę. Powodem może być słaba jakość komórek jajowych, ich niewielka liczba lub całkowity brak jajeczek. Jednak taka diagnoza nie musi brzmieć jak wyrok. Nawet brak własnych komórek jajowych nie przekreśla szans na zostanie mamą. Z pomocą kobietom przychodzą inne kobiety, które chcą przekazać im własne komórki jajowe. Marzenie o byciu mamą staje się realne.

In vitro z komórką dawczyni

Leczenie in vitro z komórkami jajowymi dawczyni jest skuteczną metodą, którą z powodzeniem stosuje się w ośrodkach leczenie niepłodności w Polsce. Najpierw pobiera się komórki jajowe od dawczyni, czyli kobiety, która zdecydowała się pomóc bezpłodnym parom w zostaniu rodzicami. Dawczyni od samego początku procesu dawstwa zostaje otoczona wyjątkową i specjalistyczną opieką doświadczonego zespołu Kliniki INVICTA. Kobieta może liczyć na wsparcie Koordynatora Procesu Dawstwa, czyli osobistego opiekuna, a także psychologa, który specjalizuje się w procesie dawstwa komórek jajowych. Dawczyni znajdzie się też pod opieką doświadczonego lekarza ginekologa, którzy przeprowadzi ją przez ten wyjątkowy, medyczny proces. Specjaliści Kliniki INVICTA sprawią, że oddanie komórek jajowych stanie się unikalnym doświadczeniem, jakim jest przekazanie daru życia potrzebującej rodzinie. Kamila, która została Dawczynią Komórek Jajowych wyjaśniała powody, dla których to zrobiła:

 Chciałam pomóc parom, które nie mogą w inny sposób spełnić swoich marzeń o zostaniu rodzicami. Wiem, co znaczy macierzyństwo i ile szczęścia może dać kobiecie, właściwie związkowi

Anonimowość na pierwszym miejscu

Gdy komórki jajowe zostaną już pobrane od dawczyni, trafiają do embriologa, który w laboratorium in vitro zapładnia je nasieniem partnera biorczyni. Komórki dzielą się i rozwijają przez kilka dni aż powstanie z nich zarodek. Wówczas zostaje on podany do macicy pacjentki-biorczyni, aby mógł się tam zagnieździć. Proces dawstwa jest anonimowy. Lek. med. Krzysztof Zieliński, specjalista ginekologii i położnictwa oraz Ordynator Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA w Gdańsku, wyjaśnia:

W Polsce obowiązuje program anonimowego dawstwa, czyli pacjenci nie mają możliwości, aby poznać dane dawczyni

Jednak biorczyni i jej partner mają możliwość dobrania podobnych cech wyglądu dawczyni do ich własnych, co daje szansę na zapewnienie podobieństwa przyszłych dzieci do swoich rodziców. Lek. Med. Krzysztof Zieliński mówi:

Aby dobrać dawczynię komórek pacjenci wypełniają ankiety fenotypowe, według których pracownik banku komórek jajowych przedstawia możliwe opcje doboru dawczyni

Szansa na rodzicielstwo

Pary decydują się na zabieg in vitro z komórkami jajowymi dawczyni z reguły po wielu latach walki o upragnioną ciążę. Partnerzy mają za sobą zwykle wyboistą drogę do rodzicielstwa, która pełna jest zawiedzionych nadziei i bolesnych doświadczeń. Decyzja o skorzystaniu z komórki jajowej anonimowej dawczyni nie jest łatwa. Jednak bywa ostatnią szansą na doświadczenie rodzicielstwa. Maria Szecówka-Nowak, która jest psychologiem w Klinice INVICTA we Wrocławiu, tłumaczy:

Decyzja o biorstwie komórek wiąże się między innymi z pogodzeniem się z utratą szansy na potomstwo nie tylko z naturalnej ciąży, ale też z własnych komórek. Biorstwo komórek wymaga też akceptacji najbardziej zaawansowanych rozwiązań, które oferuje nowoczesna medycyna

 Warto podkreślić, że przyczyną słabej jakości jajeczek lub ich braku u biorczyń mogą być różne czynniki. Lek. Med. Krzysztof Zieliński zwraca uwagę na:

Przedwczesne wygasanie funkcji jajników, niezależnie od przyczyny, tj. przedwczesna menopauza uwarunkowana genetycznie lub skutek po przebytym leczeniu, np. radioterapii, chemioterapii, leczeniu chirurgicznym. Innym wskazaniem jest niska rezerwa jajnikowa, bądź wiek pacjentki, gdzie nie możemy uzyskać zarodka z własnych gamet

Takie pacjentki przez wiele lat bezskutecznie próbują zajść w ciążę, ponieważ chcą przekazać swój materiał genetyczny. Po wykorzystaniu wszelkich dostępnych metod decydują się na komórkę jajową dawczyni. Dopiero ta metoda pozwala im na zostanie matkami. Ten bezcenny dar życia zostaje im przekazany przez dawczynie. Dlatego warto nią zostać. Może zrobić to zdrowa kobieta, która jest w wieku od 18 do 32 lat, regularnie miesiączkuje i ma prawidłową wagę ciała. Potencjalna dawczyni nie może cierpieć na choroby genetyczne ani psychiczne. W trakcie kwalifikacji zostaną wykonane badania genetyczne, infekcyjne i hormonalne, których wyniki będą udostępnione dawczyni. Dawczyni otrzyma też zryczałtowany zwrot kosztów, który jest związany z procesem kwalifikacji i dawstwa. Kwota zależy od liczby wizyt w Klinice INVICTA i waha się od 4 do 8 tys. zł. Więcej informacji o tym, jak zostać dawczynią znajduje się na stronie Bank INVICTA, gdzie można wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości