Jak na twój organizm wpłynie picie wody z cytryną na czczo?

Aktualizacja:
woda z cytryną

Picie wody z sokiem z cytryny na czczo wesprze wiele procesów metabolicznych, które zachodzą w twoim ciele. Będzie miało również wpływ na samopoczucie oraz zmniejszy poczucie ociężałości z rana. Czy picie wody z cytryną na czczo szkodzi? Jakie daje efekty woda z cytryną na czczo?

Szklanka wody z cytryną na czczo to świetny sposób na zadbanie o zdrowie. Już sama woda polecana jest jako sposób oczyszczenia układu pokarmowego przed spożyciem rano pierwszego posiłku, natomiast cytryna doskonale ten zabieg wspomaga. Jak przygotować wodę z cytryną na czczo? Lepsza będzie woda z cytryną na czczo ciepła czy zimna? Zwolenników obu sposobów picia jest wielu, oba mają swoje zalety.

Więcej:

Jak przygotować wodę z cytryną na czczo? Przepis

Ciepła woda z cytryną na czczo doskonale funkcjonuje w zimie w ramach porannego rozgrzania. Może natomiast kiepsko sprawdzić się pod kątem pobudzenia mózgu do pracy. Może wręcz sprawić, że po jej wypiciu będziesz jeszcze bardziej senny. Zimna czy letnia woda z cytryną na czczo pomoże ci się obudzić, jednak nie nadaje się dla osób z wrażliwymi zębami. Tak samo wygląda sprawa w przypadku zbyt gorącej wody z cytryną na czczo . Obie skrajności mogą być nieprzyjemne dla dziąseł.

Przepis na wodę z cytryną na czczo jest banalnie prosty. Wyciśnij do szklanki z wodą połówkę cytryny, a zadbasz w ten sposób aż o 25% dziennego zapotrzebowania twojego organizmu na witaminę C. Warto już z samego rana przy okazji picia wody z cytryną na czczo zapewnić sobie odpowiednią ilość tej witaminy.

Czy picie wody z cytryną na czczo jest zdrowe?

Istnieje wiele mitów na temat pitej na czczo wody z cytryną. My natomiast zaznajomimy cię z kilkoma faktami naukowymi, które pomogą zrozumieć zalety picia wody z cytryną na czczo , pół godziny przed pierwszym posiłkiem:

1. Pita na czczo woda z cytryną doskonale nawadnia . Wykazuje nawet większą zawartość elektrolitów niż czysta woda. Odpowiednie nawodnienie jest szczególnie ważne nie tylko w cieplejsze dni, ale także na co dzień. Pomaga w utrzymaniu wysokiego poziomu koncentracji i skupienia.

2. Woda z cytryną na czczo na odchudzanie? Świetny pomysł. Nie dosyć, że woda napełni ci żołądek i na śniadanie zjesz mniej, to jeszcze pomoże w stymulacji procesu trawienia. Same zalety!

3. Woda z cytryną zawiera przeciwutleniacze . Sam sok z cytryny jest źródłem flawonoidów, a te zmniejszają ryzyko powstania nowotworu oraz chorób układu krążenia. Flawonoidy wpływają również na obniżenie ciśnienia krwi i zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę.

4. Szklanka wody z cytryną na czczo pomoże ci również pozbyć się kamieni nerkowych . Kwas cytrynowy zawarty w soku z cytryny zapobiega wiązaniu się wapnia i powstawaniu nierozpuszczalnych kamieni nerkowych. Liczne badania wykazały również, że kwas cytrynowy nie tylko zapobiega powstawaniu nowych kamieni, ale pomaga w leczeniu tych istniejących.

5. Woda z cytryną na czczo pomoże ci również odtruć organizm , zwłaszcza we współczesnym świecie narażony na chemikalia zawarte w jedzeniu, ubraniach i powietrzu. Jak się to dzieje? Duża ilość wody z cytryną to również zwiększona moczopędność, dzięki której w przyspieszonym tempie organizm usuwa również toksyny razem z moczem.

6. I ostatnia, lecz nie najmniej ważna zaleta picia wody z cytryną na czczo, to możliwość wspierania organizmu w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej . Mimo że cytryna ma smak kwaśny, w organizmie wykazuje działanie alkalizujące.

Dlaczego warto pić wodę z cytryną na czczo?

Jeżeli powyższy spis brzmi dla ciebie zbyt abstrakcyjnie, podajemy również kilka zalet wymienionych przez konsumentów, codziennie stosujących wodę z cytryną na czczo. Jakie są zatem zalety picia wody z cytryną na czczo ?

  • Rano pobudza lepiej niż kawa – spowodowane jest to odpowiednim nawodnieniem i orzeźwiającym smakiem takiego napoju. Kawa niestety jest napojem silnie odwadniającym, na dłuższą metę może zatem powodować nawet znużenie i problemy z koncentracją.
  • Pomaga zachować młody wygląd – witamina C zawarta w cytrynie nazywana jest witaminą młodości. Uczestniczy bowiem w produkcji kolagenu, przez co wpływa na poprawę jędrności i napięcia skóry.
  • Witamina C zawarta w cytrynie doskonale wspiera twoją odporność .
  • Pomoże ci odświeżyć oddech , kiedy nie masz przy sobie gumy do żucia ani nie masz możliwości umycia zębów.
  • Według wielu osób woda z cytryną pita na czczo i w ciągu dnia pomaga w zwalczaniu zgagi oraz wpływa na częstotliwość wypróżnień . Szczególnie poleca się picie wody z cytryną na czczo osobom starszym. Również picie wody z cytryną na czczo w ciąży może mieć zbawienny wpływ na zwykłą czynność wypróżniania się, która w ciąży bywa poważnym problemem i przyczyną bóli brzucha. Te zresztą często mylone są przez niedoświadczone kobiety z niebezpiecznymi dla płodu zbyt wczesnymi bólami porodowymi.

Jednym słowem warto picie wody cytryną na czczo uczynić codziennym porannym rytuałem i dobrym nawykiem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości