Domowe sposoby

Soda kaustyczna – jakie ma zastosowanie w domu?

Domowe sposoby

Aktualizacja:
ThamKC / Getty Images

Jednym z najbardziej znanych sposobów na zastosowanie sody kaustycznej jest udrażnianie rur. Przydaje się jednak także w kilku innych domowych sytuacjach. Mowa nie tylko o tych awaryjnych.

Soda kaustyczna lub soda żrąca to popularna nazwa wodorotlenku sodu, nieorganicznego związku chemicznego z grupy wodorotlenków, należącego do najsilniejszych zasad. Jest żrąca, ma silnie drażniące działanie na skórę, oczy i błony śluzowe. Dlatego podczas używania sody należy zachowywać środki ostrożności – chronić ręce rękawicami, osłaniać oczy, usta i nos. W razie kontaktu z substancją trzeba spłukać miejsce dużą ilością zimnej wody i skontaktować się z lekarzem (soda kaustyczna może powodować oparzenia chemiczne i silne reakcje alergiczne). Ważne jest też odpowiednie przechowywanie środka – w szczelnie zamkniętym pojemniku (soda silnie reaguje z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu), w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Zastosowanie sody kaustycznej do udrażniania instalacji

Przy zatkanej rurze wielu z nas sięga po gotowe środki udrażniające. Są one produkowane na bazie sody kaustycznej, więc równie dobrze można je nią zastąpić. Sodę kupimy zarówno w marketach budowlanych, jak i przez internet. Może mieć postać proszku lub granulek. Przy udrażnianiu zatkanych rur kanalizacyjnych wsypuje się do odpływu zalecaną ilość sody (zwykle kilka łyżek) i pozostawia na pewien czas – od 15 minut do kilku godzin. Następnie spłukuje się dużą ilością zimnej wody. Można też najpierw wlać do zatkanego syfonu trochę ciepłej wody i dopiero wsypać sodę kaustyczną. Trzeba jednak przy tym uważać, bo soda silnie reaguje przy połączeniu z wodą i wytwarza przy tym duże ilości ciepła – roztwór mocno się pieni i może pryskać, więc zabieg trzeba przeprowadzać w rękawicach i z zasłoniętą twarzą (soda w połączeniu z wodą wydziela drażniące opary).

Nie należy stosować zbyt dużej dawki sody, bo może ona skrystalizować się w przewodach kanalizacyjnych i całkowicie je zatkać. Preparatu nie wolno też używać do instalacji aluminiowych i na powierzchniach ocynkowanych.

Zastosowanie sody kaustycznej do usuwania lakierów i farb

Wodny roztwór wodorotlenku sodu (np. 10%) pomoże pozbyć się starych powłok malarskich i lakierniczych z przedmiotów metalowych i drewnianych. Zastosowanie sodu kaustycznej pozwala uniknąć praco- i czasochłonnego szlifowania , chroni też powierzchnię przedmiotu przed mechanicznym uszkodzeniem.

Sody nie należy jednak używać do sklejek i fornirów, bo może działać destrukcyjnie na klej, a także do niektórych gatunków drewna, np. dębina po takim zabiegu może ściemnieć. Środek nie będzie też skuteczny w usuwaniu farb proszkowych i akrylowych.

Zastosowanie sody kaustycznej do dezynfekcji

Wodorotlenek sodu bardzo dobrze radzi sobie z myciem powierzchni – rozpuszcza białka, usuwa tłuszcze, a przede wszystkim zabija drobnoustroje. Zastosowanie sody kaustycznej warto więc rozważyć, gdy chcemy odkazić np. łazienkę po chorobie domownika. Trzeba jednak uważać, bo nie wszystkie powierzchnie mogą mieć kontakt z substancją – sody kaustycznej nie należy używać do aluminium, żeliwa, cynku. Ale np. ceramika łazienkowa może być bezpiecznie myta roztworem wodorotlenku sodu. Trzeba jednak pamiętać, by po zdezynfekowaniu, zmyć powierzchnię dużą ilością zimnej wody.

Zastosowanie sody kaustycznej do mycia podjazdów i ścieżek

Zabrudzona kostka brukowa po latach użytkowania nie wygląda zbyt dobrze. Jeśli mycie pod ciśnieniem nie wystarcza, by ją oczyścić, zastosowanie sody kaustycznej przywróci nawierzchni estetyczny wygląd. 125 g sody rozpuszczonej w 5 litrach wody wylewa się na czyszczoną powierzchnię i szoruje szczotką ryżową, a następnie dokładnie spłukuje dużą ilością zimnej wody.

Zastosowanie soku kaustycznej do bielenia drewna

Soda kaustyczna w postaci płynnej jest bezbarwną, bezzapachową i niepalną cieczą zwaną ługiem sodowym. Ma wiele zastosowań przemysłowych, ale w domu może posłużyć do bielenia podłóg czy sprzętów drewnianych. Nałożony na drewno zmienia jego kolor nadając mu biało-szary odcień. Preparat wnika głęboko, więc efekt wybielenia jest trwały.

Zastosowanie sody kaustycznej do produkcji mydła

Tradycyjna receptura produkcji mydła polega właśnie na wymieszaniu tłuszczu (np. olejów roślinnych) z wodorotlenku sodu. Zastosowanie sody kaustycznej w postaci ługu wywołuje tzw. reakcję zmydlenia tłuszczy – po kilku godzinach z mieszanki powstaje mydło sodowe i gliceryna, które wspólnie tworzą tzw. szare mydło. To ostatnio dość popularne zastosowanie sody kaustycznej w domu , bo coraz więcej osób zmaga się z alergiami skórnymi, a mydło własnej produkcji pozbawione jest substancji drażniących.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kto sprząta w domu?

Pozostałe wiadomości