Domowe sposoby

Kurkuma na wybielanie zębów – zastosowanie przyprawy w kosmetyce

Domowe sposoby

Aktualizacja:
uśmiechnięta kobieta pokazuje białe zęby i figlarnie wystawia język

Dziś bez trudu możemy rozjaśnić zęby w gabinecie stomatologicznym. Wiele osób poszukuje jednak rozwiązań naturalnych, łatwych i skutecznych. Jedną z metod, stosowaną często w domowym zaciszu, jest wybielanie zębów kurkumą. Dentyści ostrzegają jednak przed zbyt częstym jej używaniem.

Kurkuma ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, a zawarta w niej kurkumina jest doskonałym przeciwutleniaczem. Przyprawa ta znalazła zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce, stając się substancją stosowaną do wybielania zębów. Właściwości ścierne szafranu indyjskiego sprawiają, że pomaga on usuwać płytkę nazębną, a także zapobiega odkładaniu się osadu na zębach. Dodatkowo korzystnie wpływa na środowisko w jamie ustnej, działając przeciwzapalnie. Wątpliwe pozostają jednak jego właściwości wybielające.

Czy kurkuma wybiela zęby?

Wybielanie zębów kurkumą to najczęściej ich mycie specjalnie przygotowaną pastą z przyprawy. Wiele osób nakłada ją także na zwykłą pastę. Można również przygotować miksturę, która składa się z oleju kokosowego, wspomnianej przyprawy oraz olejków, np. miętowego. Pozostaje jednak pytanie, czy metoda ta jest rzeczywiście skuteczna i czy kurkuma wybiela zęby? Specjaliści przekonują, że szafran indyjski działa na zasadzie ścierania, a więc wybiela o tyle, o ile uda się z jego pomocą usunąć zgromadzony na zębach osad. Tłumaczą jednocześnie, że taki sam efekt można uzyskać, wykonując okresowo zabieg czyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym. Kurkuma jest dość ostrą przyprawą, dlatego jej użycie w jamie ustnej może powodować podrażnienie dziąseł. Nie jest ona polecana więc osobom ze stanami zapalnymi dziąseł, błon śluzowych czy ranami występującymi w jamie ustnej. Wybielanie zębów tą przyprawą może przynieść również efekt odwrotny do zamierzonego, dlatego dentyści ostrzegają, że jej zbyt częste stosowanie może zabarwiać zęby na żółto, a nawet nadawać im pomarańczowy odcień. Co więcej, nadmierne jej używanie może osłabiać szkliwo i prowadzić do nadwrażliwości.

Jak wygląda wybielanie zębów kurkumą?

Znając stanowisko specjalistów od higieny i pielęgnacji zębów, a także ewentualne skutki uboczne wybielania zębów kurkumą, można spróbować tej naturalnej metody, sprawdzając, czy rzeczywiście przynosi ona efekty. Trzeba jednak pamiętać o sporadycznym stosowaniu tego sposobu, aby nie podrażnić szkliwa. Skuteczność większości metod z wykorzystaniem naturalnych środków opiera się na ich działaniu ścierającym szkliwo, dlatego należy ograniczyć częstotliwość takich zabiegów. Jeśli już postanowimy spróbować kurkumy do wybielania zębów, musimy wybrać sposób jej aplikowania. Jedną z możliwości jest szczotkowanie zębów sproszkowaną przyprawą. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup organicznej, czystej kurkumy, która nie jest zanieczyszczona ani przetworzona, nie zawiera innych barwników i dodatków mogących niekorzystnie wpływać na zęby. Zaopatrzeni w przyprawę, możemy zacząć szczotkowanie. Dobrze jest kupić osobną szczoteczkę, która będzie służyła tym zabiegom. Następnie wystarczy zmoczyć szczoteczkę i zanurzyć ją w niepełnej łyżeczce przyprawy. Kolejnym krokiem jest wyszczotkowanie zębów i pozostawienie na nich kurkumy przez kilka minut (najlepiej 3–5 minut). Po tym czasie usta należy dokładnie wypłukać, po czym umyć zęby zwykłą pastą.

Innym sposobem wykorzystania szafranu indyjskiego do pielęgnacji zębów jest przygotowanie specjalnej pasty, do wykonania której potrzeba zaledwie 2–3 składników. Wystarczy zmieszać ¼ łyżeczki kurkumy z taką samą ilością oleju kokosowego, alternatywnie można dodać wodę lub olejek miętowy. Składniki należy wymieszać. Powstałą mieszankę nakłada się na szczoteczkę do zębów i szczotkuje. Także i w tym wypadku można przez parę minut potrzymać pastę na zębach. Ostatnim etapem jest wypłukanie i umycie zębów w tradycyjny sposób. Kurkumę można dodać również do zwykłej pasty i taką mieszanką myć zęby kilka razy w miesiącu.

Kurkuma a wybielanie zębów

Czy kurkuma wybiela zęby, czy po takim jednorazowym zabiegu można zauważyć jakieś rezultaty? Zęby zazwyczaj są wyjątkowo gładkie i pozbawione osadu, bardzo czyste. Niektórzy utrzymują, że po kilku myciach są dużo bielsze. Trzeba jednak pamiętać, aby zabiegi pielęgnacyjne z użyciem tej przyprawy stosować nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Warto też skonsultować to ze stomatologiem, a także nie zapominać o codziennych zabiegach, regularnych kontrolach i oczyszczaniu zębów podczas wizyt w profesjonalnym gabinecie. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości