Domowe sposoby

Jak domowym sposobem rozciągnąć buty sportowe?

Domowe sposoby

Aktualizacja:
Kobieta zawiązuje adidasy

Nowe buty sportowe cieszą każdego, niezależnie od wieku czy płci. Niekiedy jednak radość ta znika, gdy zaczynają obcierać, co jest spowodowane np. źle dobranym rozmiarem lub nieodpowiednią szerokością butów. Dowiedz się, jak rozciąga się buty sportowe różnymi domowymi sposobami – a jest ich co najmniej kilka.

  • Jak zacząć rozciąganie butów sportowych?
  • Jak rozciągać skórzane buty sportowe?
  • Jak rozciągać buty sportowe przy użyciu lodu?
  • Jak rozciągać buty sportowe, gdy domowe metody zawiodą?

Zobacz też:

"Ktoś podłożył ładunek". Ich lokal obuwniczy doszczętnie spłonął, ale pasja przetrwała

Obcieranie butów nie musi być powodem oddania ich do reklamacji. Wcześniej warto przetestować te metody.

Jak zacząć rozciąganie butów sportowych?

Zanim zacznie się wypróbowywać poszczególne metody lub szukać informacji o tym, jak rozciągać buty sportowe , warto najpierw wyjąć wkładki, o ile jest to możliwie. Niekiedy to już wystarczy, gdyż fabryczne wkładki znajdujące się w bucie są dość grube i z tego powodu mogą powodować ucisk.

Po inne sposoby warto sięgnąć, gdy okaże się, że wkładka jest do butów przytwierdzona, a pozbycie się jej spowoduje zniszczenie obuwia. Kolejną podstawową metodą jest rozchodzenie butów. Sposób ten bywa nieco bolesny, lecz wiele sportowych butów, które początkowo obcierają, z czasem się rozciąga i dopasowuje do stopy – jest to szczególnie polecane dla posiadaczy butów skórzanych.

Jak rozciągać skórzane buty sportowe?

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów rozciągania butów jest chodzenie w nich, lecz z założonymi wilgotnymi skarpetkami. Dzięki wilgoci skóra lepiej się rozciąga i szybciej dopasowuje do kształtu stopy. Niemniej jednak na dłuższą metę może być to nieco męczące i nieprzyjemne. Jednak to, jak rozciągniemy buty sportowe , będzie zależało też od czasu, jaki na to poświęcimy.

Buty można także zwilżyć letnią wodą, a następnie umieścić w nich papier. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością i włożyć go tyle, ile na dany czas potrzeba. Sposób ten pomaga rozbić skórę sportowych butów, lecz z metody tej mogą korzystać również użytkownicy obuwia innego rodzaju.

Jak rozciągać buty sportowe przy użyciu lodu?

Lód może znacznie pomóc w rozciąganiu niewygodnych butów, szczególnie ich czubków. To, jak rozciągnąć buty sportowe , jest bardzo proste – wystarczy zaopatrzyć się w szczelne woreczki do przechowywania żywności. Woreczki należy napełnić wodą, zamknąć, a następnie włożyć do butów. Dwa worki trzeba położyć w obszarze palców, a resztę w tylnej części buta – ważne, by szczelnie wypełniały obuwie. To, jak rozciągnie się but sportowy , będzie zależało od ilości i sposobu ułożenia woreczków. Gdy się już to zrobi, buty trzeba wstawić do zamrażalnika i poczekać, aż woda całkowicie się zamrozi. Może to potrwać 3 godziny, lecz zalecane jest, by obuwie pozostało w zamrażalce przez jeden dzień. Podczas wyjmowania woreczków warto pamiętać, aby robić to delikatnie, gdyż w przeciwnym wypadku można buty poszarpać i uszkodzić.

Opisany powyżej proces można powtórzyć. Niemniej jednak już po pierwszym razie powinna być zauważalna zmiana, przynajmniej minimalna.

Jak rozciągać buty sportowe przy użyciu plastra lub suszarki?

Kolejny skuteczny domowy sposób na to, jak rozciągnąć buty sportowe , polega na przyklejeniu plastra. Jednak plaster należy przykleić nie na obtartej skórze, lecz na wewnętrznej stronie obcierającego buta. W tym celu można użyć np. plastra żelowego, który jest wytrzymalszy niż ten zwykły i daje długotrwały efekt. Oprócz tego jest niewidoczny.

Niemal każdy, kto szukał metod na to, jak rozciągać buty sportowe , słyszał o sposobie z użyciem suszarki do włosów i wełnianych skarpet. Skarpety należy włożyć na stopy, a następnie założyć sportowe buty. Później trzeba wziąć suszarkę i skierować ciepły strumień powietrza na buty. Początkowo może być to mało komfortowe dla stóp, gdyż odczują ucisk. Jednak po pewnym czasie obuwie nieco zmięknie, a jego modelowanie będzie znacznie prostsze. Czynność nie powinna trwać dłużej niż minutę. W przeciwnym wypadku może dojść do zniszczenia kleju w butach. Po wszystkim nie należy od razu ściągać butów, warto w nich chodzić, aż wystygną. Podobnie jak w przypadku metody z lodem, całość można powtórzyć wedle uznania.

Jak rozciągać buty sportowe, gdy domowe metody zawiodą?

Rozciąganie butów sportowych domowymi sposobami jest nieco ograniczone i nie zawsze pozwala uzyskać takie same rezultaty, jak po wizycie u szewca czy skorzystaniu z profesjonalnych preparatów.

Do najpopularniejszych produktów należą spray i pianka, które aplikuje się w ciasnych miejscach buta. Tuż po użyciu należy jednak poczekać, aż całość dokładnie wyschnie. Niektórzy nacierają buty alkoholem lub denaturatem, a następnie do środka wkładają prawidła lub papier. Jest to jednak nieco niebezpieczna metoda, a korzystanie z niej może zakończyć się przykrą niespodzianką w postaci zniszczonych butów. Alkohol rozpuszcza bowiem naturalne włókna i może sprawić, że buty stracą swój kolor.

Zapobieganie jest lepsze od leczenia. Dlatego zanim zacznie się korzystać z omówionych metod rozciągania niewygodnych butów, warto w sklepie dokładnie je mierzyć i kupować jedynie te, które są wygodne i mają odpowiedni rozmiar.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości