Domowe sposoby

"Sama to ogarniesz" – jak wykonać dyfuzor zapachowy?

Domowe sposoby

Autor:
Sylwia
Wołoch
Reporter:
Magda Borowiak-Wróblewska, Monika Nasternak
Źródło:
Dzień Dobry TVN
Dyfuzor zapachowy
Dzień Dobry TVNDyfuzor zapachowy

Zapachy wpływają na nasz nastrój, dlatego dobrze jest w domu otaczać się ulubionymi aromatami. Jak wykonać domowy dyfuzor samodzielnie? O tym w kolejnym materiale z cyklu "Sama to ogarniesz" opowiedziała Magda Borowiak-Wróblewska.

Jak wykonać dyfuzor zapachowy samodzielnie?

Magda jest architektką wnętrz, która woli przerabiać rzeczy, niż je wyrzucać. Aby wykonać dyfuzor samodzielnie jej pierwszym sposobem, wystarczy zaopatrzyć się w buteleczki po perfumach lub małe wazoniki, patyczki do szaszłyków, olejki eteryczne oraz olej naturalny, najlepiej bezwonny – w materiale Magda skorzystała z oleju z pestek winogron. Wlewamy olej do flakonika, a następnie dolewamy olejki eteryczne w proporcji mniej więcej pół na pół.

Architektka wnętrz skorzystała z olejku lawendowego, olejku z paczuli oraz z kwiatu pomarańczy. Następnie, w pachnącej cieszy umieściła patyczki do szaszłyków.

- Następnego dnia obracamy patyczki na drugą stronę tak, żeby te suche też znalazły się w oleju. Wtedy patyczki będą niosły zapach, a kiedy wybieramy buteleczkę zwróćmy uwagę na to, że najlepsze są buteleczki o wąskiej szyjce – dlatego, że im węższa szyjka, tym mniej odparowują zapach - wyjaśnia Magda Borowiak-Wróblewska.

Duży dyfuzor zapachowy DIY

Ponieważ w dużym wazonie będzie znajdowała się tylko ciecz, na jego dnie można umieścić ładne kamienie. W przypadku tego dyfuzora łączymy wodę z alkoholem. Alkohol czysty lepiej zwiąże aromaty z wodą. Do cieczy dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej. Olejku dodajemy według uznania – Magda zdecydowała się na wymieszanie zapachu bergamotki, trawy cytrynowej i grejpfruta.

- Mieszamy i wkładamy patyczki. Im grubsze, tym lepiej będą niosły zapach. Można więc też kupić grube bambusowe patyczki do dyfuzorów, w Internecie - dodaje architektka.

Mniejsze buteleczki sprawdzą się w małych pomieszczeniach – w łazienkach, garderobach czy na korytarzu. Duże flakony będą lepsze w sypialni bądź salonie. Koszt dużego dyfuzora w sklepie to ponad 200 złotych – kiedy zrobimy go sami, kwota jest prawie dziesięciokrotnie niższa. Patyczki powinniśmy przekładać co tydzień, a sam zapach utrzymuje się aż do miesiąca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor:Sylwia Wołoch

Reporter: Magda Borowiak-Wróblewska, Monika Nasternak

Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości