Zdrowie

Nie dajmy się infekcjom. Poznaj domowe sposoby na walkę z chorobą

Zdrowie

Aktualizacja:

Domowe sposoby na walkę z chorobą dotyczą głównie infekcji wirusowych, które są szczególnie dotkliwe w sezonie jesiennym i zimowym. Jak walczyć z wirusami w domu? Jak wspomóc organizm w walce z chorobą?

Naturalne antybiotyki

Do domowych sposobów na walkę z chorobą spowodowaną infekcją wirusową zaliczana jest odpowiednia dieta, a w zasadzie produkty spożywcze działające jak naturalne antybiotyki. Mowa tutaj o czosnku, cebuli oraz o miodzie i imbirze. Warto także spożywać produkty bogate w witaminę C, np. cytrusy i paprykę.

Skupmy się jednak na naturalnych antybiotykach i ich działaniu. Czosnek działa antybakteryjnie, a w połączeniu z ciepłą herbatą ułatwia odkrztuszanie, rozgrzewa, działa napotnie. Można przygotować z niego syrop (z dodatkiem cytryny i miodu), które świetnie wspomoże organizm w walce z infekcją.

Również syrop z cebuli jest polecany, zwłaszcza jeśli dokucza nam mokry kaszel. Łatwo go przygotować, a cebula jest tania – warto więc korzystać z dobrodziejstw natury. A pisząc o nich nie sposób pominąć zdrowotnych właściwości miodu! Miód, który można pić z herbatą (ale nie wolno dodawać go do wrzątku) również działa antybakteryjnie i napotnie. Zwalcza bakterie i wirusy i pomaga organizmowi w powrocie do zdrowia. Jest także stosowany jako remedium na bolące gardło i chrypkę.

Świetnym produktem, wspierającym organizm w walce z chorobą, jest imbir, który można spożywać na surowo, dodając do herbaty lub przygotowując z niego napar. Imbir działa antybakteryjnie, antywirusowo, poprawia krążenie krwi, leczy ból głowy i ból migrenowy, a nawet pomaga na mdłości! Warto go wprowadzić do diety w czasie przeziębienia.

Cynk

Nasza dieta jest uboga w cynk, a zwłaszcza w takiej ilości, jakiej potrzebujemy go w okresie choroby. Dlatego warto sięgnąć po suplementy. Cynk uszczelnia naczynia krwionośne i wspiera organizm w walce z chorobą. Można go suplementować cały rok, obok witaminy D, która z kolei wspiera odporność organizmu.

Czyste powietrze

Naukowo udowodniono, że zanieczyszczenia powietrza pogarszają stan dróg oddechowych, a przez co wpływają na naszą podatność na różne infekcje wirusowe. Niestety powietrze w naszych domach nie jest idealne i wolne od szkodliwych pyłów czy alergenów. Łatwo to zmienić – o jakość powietrza w domu zadbać może oczyszczacz powietrza.

Jaki oczyszczacz wybrać? Polecamy Electrolux Pure A9, który otrzymał rekomendację Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz certyfikat Fundacji Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF).

Dzięki zastosowanej technologii głębokiej filtracji, skutecznie wychwytuje 99% bakterii i substancji drażniących znajdujących się w powietrzu, takich jak roztocza i alergeny, umożliwiając oddychaniem czystszym i zdrowszym powietrzem. Wydajność oczyszczacza CADR to w zależności od modelu nawet 618 m3/h, co w praktyce oznacza, że oczyszczacz powietrza w 5 minut oczyści powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2.

Można nim sterować bez wstawania z łóżka, za pomocą aplikacji na telefon. Oczyszczacz Electrolux Pure A9 działa bardzo cicho (w trybie intensywnej pracy do 49 dB), a zastosowany w nim system AirSurround wywołując spiralny ruch powietrza dociera do wszystkich miejsc w pomieszczeniu, nawet tych trudno dostępnych, zapewniając skuteczne oczyszczanie.

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 pozwala na indywidualne dopasowanie do potrzeb każdego – można w nim zamontować aktualnie potrzebny filtr. A wybór jest duży: od filtrów uniwersalnych, przez antysmogowe, antyalergiczne, antyzapachowe do filtrów antybakteryjnych i antywirusowych, które dodatkowo oczyszczą powietrze z krążących w nim wirusów i bakterii i zminimalizują ich ilość w domu. Może to przełożyć się na komfort pozostałych, zdrowych domowników – być może nie zostaną oni zarażeni dzięki mniejszemu narażeniu na krążące w powietrzu zarazki.

Inhalacje

To kolejny świetny domowy sposób na chorobę. Inhalacje z soli morskiej lub parówki sprawdzą się zwłaszcza u osób borykających się ze stanami zapalnymi w obrębie zatok. Rozpuszczają one wydzielinę i ułatwiają jej spływanie.

W stanach zapalnych zatok i przy gęstym katarze zaleca się także płukać nos roztworem hipertonicznym soli morskiej. Przyniesie on ulgę w oddychaniu i pomoże oczyścić nos.

Sen

Sen i odpoczynek to podstawa dobrego samopoczucia. W czasie choroby potrzebujemy ich o wiele więcej. Dlatego powinniśmy odpocząć – nie sprzątać, nie gotować, a dużo leżeć i spać. Lekarze zalecają także picie dużych ilości płynów, zwłaszcza przy gorączce.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości