Diety i odchudzanie

Trendy żywieniowe na 2020 rok. Które z nich nie są najlepszym pomysłem?

Diety i odchudzanie

Aktualizacja:

Pewna amerykańska sieć supermarketów opublikowała niedawno listę trendów żywieniowych na 2020 rok. Ich eksperci wykonali ją na podstawie preferencji i wyborów swoich klientów. Z dietetykiem Hanną Stolińską porozmawialiśmy o tym, jak będziemy jeść i co pojawi się na naszych talerzach w nadchodzącym roku. Czy te trendy rzeczywiście są zdrowe w naszej diecie?

Wśród trendów żywieniowych na rok 2020, opublikowanych przez amerykańską sieć supermarketów, znalazły się owocowe i warzywne mąki, zachodnioafrykańskie smaki, bezalkoholowe drinki, śniadanie z pastą i zdrowe przekąski. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że konsumenci będą powoli rezygnować z soi, a restauracje skupią się na urozmaicaniu menu dziecięcego. Co jeszcze przyniesie moda zza oceanu i czy będą to prawidłowe i zdrowe nawyki?

Zobacz także: Veganuary - na czym polega nowy trend? Dołącz do styczniowego wyzwania

Trendy żywieniowe na rok 2020

W naszych domach pojawiają się różnorodne typy mąk. Najpopularniejszą z nich jest mąka pszenna. W tym roku producenci postanowili wprowadzić do pieczenia trochę szaleństwa. W 2020 roku na sklepowych półkach zagoszczą mąki owocowe i warzywne.

Teraz będziemy chcieli mieć mąki kokosowe, mąki z migdałów, bananów. Mamy wybór, natomiast musimy zwrócić uwagę, że to już nie jest typowo mąka, to nie są węglowodany, a to jest zazwyczaj tłuszcz. Taka mąka jest też dosyć energetyczna

– powiedziała Hanna Stolińska.

Superfoods i nowości w diecie

Warto zwrócić uwagę na właściwości. Mąki warzywne czy owoce nie będą zawierać glutenu, tym samym nie będą wiążące. Ponadto są one zdrowsze niż tradycyjna mąka pszenna, ale nie oznacza to, że są mniej kaloryczne. Mąki wykonane z migdałów czy kokosa mają wysoką zawartość tłuszczu, co podnosi ich kaloryczność. Zatem osoby na diecie powinny być ostrożne.

Kolejnym trendem, opublikowanym przez Amerykanów, są zachodnioafrykańskie smaki, dania pikantne i bogate w przyprawy tj. imbir czy trawa cytrynowa. Pomidory, cebula i papryczki chili stanowią podstawę wielu potraw.

Te produkty nie są dla wszystkich. Jeżeli mamy chory żołądek to nie, natomiast ostre przyprawy przyśpieszają metabolizm, wydłużają życie, zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia

– wytłumaczyła dietetyk.

W zachodnioafrykańskiej kuchni znajdziemy także superfoods. Należą do nich tamaryndowiec i moringa. Ta ostania staje się coraz bardziej popularna.

To jest bardzo zdrowy produkt, drzewo życia, zawiera bardzo dużo białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, błonnika pokarmowego i chromu, od którego nie chce nam się słodkiego

– dodała.

Moda na pasty zamiast wędlin

Pasty do kanapek są fantastyczną alternatywą dla przetworzonych wędlin czy sera żółtego, które od lat goszczą na polskich stołach. Sprawdzą się one zarówno na tosty, kanapki, jak i krakersy. W tym roku niezmienną popularnością cieszyć się będą masła orzechowe, ale również domowe pasty warzywne i owocowe. Wystarczy wrzucić do blendera ulubione składniki i w kilka minut stworzyć zdrowy i pyszny krem śniadaniowy.

Rezygnacja z soi

Soja ze względu na swój potencjał alergizujący zostaje wymieniana przez producentów żywności na inne składniki tj. awokado czy fasola mung.

Hanna Stolińska przyznała, że nie jest to wcale dobry krok. Soja zawiera dobre kwasy omega 3, które są niedoborowe w naszej diecie, ma bardzo dużo błonnika i białka. To także produkt idealny dla wegetarian.

Nie chodzi o to, żeby soję jeść na co dzień, tylko żeby nasza dieta była urozmaicona. Soja zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, nowotworów, cukrzycy.

– powiedziała.

Rezygnacja z dziecięcego menu

Rok 2020 przyniesie sporo zmian w diecie dziecięcej. Menu skierowanie do najmłodszych będzie bardziej rozbudowane. Typowe dania ustąpią miejsca wartościowym i zdrowym pozycjom.

Dzieci mogą jeść to samo co dorośli. Ja natomiast życzyłabym sobie w przyszłości porcje damskie i męskie w restauracji, bo na co dzień my nie jemy tyle samo.

Moda na bezalkoholowe drinki

W barach koło listy z alkoholowymi drinkami obowiązkowo pojawi się też lista tych samych drinków tylko bez alkoholu. W sklepach konsument będzie mógł kupić napoje przypominające do złudzenia tradycyjne alkohole, jednak pozbawione procentów.

Tego typu napoje są dobrym zamiennikiem, który nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie i sylwetkę. Alkohol odwadnia nasz organizm, pogarsza stan skóry i wpływa na zła przyswajalność witamin i minerałów. Coraz częściej mówi się o tym, że nie ma bezpiecznej dawki spożycia alkoholu zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Z tego względu każdy lekarz i dietetyk będzie odradzał picia procentowych trunków. Bezalkoholowe napoje również mogą kryć w sobie niezdrowe składniki. Warto czytać etykiety i pytać kelnerów o skład drinków.

Musimy zwrócić uwagę, że bezalkoholowe napoje też są dosyć energetyczne. Często dodaje się różne słodkie syropy, jest tam dużo cukru

- wytłumaczyła dietetyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości