Diety i odchudzanie

Co oczyszcza organizm z toksyn, pasożytów, nikotyny? Dieta oczyszczająca organizm

Diety i odchudzanie

Aktualizacja:
dwa zielone koktajle detoksykujace na stole obok lezy banan

Chcesz oczyścić swój organizm? Zastanawiasz się, co oczyszcza organizm z toksyn? Jak bezpiecznie przeprowadzić ten proces?

Toksyny nagromadzone w organizmie nie pozwalają na jego prawidłowe funkcjonowanie. Oczyszczanie organizmu z toksyn trzeba przeprowadzić przynajmniej raz w roku. Oczyszczanie organizmu sokami, warzywami i ziołami jest w pełni bezpieczne i skuteczne. Zastanawiasz się, jak długo powinno trwać oczyszczanie organizmu? Jednodniowe oczyszczanie organizmu czy tygodniowe oczyszczanie organizmu? Przede wszystkim pamiętajmy, że powinien być to w miarę powolny proces, który nie będzie szokiem dla naszego organizmu. Wszystko o bezpiecznym oczyszczaniu organizmu przeczytacie w naszym poradniku.

Skutki oczyszczania organizmu

Oczyszczanie organizmu pozwala oczyścić go ze szkodliwych substancji: toksyn, pasożytów, nikotyny. Kuracja oczyszczająca organizm pozwala na przywrócenie jego witalności i właściwego funkcjonowania różnych narządów.

Od czego zacząć oczyszczanie organizmu?

Oczyszczanie organizmu należy rozpocząć od właściwego przygotowania się do tej czynności. Co więc należy zrobić? Trzy dni przed planowanym rozpoczęciem detoksu należy z diety wyeliminować: alkohol, kawę, napoje energetyczne, białą mąkę, jaja, czerwone mięso, mleko. Warto usunąć z lodówki wszelkie produkty, których nie można przez ten czas spożywać.

Oczyszczanie organizmu z toksyn - domowe sposoby na przygotowanie się

Podczas przygotowywania organizmu do oczyszczania, należy na początku ciężkostrawne potrawy zastąpić lekkostrawnymi zupami, koktajlami owocowymi, warzywnymi lub mieszanymi, sałatkami owocowymi i warzywnymi, kaszą jaglaną i innymi rodzajami kasz. Oczyszczanie organizmu z toksyn cytryną także przynosi dobre efekty. Rano, przed spożyciem jakiegokolwiek posiłku, trzeba wypić szklankę wody z wyciśniętym z połowy cytryny sokiem. Owoc ten nie tylko odkwasza organizm, ale poprawia perystaltykę jelit.

Szybkie oczyszczanie organizmu nie jest wskazane. Dopiero po przygotowaniu się we wskazany powyżej sposób można przejść do diety. Bezpieczne oczyszczanie organizmu warto przeprowadzić na podstawie diety urozmaiconej, która zazwyczaj trwa około 2 tygodni. Pierwsze 3 dni opierają się na spożywaniu wyłącznie owoców i warzyw (gotowanych i surowych) oraz soków z nich wyciskanych. W 4 dniu kuracji do jadłospisu trzeba wprowadzić fermentowane produkty mleczne (kefir, jogurt, maślanka). Od 6 dnia diety można spożywać otręby, płatki, grube kasze, dziki ryż. W 8 dniu wprowadzamy chudy ser biały, a w 10 dniu gotowaną rybę. Od 12 dnia można spożywać chudy, gotowany drób.

Zioła oczyszczające organizm z toksyn

Zioła są bardzo pomocne w oczyszczaniu organizmu, ponieważ usprawniają ten proces i pomagają w prawidłowym działaniu układu pokarmowego. Zioła mające najlepsze działanie na oczyszczanie organizmu z toksyn to:

· Pokrzywa - dzięki działaniu moczopędnemu usuwa szkodliwe substancje z organizmu.

· Ostropest plamisty - działa odtruwająco, doskonale oczyszcza organizm z alkoholu. Ze względu na zawarty w nim sylimarol, stanowi także naturalny lek na marskość wątroby.

· Czystek - wykazuje działanie moczopędne, oczyszcza organizm z metali ciężkich, przywraca równowagę flory bakteryjnej.

· Melisa - posiada właściwości rozkurczowe, ochrania wątrobę.

· Rumianek - wykazuje działanie przeciwzapalne oraz wspomaga usuwanie złogów jelitowych.

Oczyszczanie organizmu z pasożytów - domowe sposoby

Pasożyty stanowią jedną z przyczyn wielu chorób, a także poczucia chronicznego zmęczenia. Mogą przenikać do organów (np. serca, płuc, trzustki, krwi, rdzenia kręgowego). Z tego względu oczyszczanie organizmu z pasożytów jest bardzo ważne. Istnieje wiele domowych sposobów na ich pozbycie się. Wśród nich:

· Olejek z oregano - należy 2-3 krople dodać do szklanki wody wymieszanej z sokiem z cytryny i pić 3 razy dziennie.

· Czosnek – wykorzystywany do leczenia zakażenia pasożytniczego układu pokarmowego, powinien być stosowany jako dodatek do posiłków przez co najmniej miesiąc.

· Pestki dyni – stosowane zarówno profilaktycznie, jak i podczas leczenia zakażenia tasiemcem.

· Goździki – nielubiane przez pasożyty. Wystarczy dodać do herbaty.

· Kiszonki – sok z kiszonej kapusty i ogórków wspomaga florę bakteryjną układu pokarmowego. Stosowany jako profilaktyka, jak i skuteczny sposób na pozbycie się pasożytów z układu pokarmowego.

Oczyszczanie organizmu z nikotyny

Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia jest bardzo istotne. Można przeprowadzić ten proces z wykorzystaniem domowych substancji:

· Sok z pomarańczy, cytryny i granatu - zawiera dużo witaminy C, która stanowi składnik leczniczy dla osób palących. Odbudowuje tkanki, eliminuje toksyny, podnosi czerwone krwinki, poprawia krążenie. Polecane jest picie na czczo każdego ranka soku z pomarańczy oraz połówki cytryny i granatu.

· Brokuły - pełne witaminy C i B5, skutecznie usuwają nagromadzone w organizmie toksyny.

· Imbir - bardzo skutecznie oczyszcza organizm z nikotyny, starty imbir warto dodawać do potraw.

· Sok z marchwi - źródło wielu witamin (A, B, C, K), po rzuceniu palenia istotne jest wypijanie większej ilości płynów, co wypłukuje nagromadzone w organizmie toksyny.

Na rynku dostępne są także plastry oczyszczające organizm z toksyn, w tym z nikotyny.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości