Frutarianizm. Dieta oparta tylko na owocach. Czy na pewno jest zdrowa?

Diety i odchudzanie


Frutarianizm to dieta, która dopuszcza jedzenie tylko i wyłącznie owoców. O tym, czy można jeść tylko owoce w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dietetyk Anną Radowicką.

Dieta bazująca tylko na owocach

Agnieszka Kirchner jest frutarianką. Jej dieta polega na tym, że je tylko owoce, ale z botanicznego punktu widzenia, w jej menu znajdziemy również pomidory i awokado. Agnieszka je wtedy, kiedy jest głodna, nie ma stałych godzin posiłków. Na śniadanie Agnieszka zazwyczaj wypija sok pomarańczowy.

Na chwilę obecną podstawą mojej diety jest papaja, którą uwielbiam, która jest bardzo dojrzała w tym czasie. Jem też dużo arbuza. Raczej stawiam na owoce, które mają dużą zawartość wody, dlatego, że takie trawią się najszybciej i po takich czuję się też najlepiej. Zjadam wyłącznie surowe owoce. W takiej formie są najzdrowsze.

- zdradziła Agnieszka.

>>> Zobacz też: Te diety dają największy efekt jo-jo!

Dzięki diecie nie ma problemów ze zdrowiem

Kirchner jest frutarianką od 2,5 lat. Jej organizm nie buntował się przed rygorystyczną dietą, ponieważ na dietę bazującą na owocach przeszła stopniowo. Jedyne co dokuczało jej chwilę po zmianie diety to ból głowy. Wbrew panującej opinii jedząc same owoce Agnieszka ma dużo siły i jest pełna energii.

Mój organizm wszedł w to bardzo łagodnie. Przypuszczam, że ma to związek z tym, że wcześniej byłam weganką, a jeszcze wcześniej wegetarianką.

Frutarianinem jest także mąż Agnieszki. To on namówił swoją żonę do przejścia na tę dietę. Trzyletnia córka pary od 10 miesiąca życia również je same owoce. 5- miesięczny synek małżeństwa pije wyłącznie mleko.

Frutarianka zaznaczyła jednocześnie, że zarówno ona jak i jej córka mają dobre wyniki badań krwi.

>>> Zobacz też: Jedzenie na pocieszenie czyli jak skończyć z podjadaniem?

Dieta dla każdego?

O tym, czy jedzenie wyłącznie samych owoców na pewno jest dla naszego organizmu dobre, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dietetyk Anną Radowicką.

Ja nie jestem za tym, żeby stosować jakiekolwiek mono diety. Oczywiście, owoce to źródło witamin. Jednak nie ma tam tłuszczu, który jest niesamowicie potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie ma produktów pełnoziarnistych. Jedząc same owoce nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu. Cukry dają nam szybki zastrzyk energii, ale na krótki czas. Później czujemy się zmęczeni. Tak naprawdę, to czy zjemy cukier pochodzący z owoców czy ze słodyczy, to dla naszego organizmu nie ma znaczenia. Brytyjskie Stowarzyszenie dietetyków co roku publikują pięć najgorszych diet. W tym roku za najgorszą dietę bazującą na grupie krwi. Myślę, że w przyszłym roku znajdzie się tam dieta oparta na owocach.

- zaznaczyła dietetyczka.

>>> Zobacz też: Warzywa konserwowe z puszki i słoika. Czy warto je jeść?

Najzdrowsza dieta świata? Poznajcie dietę nordycką.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF