Diety i odchudzanie

Anna Radowicka o diecie białkowej. "Wiąże się z niewydolnością nerek oraz problemami układu pokarmowego"

Diety i odchudzanie


W sieci pomysłów na szybkie odchudzanie nie brakuje. Od kilku lat popularne są diety wysokobiałkowe, które obiecują nam zrzucenie od kilku do kilkudziesięciu kilogramów. Choć restrykcyjny jadłospis daje szybkie efekty, kłopotem staje się utrzymanie wymarzonej wagi. Co o diecie białkowej myśli dietetyk Anna Radowicka?

Dieta białkowa – na czym polega?

Dieta białkowa polega na wyeliminowaniu z jadłospisu węglowodanów i tłuszczy, a zastąpieniu ich białkiem roślinnym i zwierzęcym. Przyjmuje się, że w diecie wysokobiałkowej osoba powinna przyjmować dziennie od 2 do nawet 3 gram białka na kilogram masy ciała. Taki sposób odżywiania zapewni nam szybkie efekty w postaci utraty nadprogramowych kilogramów.

Sukces jest widoczny dlatego, że białko w naszym organizmie najdłużej się trawi. Organizm potrzebuje najwięcej energii, aby to białko spalić, co się wiąże też z tym, że jeżeli nie ma zapasów w naszym organizmie, to chudniemy bardzo szybko

– powiedziała Anna Radowicka.

Niestety, ku zdziwieniu większości odchudzających się pacjentów, dieta białkowa sprawia, że zamiast z tkanki tłuszczowej, chudniemy głównie z masy mięśniowej.

Dieta białkowa a zdrowie

Zarówno wśród osób, które mają za sobą kilka diet, jak i tych, którzy przygodę z odchudzaniem dopiero zaczynają, pojawia się to samo pytanie. Czy dieta wysokobiałkowa jest bezpieczna dla naszego organizmu? Jak przyznała Anna Radowicka, dostarczanie białka w praktycznie trzykrotnie większej porcji, niż jest to zalecane, wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Dawka optymalna wynosi od 1 do 1,2 gramy na kilogram masy ciała.

Dieta wysokobiałkowa wiąże się z niewydolnością nerek oraz problemami układu pokarmowego, ze względu na niską zawartość błonnika, a praktycznie jego brak w diecie

- powiedziała Anna.

Specjalistka dodała także, że dieta ta nie jest polecana przez lekarzy. Osoba decydująca się na taki jadłospis szybko zgubi kilogramy, zrobi to jednak kosztem swojego zdrowia. W konsekwencji dwóch- trzech miesięcy pojawi się efekt jojo, a pacjent od początku będzie zaczynał walkę o lepszą sylwetkę.

Temat diet i odchudzania był wielokrotnie poruszany w naszym programie. Dzięki naszym ekspertom dowiedzieliśmy się m.in., jakie składniki są w stanie popsuć walkę o utratę wagi. Przypominamy niektóre z materiałów.

Zobacz także:

Polska – kraj wiśni. Jak mądrze z nich korzystać? "Mają działanie silnie antynowotworowe"

Dieta ketogeniczna – cudowna kuracja czy niebezpieczna metoda odchudzania? Dietetyk: „Ta dieta wywraca do góry nogami naszą piramidę żywienia”

Kwarantanna a nawyki żywieniowe dzieci. Czy są powody do obaw?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości