Głodówki oczyszczające. Głosy za i przeciw

Chociaż organizm potrafi sam się oczyszczać, dobrze jest czasem go wspomóc, szczególnie gdy sam daje znać, że potrzebuje wsparcia. Można pomyśleć wtedy o zastosowaniu głodówki oczyszczającej. Należy jednak uważać przy tak restrykcyjnych dietach, a najlepiej przeprowadzać je pod kontrolą lekarza.

Oczyszczanie organizmu stało się niezwykle modne. W aptekach dostępne są różnego rodzaju suplementy detoksykujące. Najczęstszą metodą jest jednak głodówka oczyszczająca, która niewłaściwie przeprowadzona może poważnie zaszkodzić zdrowiu.

>>> Zobacz także:

Czym są głodówki oczyszczające?

Głodówki oczyszczające uważane są za najlepszy sposób pozbywania się toksyn z organizmu. Niektórzy traktują je jako diety odchudzające, jednak nie takie jest ich zadanie. Zwykle trwają one od 10 do 14 dni. Przy prowadzeniu głodówki powyżej tygodnia warto skonsultować się z lekarzem, aby nie wyrządzić swojemu organizmowi krzywdy. Należy też pamiętać, że głodówki zwykle nie są polecane przez lekarzy. Tylko w niektórych sytuacjach głodówki mogą być zalecone przez specjalistę, np. przed niektórymi zabiegami lub po nich.

Oczyszczanie organizmu poprzez głodówkę. Kiedy stosować?

Organizm oczyszcza się na bieżąco – w każdej komórce istnieją wyspecjalizowane białka, których zadaniem jest przekształcanie substancji szkodliwych w taki sposób, aby mogły zostać usunięte. Największymi filtrami są jednak wątroba i nerki, które nieraz wystawiane są na ciężkie próby. Nerki odpowiadają za usuwanie toksyn rozpuszczalnych w wodzie, a wątroba i układ pokarmowy za te rozpuszczalne w tłuszczach. Zatem, skoro organizm sam się oczyszcza, kiedy należy zastosować głodówkę? Przede wszystkim lekarz może zalecić głodówkę po operacji jelit, jednak w tym przypadku stosowane jest żywienie dożylne. Również niektóre badania wymagające oczyszczenie jelit z resztek pożywienia mogą być wskazaniem do zastosowania krótkotrwałej głodówki oczyszczającej.

Jak wygląda głodówka oczyszczająca?

Jak sama nazwa wskazuje – jest to głodówka. Podczas jej stosowania zabronione jest spożywanie jakichkolwiek pokarmów. Dozwolona jest jedynie woda, która jednocześnie wspomaga procesy oczyszczające organizm. Aby przejść na tak restrykcyjny sposób odżywiania, należy odpowiednio się do niego przygotować. Już na tydzień wcześniej należy zmienić dietę i sięgać wyłącznie po produkty lekkostrawne, jak najbardziej naturalne, a także zwiększyć spożycie warzyw i owoców.

Rodzaje głodówki oczyszczającej

Najpopularniejszymi rodzajami tego typu diet są stosowane okazjonalnie trzydniowa, dwudniowa i jednodniowa głodówka oczyszczająca. Wszystkie głodówki opierają się na podobnych zasadach, a różnią jedynie czasem ich trwania.

Krótkotrwała dieta, taka jak jednodniowa głodówka oczyszczająca, powinna być przeprowadzana nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Z kolei głodówki trwające dłużej, np. przez 20–30 dni, mogą być stosowane nie częściej niż raz na pół roku. Nie należy ich również przeprowadzać w stanach osłabienia organizmu. Podczas głodówki nie powinno się zbytnio wysilać. Równie istotne jest picie odpowiedniej ilości wody. W ciągu dnia powinno się spożyć od 2.5 do 3 litrów wody niegazowanej. Wybierając trzydniową głodówkę oczyszczającą, należy liczyć się z tym, że organizm podczas jej trwania będzie osłabiony. Lepiej zacząć od krótszych głodówek, a dopiero z czasem zwiększać ich wymiar.

Głodówka oczyszczająca – jakie efekty przynosi?

Jakich efektów możemy się spodziewać po przeprowadzeniu nawet krótkiej głodówki? Przede wszystkim oczyszczenie organizmu, krwi, limfy, jelit. Organizm pozbywa się z nich zbędnych i szkodliwych substancji. Czasowa głodówka pomaga także na problemy ze snem lub bezsennością, likwiduje obrzęki i problemy skórne, a także bóle głowy.

Głodówki oczyszczające a diety odchudzające

Jeśli decydujemy się na głodówkę oczyszczającą tylko z powodu chęci zrzucenia kilku kilogramów, warto rozważyć inną dietę odchudzającą. Nie zapominajmy, że głodówka osłabia organizm, przez co ten staje się bardziej podatny na zachorowania i infekcje. Nie każdy dobrze znosi głodówkę – niektóre osoby mogą cierpieć po niej na bóle i zawroty głowy, a nawet wahania nastroju. Podczas głodówki nasilają się choroby krążenia. Może dojść do nadciśnienia, kamicy nerkowej, zaburzenia insuliny i to nie tylko u pacjentów chorujących na cukrzycę, ale także zdrowa osoba może rozregulować sobie poziom cukru i całą gospodarkę cukrową poprzez głodzenie się. Pojawiają się także niedobory białkowe, tłuszczowe i witaminowe. Dochodzi też do utraty masy mięśniowej. Przy częstych głodówkach może dochodzić do utraty włosów, powstawania pryszczy, łamania się paznokci, skóra staje się szorstka. Pojawia się również cuchnący pot i nieświeży oddech.

Jeśli zatem szukamy diety odchudzającej, w tym przypadku idealnie sprawdzą się te niskokaloryczne, odpowiednio zbilansowane. Zaopatrują one organizm w odpowiednią porcję witamin, składników mineralnych, a także innych niezbędnych związków. Co istotne, mimo iż diety dostarczają mniej kalorii, niż zwykle spożywamy, przy odpowiednim zbilansowaniu produktów nie powodują uczucia głodu. Należy jednak pamiętać, że nie ma szybkich rozwiązań, dlatego na efekty diety niskokalorycznej trzeba trochę poczekać.

Stosując radykalne odchudzanie, dobrze jest zasięgnąć porady specjalisty. Lekarz lub dietetyk doradzi, w jaki sposób przeprowadzić daną dietę bez uszczerbku na zdrowiu.

podziel się:

Pozostałe wiadomości