Diety i odchudzanie

Ile możemy przytyć w święta?

Diety i odchudzanie

Aktualizacja:

Przed Świętami Bożego Narodzenia cały czas się odchudzasz i obawiasz się jeśli pofolgujesz sobie jedzeniowo jednego dnia (np. w Wigilię), to przytyjesz? W „Dzień Dobry TVN” staraliśmy się odpowiedzieć na to pytanie. Czy musisz się obawiać dodatkowych kilogramów po świątecznym obżarstwie? Sprawdziliśmy to!

  • Czy można przytyć w jeden dzień?
  • Ile kalorii trzeba przyjąć, żeby przytyć 1 kilogram?
  • Co robić, by nie przytyć w święta?

Zobacz też: 5 zasad odchudzania. Jedna z nich: jedz 2 godziny przed snem

Czy można przytyć w jeden dzień? Ile można przytyć w jeden dzień?

Nie oszukujmy się, każdy z nas, nawet kiedy stara się na co dzień zdrowo odżywiać, miewa chwile słabości. A czasem nie są nawet chwile, a na przykład… cały dzień – taki dzień zdarza się zwłaszcza podczas Świąt Bożego Narodzenia. Czy po świątecznym dniu obżarstwa człowiek jest w stanie przytyć? Załóżmy, że ważysz się rano i widzisz, że ważysz 65 kilogramów. Tego samego dnia po świątecznym obżarstwie znów stajesz na wadze i widzisz nagły przyrost wagi – do 67 kilogramów. Czasami te dodatkowe dwa kilogramy będą widoczne na wadze jeszcze następnego dnia. Czy dodatkowe dwa kilogramy, które pokazuje waga, to tkanka tłuszczowa, która została zgromadzona w ciągu tych kilku, kilkunastu godzin? Na szczęście, odpowiedź brzmi: NIE!

Organizm człowieka potrzebuje średnio od 1600 do 2600 kcal na dobę. Jeśli dostarczysz swojemu organizmowi więcej niż twoje zapotrzebowanie energetyczne, twoje ciało będzie chciało ten nadmiar energetyczny zmagazynować. Sytuacja wygląda ciekawie w przypadku bardzo szczupłych osób, bowiem jednorazowy nadmiar kalorii będzie wydatkowany w postaci ciepła, czyli wzrastającej termogenezy. Efekt termogeniczny może wynosić nawet do 500 kcal ekstra na dobę.

Więcej: Niedożywiony organizm zaczyna kombinować

Ile można przytyć w jeden dzień?

Jeśli następnego dnia po świątecznym obżarstwie widzisz nadal na wadze dodatkowy kilogram lub dwa, nie oznacza to że przybyło ci tkanki tłuszczowej. Dużą częścią tych dodatkowych kilogramów jest woda zatrzymana w organizmie. Po jednorazowej większej uczcie w organizmie zachwiane zostają niektóre procesy. Jednorazowy jedzeniowy „wyskok” nie jest zły, jednak należy pamiętać, że takie epizody nie powinny występować zbyt często.

Ile trzeba zjeść, żeby przytyć jeden kilogram?

Żeby przytyć jeden kilogram, trzeba przyswoić 7 tysięcy kcal dodatkowo poza podstawowym zapotrzebowaniem naszego organizmu w ciągu dnia. Jeśli przeliczymy to na jabłka, okaże się że to około 14 kilogramów jabłek! Jeśli przeliczymy to na ciasta, to ok. 2 kilogramów tortu. Jeśli na smażonego karpia - to ok. 3 kilogramy! W ciągu jednego dnia jest to praktycznie niemożliwe. Jeśli jednak rozłożymy te dodatkowe 7 tysięcy kcal na 2, 3, a czasem 4 dni - wtedy wizja przytycia jednego kilograma jest już bardziej realna.

Więcej: Jak oszukać głód?

Co robić, by nie przytyć w święta? 7 złotych zasad

Jeśli nie chcesz przytyć w Święta Bożego Narodzenia, powinieneś stosować się do kilku podstawowych zasad:

1. Nie rezygnuj ze śniadania w dniu Wigilii. Wszyscy dobrze wiemy, że każdy czeka na kolację wigilijną i wtedy chce się najeść, ale pamiętaj że nawet w takim wyjątkowym dniu powinieneś odżywiać się regularnie i nie rezygnować z posiłków.

2. Dzień zacznij od szklanki wody z cytryną. Po świątecznym obżarstwie tak samo skończ swój dzień.

3. Pij sporo wody w ciągu dnia.

4.Nie najadaj się do momentu, aż poczujesz, że jest ci niedobrze. Jeśli masz przekonanie, że „ten dzień i tak jest stracony” – nie myśl tak! Jedzenie ma nie służyć do bezsensownego napychania się, a do smakowania!

5. Ćwiczenia fizyczne. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Spacer, wyjście na basen albo nawet 15-minutowy trening. Każda dodatkowa aktywność fizyczna się opłaci!

6. Nie obżeraj się, ale nie przesadzaj też w drugą stronę. Jeśli będziesz się głodzić, nagle przyjdzie atak żarłoczności – wtedy może być tylko gorzej niż gdybyś próbował jeść normalnie.

7. Ogranicz picie alkoholu. Po spożyciu procentów, wzmaga się poczucie głodu.

Więcej: Schudł ponad 110 kg! Poznajcie Zbyszka

Co zrobić jeśli już się objadłeś? 3 złote rady

  • Wypij siemię lniane i miętę.
  • Pij dużo wody.
  • Postaraj się zrobić krótki trening.

Zobacz więcej na temat Świąt Bożego Narodzenia:

Pozostałe wiadomości