Diety i odchudzanie

Co zrobić, aby poprawić przemianę materii? Dietetyczka: „Jeżeli mamy więcej masy mięśniowej, mamy szybszy metabolizm”

Diety i odchudzanie

Aktualizacja:

Proces przemiany materii zachodzący w komórkach naszego ciała określa się mianem metabolizmu. Dieta jest jednym z czynników, który warunkuje jego prędkość. Dokonywanie odpowiednich wyborów żywieniowych sprawi, że nasz organizm będzie funkcjonował sprawniej. Dowiedz się, co jest kluczem do szybszego metabolizmu.

Jednym z podstawowych elementów pozwalających kontrolować metabolizm jest dieta. Odpowiednio zbilansowany sposób żywienia korzystnie wpływa na pracę naszego organizmu i przemianę materii. Produkty przyspieszające metabolizm są skutecznym narzędziem do walki z otyłością.

Zobacz także w serwisie zdrowie.tvn.pl: Woda z pieprzem cayenne - jak przygotować napój, który podkręca metabolizm?

Jak przyspieszyć metabolizm?

Tempo przemiany materii jest kwestią indywidualną. Oddziałują na nią czynniki genetyczne, wiek, płeć, czy stopień umięśnienia. Dobrym sposobem na przyspieszenie metabolizmu jest wysiłek fizyczny oraz spożywanie częstych, niedużych posiłków. Im zdrowszy tryb życia, tym lepiej dla metabolizmu.

Masa mięśniowa ma ogromny wpływ na tempo przemiany materii. Nawet gdy odpoczywamy nasze mięśnie potrzebują energii do pracy oraz regeneracji. Ich podstawowym budulcem jest białko.

To jest budulec dla mięśni. Jeżeli mamy więcej masy mięśniowej, mamy szybszy metabolizm. Mężczyznom jest łatwiej schudnąć i oni tak nie tyją, bo z natury mają więcej masy mięśniowej. Jeżeli eliminujemy lub nie dostarczamy odpowiedniej ilości białek, wtedy nie mamy jak zbudować masy mięśniowej. Te osoby, które ćwiczą, trenują, chodzą na siłownię i odżywiają nie do końca poprawnie, mogą uzyskać odwrotne efekty od zamierzonych. Maja przyrost masy tłuszczowej, a nie mięśniowej

– powiedziała Anna Radowicka, dietetyczka.

Niewłaściwe odżywianie może przyczynić się do efektu jojo oraz niedoborów witamin i składników mineralnych. Prawidłowa dieta uwarunkowana jest naszym trybem życia, potrzebami organizmu, wiekiem i masą ciała.

Czy picie wody przyspiesza metabolizm?

Woda stanowi niezwykle ważny element prawidłowej diety. Jej regularne picie jest podstawą zdrowego trybu życia. W ciągu dnia powinniśmy wypijać 2 litry wody.

Osoby, które mają więcej tkanki tłuszczowej powinny pić więcej wody. Ważny jest sposób picia. Musimy rozłożyć te 2 litry. Nie możemy ich wypić na raz, bo obciążamy nerki i serce

– wyjaśniła dietetyczka.

Anna Radowicka zaleciła picie wody zarówno między posiłkami, jak i w trakcie. Jednocześnie odradziła picie przy jedzeniu innych napojów, takich jak kawa czy herbata, ponieważ nie sprzyjają procesom trawiennym.

Korzystnie na nasz metabolizm wpływa picie ciepłej wody z sokiem cytryną i dodatkiem przypraw, np. imbirem, cynamonem lub kurkumą.

Jest to grupa produktów, która przyspiesza metabolizm o nawet 10 proc. Te produkty rzeczywiście pomogą i nie zaszkodzą. Fajnie gdzieś je włączyć w ciągu dnia. Czy jest to na czczo, czy pomiędzy posiłkami - większego znaczenia to nie ma

– powiedziała dietetyczka.

Produkty przyspieszające metabolizm:

  • ostre przyprawy, zwłaszcza czarny pieprz i papryczka chili (potrafią przyśpieszyć przemianę materii aż o 10 proc.)
  • imbir
  • białko zwierzęce, np. jajka, jogurt, ser czy twaróg
  • białko roślinne, np. tofu, komosa ryżowa, rośliny strączkowe

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Czy spożywanie 5 posiłków dziennie przyspiesza metabolizm?

Jak skutecznie przyspieszyć procesy przemiany materii? Produkty pobudzające metabolizm

Woda z pieprzem cayenne - jak ją przygotować?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości