Diety i odchudzanie

Brak snu zwiększa apetyt na śmieciowe jedzenie?

Diety i odchudzanie

Aktualizacja:

Naukowcy ostrzegają, że nawet jedna nieprzespana noc może zwiększyć apetyty na niezdrowe jedzenie. Dlaczego tak się dzieje? O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: specjalistkę ds. żywienia Emilię Cesarek i specjalistę ds. zaburzeń snu, psychiatrę dra n. med. Tadeusza Piotrowskiego. Co według nich należy jeść, żeby dobrze spać? I jak spać, żeby nie przytyć?

Wpływ snu na dietę

Naukowcy z trzech niemieckich ośrodków oraz angielskiego Uniwersytetu w Birmingham zastanawiali się, czy i w jaki sposób brak odpowiedniej ilości snu może być związany z objadaniem się i przybieraniem na wadze.

Aby znaleźć odpowiedź na te pytania, przeprowadzili badania, w których wzięło udział 32 zdrowych i młodych mężczyzn z lekką nadwagą.

Panowie zostali poddani kilku eksperymentom związanym ze snem i jedzeniem, w czasie których monitorowano ich krew i skanowano mózgi.

Wnioski z obserwacji były następujące: bez względu na to, czy uczestników pozbawiono snu, czy nie, byli oni tak samo głodni rano oraz mieli podobny poziom większości hormonów i cukru we krwi. Różnica polegała na tym, że u panów o ograniczonym śnie zaobserwowano wyższy poziom substancji zwanej des-acylo greliną, która jest związana z hormonem głodu – greliną. Badani z deficytem snu byli więc gotowi zapłacić więcej za przekąskę, niż wtedy, gdy byli wypoczęci.

Wyniki eksperymentu zostały opublikowane w magazynie "Journal of Neuroscience".

Z wynikami badań niemieckich i angielskich naukowców zgadza się specjalistka ds. żywienia Emilia Cesarek:

Hormony uczucia głodu i sytości, czyli grelina i leptyna będą bardzo mocno powiązane z tym, jak śpimy. I kiedy są rozregulowane, chętniej szukamy energii w przekąskach pełnych węglowodanów i tłuszczów

Zobacz także:

Niewyspanie może prowadzić do otyłości

Wpływ diety na sen

Jak się okazuje, na zdrowy sen ma wpływ nasza dieta oraz pora ostatniego posiłku, dlatego według Emilii Cesarek nie należy:

  • jeść 3 godziny przed snem;
  • podjadać w nocy.

Zobacz także:

Dieta na dobry sen

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości