Zdrowie

Zerowy drop w butach do biegania - co to znaczy?

Zdrowie

Projekt bez tytułu - 2021-08-12T140354.591.jpg

Drop to jeden z parametrów butów treningowych. Co oznacza, że buty do biegania mają zerowy drop? Jak to wpłynie na komfort i efekty treningu?

Laicy uważają, że do biegania wystarczy obuwie sportowe i wygodny dres. Kiedy jednak zgłębimy temat, okazuje się, że od terminów i technologii stosowanych przez producentów butów do biegania może zakręcić się w głowie. Zapoznanie się z nimi ułatwi wybór obuwia, w którym stopy sportowca będą czuły się najlepiej.

Co to jest zerowy drop w butach do biegania?

Drop po angielsku oznacza spadek. W butach do biegania mianem dropu określamy różnicę pomiędzy wysokością podeszwy pod śródstopiem a wysokością podeszwy pod piętą. Można również powiedzieć, że to określenie kąta, pod jakim podeszwa opada od pięty do śródstopia.

Wybierając buty treningowe męskie lub damskie, można spotkać się z modelami z zerowym dropem, na przykład w obuwiu Merrell. Co to oznacza? Brak opisanego wyżej spadku. W obuwiu o zerowym dropie stopa ustawiona jest w taki sposób, jakby stała boso na podłożu. Pięta i śródstopie znajdują się dokładnie na tym samym poziomie.

Jakie znaczenie ma drop w butach podczas biegania?

W obuwiu o niskim lub zerowym dropie stopa ułożona jest w sposób bardziej naturalny. Jej ruch również przebiega tak, jak podczas biegania boso. Dla osób, którym zależy na poprawnym technicznie bieganiu, buty o zerowym dropie będą najlepszym wyborem. Należy jednak pamiętać, że będą one wymagały większego zaangażowania całej stopy jak i mięśni łydek.

Podczas biegu boso stopa ląduje na śródstopiu, czyli pod środkiem ciężkości ciała. Pozycja ciała jest stabilna, a kręgosłup i stawy są mniej obciążone. Bieganie na zerowym dropie stanowi dobry sposób na zwiększenie kadencji biegu.

Do butów o zerowym dropie trzeba się przyzwyczaić. Przez większość życia chodzimy w obuwiu, w którym stopa ułożona jest ze spadkiem. Z tego powodu podczas chodzenia lub biegania lądujemy na pięcie. Sama zmiana butów nie poprawi jednak techniki biegania. Lądowanie stopy na śródstopiu musimy trenować.

Czy zerowy drop oznacza brak amortyzacji podeszwy?

Nie jest żadną tajemnicą, że bieganie po asfalcie czy betonie obciąża stawy i kręgosłup. Aby tego uniknąć, biegacze szukają butów o jak najlepszej amortyzacji. Niektórym osobom wydaje się, że im wyższy drop, tym lepsza będzie amortyzacja. Nie jest to prawdą – te dwa parametry nie mają ze sobą nic wspólnego. But może mieć zerowy drop i bardzo dobry poziom tłumienia. Wszystko zależy od tego, z jakich technologii skorzystał producent podczas projektowania danej podeszwy oraz jaka amortyzacja została użyta.

Dla kogo przeznaczone są buty o zerowym dropie?

Buty o zerowym dropie są przeznaczone dla osób, które biegają regularnie i pracują nad techniką. Bardzo ważne jest zaobserwowanie, na której części stopy lądujemy podczas biegania. Jeśli na przedniej, wówczas obuwie o niskim lub zerowym dropie będzie odpowiednie. Dla osób, które chcą zmienić buty do biegania, bardzo ważne jest to, aby nie zejść od razu z bardzo wysokiego dropu do zerowego.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości