Zdrowie

Czym jest kubek menstruacyjny i jak prawidłowo z niego korzystać?

Zdrowie

Fot. Volanthevist / Getty Images

Kubek menstruacyjny to wynalazek wzbudzający wiele kontrowersji. Spora liczba kobiet uważa, że jest to rozwiązanie niewygodne i niehigieniczne. Tymczasem okazuje się, że używanie kubeczka zamiast podpasek i tamponów jest o wiele tańsze, bardziej higieniczne i ekologiczne. Wystarczy odrobina dobrej woli, aby nauczyć się go zakładać.

Miesiączka to rzecz naturalna, jednak nastręczająca kobietom wielu problemów organizacyjno-higienicznych związanych z używaniem podpasek i tamponów. Nic więc dziwnego, że panie wciąż poszukują sposobów, aby ułatwić sobie życie w tym temacie. Z pomocą przychodzi kubeczek menstruacyjny. Co to takiego? Jest to elastyczny, wykonany z silikonu medycznego kubeczek, który umieszcza się w pochwie. Spływająca z macicy krew wpada wprost do niego, dzięki czemu nie dostaje się na bieliznę. Wystarczy co kilka godzin go opróżnić i ponownie umieścić w pochwie.

Więcej:

Czym dokładnie jest kubeczek menstruacyjny?

Pomysł na kubeczek menstruacyjny powstał w latach 30. ubiegłego wieku. Jest to niewielki pojemniczek zrobiony z hipoalergicznego i nie drażniącego materiału – silikonu medycznego. Dzięki dużej elastyczności bez problemu można ulokować go w pochwie. Opróżniać go można tylko raz na 12 godzin, dzięki czemu nie ma potrzeby częstych wizyt w toalecie. Po opróżnieniu zebranej w niej krwi wystarczy go przepłukać ciepłą wodą i z powrotem umieścić w pochwie. Kubeczek menstruacyjny po każdym cyklu dobrze jest wygotować, aby pozbyć się z niego wszelkich zarazków. Kubek jest zakończony wypustką, co pozwala na łatwe i szybkie usunięcie go.

Kubki menstruacyjne mają różne rozmiary, najczęściej od S do XL. Aby kupić odpowiedni kubek dla siebie, należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy – po pierwsze, obfitość miesiączek, po drugie, wzrost. Rozmiary są zależne od producenta i kupując kubeczek, należy się z nimi zapoznać oraz dobrać najodpowiedniejszy dla siebie. Istnieją również specjalne, bardzo małe kubeczki przeznaczone dla kobiet z niskim położeniem szyjki macicy.

Kubeczka menstruacyjnego nie wolno:

  • pożyczać;
  • wyciągać podczas każdej wizyty w toalecie;
  • uprawiać w nim seksu;
  • używać, jeśli w przeszłości miało się syndrom wstrząsu toksycznego.

Zakładanie i używanie kubeczka menstruacyjnego

Początkowo aplikacja kubeczka menstruacyjnego może wydawać się trudna, jednak w rzeczywistości wystarczy zrobić to kilka razy, aby zyskać wprawę. Kubek z wyglądu przypomina kieliszek do szampana. Jego górne krawędzie są zakończone grubszym pierścieniem – należy skierować go do góry i tak wprowadzić kubeczek, aby znalazł się pod ujściem szyjki macicy. Ścianki kubeczka muszą ściśle przylegać do ścian pochwy. W tej sytuacji krew zlatująca z ujścia szyjki macicy wpada wprost do kubeczka. Najprostszą metodą aplikacji jest zgięcie pierścienia kubeczka w kształt litery „C” i wprowadzenie go w ten sposób do pochwy. W czasie aplikacji pierścień odkształca się, przylegając ciasno do ścianek pochwy. Wyjęcie kubka menstruacyjnego również nie jest trudne – wystarczy chwycić na wypustkę i pociągnąć do dołu, pomagając sobie lekkim parciem. Jednego kubka można używać nawet kilka lat. Myć i dezynfekować kubeczek menstruacyjny należy przed pierwszą aplikacją, po zakończeniu miesiączki i na początku okresu.

Zalety używania kubeczka menstruacyjnego

Używanie kubeczka menstruacyjnego ma wiele zalet. Przede wszystkim, jeśli wykorzystujemy go w odpowiedni sposób, jest o wiele bardziej higieniczny od podpasek i tamponów. W przeciwieństwie do nich nie wywołuje podrażnień ani uczuleń. Ważny jest również aspekt ekonomiczny – zakup kubeczka to jednorazowy wydatek w kwocie ok. 70 zł. Przy odpowiedniej higienie kubeczek wystarczy na kilka, a nawet kilkanaście lat. Tymczasem ta sama, a nawet większa kwota może być zużywana rocznie na podpaski lub tampony. Kolejną zaletą jest wygoda – odpowiednio założony kubeczek menstruacyjny jest niewyczuwalny , można go nosić nawet do 12 godzin. Jest to dobre rozwiązanie dla kobiet, którym leży na sercu ekologia. Używając kubeczka, nie produkujemy odpadów w formie zużytych podpasek i tamponów.

Gdzie kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki dostępne są w aptekach oraz drogeriach – zarówno online, jak i stacjonarnych. Kupimy go np. w Rossmanie, Hebe czy Drogeriach Natura. Cena kubeczka menstruacyjnego wynosi od ok. 60 do 130 zł, zależnie od marki.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości