Zdrowie

Cierpisz na tę dolegliwość przy zasypianiu? Natychmiast zgłoś się do lekarza!

Zdrowie

Kiedy po długim i ciężkim dniu kładziesz się do łóżka, powinieneś doświadczyć relaksu i odprężenia. Zdarza się jednak, że w nocy pojawiają się przykre dolegliwości. Takie, które utrudniają zasypianie. Są wśród nich symptomy, które mogą świadczyć o problemach ze zdrowiem. Jednym z nich jest kołatanie serca po położeniu się. Zobacz, co może być jego przyczyną i dlaczego warto niezwłocznie skonsultować ten objaw z lekarzem.

Kołatanie serca – co to jest?

Czym w ogóle jest kołatanie? To nieprzyjemna dolegliwość polegająca na wyraźnym odczuwaniu bicia serca. Chociaż najważniejszy mięsień w twoim ciele bije nieustannie, zazwyczaj z częstotliwością ok. 60-80 razy na minutę, nie odczuwasz tego. Kiedy jednak zaczynasz wyczuwać kolejne uderzenia – może to świadczyć o zaburzeniu rytmu pracy serca. To wówczas mowa o jego kołataniu czy też palpitacji[1].

Palpitacja jest najczęściej odczuwana jako wrażenie nierównego bicia serca – zarówno pod kątem częstotliwości uderzeń, jak i rytmu oraz siły skurczów[2].

Skąd się bierze kołatanie serca?

"Fizycznie" kołatanie serca jest związane z zaburzeniami pracy tego mięśnia. Mogą mieć one bardzo zróżnicowane podłoże. Dlatego pamiętaj: kołatanie serca po położeniu się nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę. Może być ono efektem:

 • wysiłku fizycznego;
 • stresu emocjonalnego;
 • wysokiej gorączki, np. przy infekcjach górnych dróg oddechowych;
 • spożycia zbyt dużej ilości kofeiny, alkoholu czy nikotyny;
 • migreny[3].

Jeśli jednak objaw pojawia się bez wyraźnej bezpośredniej przyczyny i trudno ci go z czymś powiązać, a na dodatek wystąpił już kilkukrotnie – warto go wziąć "pod lupę". Może wówczas wskazywać na rozmaite problemy zdrowotne.

O czym może świadczyć kołatanie serca po położeniu się?

Jeżeli kołatanie serca pojawia się w trakcie nocnego wypoczynku, u jego podłoża może stać kilka przyczyn. Oto te najistotniejsze:

Zaburzenia psychiczne - Kołatanie serca jest bardzo często wiązane z nerwicą, jak również z depresją, zaburzeniami hipochondrycznymi czy napadami paniki. Jeżeli dolegliwości towarzyszą np. uczucie niepokoju, lęki czy stres, ta przyczyna jest wysoce prawdopodobna.

Niewłaściwy poziom wapnia lub magnezu - Kołatanie serca może być zarówno efektem niedoborów, jak i nadmiaru magnezu lub wapnia w organizmie. Dlatego warto zwrócić uwagę na swój jadłospis, a także – jeśli stosujesz to rozwiązanie – na zasadność suplementacji diety o te składniki. Może się okazać, że jest ona zbędna[4].

Zaburzenia metaboliczne - Kołatanie serca po położeniu się może świadczyć np. o nadczynności tarczycy. Jest to też charakterystyczny objaw menopauzy – wraz z tzw. uderzeniami gorąca.

Ciąża - Jeżeli jesteś w ciąży, kołatanie serca może być jednym z objawów wynikających z tego stanu. Warto jednak o nim poinformować swojego lekarza prowadzącego.

Choroby serca - Chociaż kołatanie serca po położeniu się nie musi mieć podłoża kardiologicznego, jest jednym z objawów wskazujących na problemy z tym narządem. 

Kołatanie może np. świadczyć o migotaniu przedsionków, powiązane m.in. z nadciśnieniem tętniczym, kardiomiopatią czy zapaleniem mięśnia serca[5]. Najczęściej jest jednak powiązane z tzw. wieńcówką, czyli chorobą niedokrwienną serca.

Schorzenie to jest odpowiedzialne za nawet 20% wszystkich zgonów w Europie[6] i jest bardzo częstym powikłaniem miażdżycy. W efekcie osadzania się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych prowadzących do serca dochodzi do niedotlenienia mięśnia. W efekcie pojawiają się zaburzenia jego pracy, które może być odczuwane jako kołatanie.

Dlatego, szczególnie jeśli kołataniu towarzyszy uczucie ciężkości w klatce piersiowej, dławiący ból czy też potliwość i osłabienie – warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Kołatanie serca po położeniu się – jak będzie wyglądać diagnostyka i leczenie?

Jeśli doświadczasz kołatania serca w nocy, niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on diagnostykę, tak aby określić, co jest przyczyną problemu. Możesz spodziewać się, że zleci:

 • podstawowe badania krwi – w tym lipidogram, aby sprawdzić poziom cholesterolu;
 • EKG i ewentualnie echo serca – aby wykryć ewentualne zaburzenia rytmu pracy serca.

Specjalista może też zalecić wprowadzenie diety, która sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu. Jej istotnym elementem jest obniżenie spożycia tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych. Chodzi np. o zastąpienie masła margaryną zawierającą sterole roślinne. Te substancje, zawarte np. w margarynie Optima Cardio, przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[7].

Podsumowując, chociaż nie w każdym przypadku kołatanie serca po położeniu się świadczy o poważnej chorobie, nie można go lekceważyć. Obserwuj swój organizm i zgłoś się do lekarza, aby upewnić się, że z twoim sercem jest wszystko w porządku.

Bibliografia

 • [1] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154039,kolatanie-serca
 • [2] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.17.
 • [3] j.w.
 • [4] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154039,kolatanie-serca
 • [5] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.6.6.
 • [6] https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-choroba-niedokrwienna-serca
 • [7] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claiphytosterols-can

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości