Zdrowie

Biały śluz z pochwy przed okresem. Jak wygląda śluz przed miesiączką?

Zdrowie

Aktualizacja:
Fot: Francesco Carta fotografo / gettyimages.com

Wydzielina z pochwy jest zjawiskiem fizjologicznym. Spełnia rolę ochronną i ułatwia zapłodnienie. W zależności od fazy cyklu miesiączkowego śluz ulega zmianom w kolorze i konsystencji. Obserwacja wydzieliny z pochwy pozwala na określenie dni płodnych. Warto wiedzieć, o czym świadczy biały śluz z pochwy przed okresem, jak wygląda śluz przed miesiączką i w każdej fazie cyklu menstruacyjnego.

C: Śluz z pochwy jest naturalną wydzieliną wytwarzaną przez gruczoły, które znajdują się w szyjce macicy. Gruczoły reagują na zmianę stężeń hormonów, zwłaszcza estrogenów i progesteronu, dlatego wygląd, konsystencja, kolor i obfitość śluzu różni się w zależności od dnia cyklu miesiączkowego, dni płodnych, niepłodnych i ciąży. Wygląd śluzu zależy od roli, jaką ma do spełnienia w danym okresie cyklu.

Jak wygląda śluz przed okresem?

Biały śluz z pochwy przed okresem jest fizjologicznym zjawiskiem i świadczy o dniach niepłodnych. Okres 10 dni przed miesiączką jest określany fazą niepłodności poowulacyjnej bezwzględnej. Wydzielina z pochwy przed miesiączką jest nazywana śluzem typu G. Jej powstawanie determinuje hormon gestagen. Śluz przed okresem jest biały lub żółtawy, nieprzejrzysty, mętny, galaretowaty, lepki i gęsty, jest go mało, dlatego kobieta może mieć uczucie suchości w pochwie. Zadaniem białego śluzu przed miesiączką jest nieprzepuszczenie plemników, a kwaśny odczyn śluzu przed okresem tworzy w pochwie środowisko niesprzyjające przeżyciu plemników.

Jeżeli doszło do zapłodnienia, śluz przed okresem również będzie miał białawą barwę, ale zwiększy się jego ilość. Może być także podbarwiony krwią, mieć brązową lub różową barwę, co może świadczyć o implantacji zarodka. Jednak nie ma ogólnej reguły, co do tego jak wygląda śluz świadczący o ciąży. Zapłodnienie można podejrzewać, jeżeli śluz przed okresem różni się od tego, który występował zazwyczaj przed spodziewaną miesiączką.

Gęsty i biały śluz przed okresem jest zjawiskiem fizjologicznym i nie należy się go bać, jeżeli nie towarzyszą mu inne objawy - świąd, pieczenie, zaczerwienienie miejsc intymnych, przykry zapach, ból podczas stosunku lub zielonkawe podbarwienie śluzu. Jeżeli takie dolegliwości wystąpią, należy udać się do lekarza.

Jak wygląda śluz płodny?

Po menstruacji kobieta może odczuwać suchość w pochwie. W miarę zbliżania się do fazy okołoowulacyjnej rośnie poziom estrogenu, który odpowiada za śluz płodny . Jego rolą jest wspomaganie plemników w dotarciu do komórki jajowej i zapłodnieniu. Śluz płodny jest śliski i rozrzedzony, zawiera substancje odżywcze, które pozwalają przetrwać plemnikom w kwaśnym środowisku pochwy, ułatwia i przyspiesza ich przemieszczanie się.

Śluz płodny składa się z trzech rodzajów śluzu:

· śluz L, który jest lepki i ciągliwy, filtruje plemniki i przepuszcza te najsilniejsze i najbardziej ruchliwe,

· śluz S, który jest płynny i ułatwia plemnikom przemieszczanie się,

· śluz P, który uzdalnia plemniki do dalszego poruszania się.

Śluz podczas dni płodnych staje się rzadki, wodnisty, śliski, ciągnący i lepki, a swoją konsystencją może nieco przypominać białko jaja kurzego. Śluz płodny jest przejrzysty i przezroczysty. Jest go więcej, kobieta ma stałe uczucie mokrości w pochwie. Wydzielina z pochwy podczas dni płodnych jest rozciągliwa. Złapana między opuszki palców rozciąga się między nimi. Śluz płodny świadczy o wystąpieniu owulacji. Po jajeczkowaniu wydzielina z pochwy ponownie robi się coraz gęstsza i mętniejsza, przybiera białawą barwę.

Rola śluzu w pochwie

Wydzielina z pochwy zmienia swój charakter wraz z rolą, jaką spełnia w organizmie kobiety w danym okresie cyklu menstruacyjnego. Do głównych zadań śluzu z pochwy należą:

· ochrona pochwy i szyjki macicy przed patogenami i infekcją,

· śluz płodny ułatwia plemnikom szybkie dotarcie do komórki jajowej i stwarza w pochwie środowisko umożliwiające przeżycie plemników w organizmie kobiety nawet przez 5-6 dni,

· śluz niepłodny tworzy blokadę dla plemników, ogranicza ich zdolność poruszania się i uniemożliwia im przedostanie się do szyjki macicy, a także stwarza kwaśne środowisko, w którym plemniki nie przeżywają,

· po zapłodnieniu wydzielina z pochwy tworzy u wejścia szyjki macicy czop śluzowy, którego rolą jest ochrona rozwijającego się płodu przed infekcją.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości