Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, w ciąży oraz pierwsza wizyta?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
W kobiecym interesie
W kobiecym interesie
Samobadanie piersi - instrukcja
Samobadanie piersi - instrukcja
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Pierwsza wizyta u ginekologa jest źródłem dużego stresu. Dziewczęta często martwią się, czy badanie ginekologiczne boli, zastanawiają, co widzi ginekolog podczas badania lub jak wygląda badanie ginekologiczne u dziewicy. Przed badaniem warto dowiedzieć się więc, jak ono wygląda i jak przygotować się do badania ginekologicznego. Ułatwi to przezwyciężenie wstydu i złagodzi stres.

Specjaliści zalecają, aby każda kobieta poddawała się badaniu u ginekologa przynajmniej raz w roku. Badanie to warto wykonywać systematycznie jako jedno z podstawowych badań profilaktycznych. Regularne badania ginekologiczne pozwalają na wczesne wykrycie procesów chorobowych, w tym raka szyjki macicy, a tym samym dają szansę na całkowite wyleczenie wielu groźnych chorób. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choroby układu rozrodczego mają bezobjawowy przebieg, a brak objawów nie zawsze oznacza dobry stan zdrowia. Dlatego warto wpisać badanie ginekologiczne do swojego kalendarza i zadbać o swoje życie i zdrowie.

Badanie ginekologiczne – jak wygląda?

Na początku badania u ginekologa lekarz przeprowadza wywiad, pyta o datę wystąpienia ostatniej miesiączki, współżycie, objawy chorobowe itp. Właściwe badanie ginekologiczne przeprowadza się na specjalnie do tego przystosowanym fotelu ginekologicznym. Pacjentka znajduje się wówczas w pozycji leżącej z nogami spoczywającymi na specjalnych podpórkach dla stóp (tzw. strzemionach). Do badania ginekologicznego wykorzystywane są specjalne, sterylne narzędzia (np. wziernik), które ułatwiają lekarzowi pobranie materiału do badań (np. cytologii szyjki macicy).

Badania ginekologiczne – rodzaje

Rutynowe badanie ginekologiczne obejmuje kilka elementów, w tym: oglądanie i ocena stanu zewnętrznych narządów płciowych (tzw. badanie ginekologiczne zewnętrzne), badanie ginekologiczne wziernikiem z pobraniem rozmazu cytologicznego i ewentualnie materiału do badania bakteriologicznego i tzw. badanie ginekologiczne wewnętrzne.

Ginekolodzy wykonują dwa rodzaje badania wewnętrznego : badanie ginekologiczne dwuręczne (inaczej badanie ginekologiczne dopochwowe) lub badanie ginekologiczne zestawione .

Podczas badania ginekologicznego dwuręcznego ginekolog wprowadza dwa palce do pochwy i bada sklepienie pochwy i szyjkę macicy. Drugą rękę kładzie na podbrzuszu i bada położenie macicy, jej konsystencję i wielkość.

Badanie ginekologiczne zestawione to inaczej badanie ginekologiczne przez odbyt . Wykonuje się je u pacjentek bardzo młodych oraz osób w podeszłym wieku, u których nie można wprowadzić palców do pochwy. W ten sposób wykonuje się czasem badanie ginekologiczne dziewic. Badanie ginekologiczne zestawione polega na tej samej zasadzie co badanie ginekologiczne dwuręczne, z tą różnicą, że palce jednej ręki są wprowadzane do odbytnicy, a nie do pochwy.

Badanie piersi u ginekologa

W czasie wizyty oprócz badania ginekologicznego lekarz często przeprowadza też badanie piersi. Jeśli tego nie zrobi, warto mu o tym przypomnieć.

Ile trwa badanie ginekologiczne

Doświadczony ginekolog badanie wykonuje bardzo szybko. Rutynowe badanie ginekologiczne trwa ok. minutę, a cała wizyta może zakończyć się już po 10–15 minutach. Badanie ginekologiczne w ciąży trwa zwykle dłużej, bo konieczne jest przeprowadzenie dłuższego wywiadu i dodatkowych badań.

Jak przygotować się do badania ginekologicznego

Podstawowe badania ginekologiczne nie wymagają specjalnych przygotowań. Nie należy oczywiście zapominać o podstawowych zasadach higieny, ale nie powinno się przesadzać. Nie stosuj więc dezodorantów czy pudrów, które mogą utrudnić badanie. Na kilka dni przed rutynową wizytą nie powinno się używać leków dopochwowych czy irygacji. Jeśli podczas badania ma zostać pobrane badanie cytologiczne, pomocne może być powstrzymanie się od aktywności seksualnej przez 2–3 dni.

Optymalnie badanie u ginekologa powinno odbyć się ok. 10 dni po rozpoczęciu okresu. Badanie ginekologiczne podczas okresu może być utrudnione, a jego wyniki – zakłócone. W nagłych przypadkach można przeprowadzić badanie ginekologiczne podczas okresu, ale zazwyczaj należy je powtórzyć po zakończeniu miesiączki, w celu potwierdzenia wyników.

Badanie ginekologiczne wymaga rozebrania się od pasa w dół, dlatego warto założyć odpowiednie ubranie, które nam to ułatwi, na przykład wygodną spódnicę, która zwiększy nasz komfort. Bezpośrednio przed badaniem u ginekologa warto opróżnić pęcherz i tym samym ułatwić pracę lekarzowi. Również opróżnienie jelit przed badaniem ginekologicznym może zmniejszyć dyskomfort odczuwany przez pacjentkę podczas badania.

Badanie ginekologiczne przez odbyt u dziewicy

Badanie ginekologiczne przez odbyt u dziewicy przeprowadza się wtedy, gdy kobieta, która do tej pory nie współżyła, zgłasza dolegliwości mogące świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie narządów rodnych. Wskazaniem do przeprowadzenia badania ginekologicznego przez odbyt są np. nieregularne miesiączki , bardzo obfite, krwotoczne miesiączki czy silne bóle podbrzusza . Jednak w takich sytuacjach badanie przez odbyt może być zastąpione badaniem USG narządu rodnego przez powłoki brzuszne przy wypełnionym pęcherzu moczowym. Badanie ginekologiczne przez odbyt nie jest przeprowadzane rutynowo , jeśli nie ma niepokojących objawów. Badanie ginekologiczne tego typu pozwala zbadać kobietę, nie naruszając jej błony dziewiczej.

Jeśli na pierwszą wizytę u ginekologa kobieta przychodzi kontrolnie, lekarz może przeprowadzić z nią rozmowę o antykoncepcji i ewentualnie zaproponować jej jedną z dostępnych metod przed rozpoczęciem współżycia.

Badanie ginekologiczne przez odbyt nie jest zbyt przyjemne, ale nie sprawia też bólu. Lekarz bada części intymne wsuwając palec w otwór odbytowy. Wcześniej pokrywa rękawiczkę specjalnym żelem, który zmniejsza tarcie i minimalizuje niekomfortowe odczucia. W ten sposób ginekolog może sprawdzić, w jakim stanie jest żeński układ rozrodczy i czy nie występują niepokojące objawy.

Badanie ginekologiczne - jak wygląda wizyta u ginekologa?

Każde badanie , także ginekologiczne , powinno zacząć się od przeprowadzenia wywiadu. Lekarz może więc pytać o długość cyklu miesiączkowego, datę ostatniej menstruacji, aktywność seksualną czy też dolegliwości związane z okolicami intymnymi.

Następnie ginekolog poprosi o to, by się rozebrać od pasa w dół. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym , którego budowa pozwala na dokładne obejrzenie kobiecych narządów. Korzystanie z niego, szczególnie po raz pierwszy, może być krępujące, bo podczas badania siedzi się w dużym rozkroku.

Jeśli kobieta już współżyła, lekarz wprowadzi do pochwy wziernik i dokładnie obejrzy ściany pochwy i tarczę szyjki macicy.

Po zakończonym badaniu specjalista opowie, czy ma jakieś zastrzeżenia. Może też zlecić rutynowe badanie, np. cytologię, którą kobiety powinny wykonywać przynajmniej co dwa lata.

Badania ginekologiczne - rodzaje

Każda kobieta, niezależnie od tego, czy zauważa u siebie niepokojące objawy, czy nie, powinna przynajmniej raz w roku udać się na badanie ginekologiczne . Regularne wizyty są ważne, bo pozwalają na wczesne wykrycie groźnych chorób, m.in. raka szyjki macicy, raka piersi.

Cytologia pozwala na zdiagnozowanie nawet niewielkich zmian nowotworowych lub takich, które mogą się w nie przerodzić. Nie powinno się także zapominać o badaniu piersi. U kobiet, które nie znajdują się w grupie ryzyka, takie badanie najczęściej wykonuje się ręcznie.

Kolejnymi przykładami badań ginekologicznych są wymazy pod kątem bakterii lub chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli specjalista podejrzewa infekcję lub chorobę weneryczną, przekaże odpowiednie próbki do badania.

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak się przygotować?

Najważniejsze jest, by w trakcie pierwszego badania ginekologicznego kobieta czuła się komfortowo. Warto więc poszukać zaufanego lekarza.

Przed pierwszą wizytą u ginekologa dobrze jest przygotować informacje dotyczące długości cyklu i przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki - lekarz prawdopodobnie będzie o to pytał.

Do samego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ważne jest, by zadbać o higienę.

Niektóre kobiety mniej się krępują badaniem, jeśli założą tego dnia dłuższą bluzkę, tunikę lub spódniczkę. Daje im to większe poczucie komfortu, bo dzięki temu ich części intymne będą zakryte do momentu, aż usiądą na fotelu ginekologicznym .

Zobacz także:

Wzierniki ginekologiczne - zastosowanie

Zobacz film: Pierwsza wizyta u ginekologa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: M_a_y_a / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zmiany w Dzień Dobry TVN. Do zespołu dołączą znane twarze

Zmiany w Dzień Dobry TVN. Do zespołu dołączą znane twarze

Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym
Materiał promocyjny

Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym

Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

"Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

"Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego
Materiał promocyjny

Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego

Tuż po porodzie otrzymała od matki niestosowny prezent

Tuż po porodzie otrzymała od matki niestosowny prezent

Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu
Materiał promocyjny

10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu

Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"
Materiał promocyjny

Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"

Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

"Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

"Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy

Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"
Materiał promocyjny

Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"

Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?
Materiał promocyjny

Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

"Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

"Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry
Materiał promocyjny

Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?
Materiał promocyjny

Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?

Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"

Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"