Zdrowie

Badanie ginekologiczne przez odbyt - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Zdrowie

Aktualizacja:
Kobieta podczas wizyty u ginekologa

Badanie ginekologiczne przez odbyt wykonuje się tylko w niektórych przypadkach. Przeczytaj, jak przebiega wizyta u ginekologa i jak się przygotować do badania przez odbyt. Co warto wiedzieć o badaniach ginekologicznych?

Badania ginekologiczne powinny być częścią profilaktyki zdrowotnej, jednak zazwyczaj do lekarza kobiety wybierają się dopiero, gdy z ich organizmem dzieje się coś niepokojącego. Kobieta powinna poddawać się badaniom ginekologicznym przynajmniej raz na rok. Kiedy wybrać się do lekarza ginekologa na pierwszą wizytę? Kiedy lekarz może przeprowadzić badanie ginekologiczne przez odbyt i jak ono wygląda?

Badanie ginekologiczne - kiedy pierwsze?

Pierwsza wizyta u ginekologa jest stresującym przeżyciem dla wielu młodych kobiet. To naturalne, bowiem muszą one pokazać lekarzowi swoje części intymne. Nic dziwnego, że przed pierwszym badaniem mogą odczuwać pewne obawy.

Kiedy powinno się pójść na pierwsze badanie ginekologiczne ? Specjalistę powinna odwiedzić kobieta po okresie dojrzewania. Jeśli wcześniej nie występowały niepokojące objawy, które byłyby wskazaniem do odwiedzenia specjalisty (bardzo nieregularne miesiączki, bolesne menstruacje, upławy), dobrym pretekstem do udania się na taką wizytę będzie chęć rozpoczęcia współżycia.

Badanie ginekologiczne przez odbyt u dziewicy

Badanie ginekologiczne przez odbyt u dziewicy przeprowadza się wtedy, gdy kobieta, która do tej pory nie współżyła, zgłasza dolegliwości mogące świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie narządów rodnych. Wskazaniem do przeprowadzenia badania ginekologicznego przez odbyt są np. nieregularne miesiączki , bardzo obfite, krwotoczne miesiączki czy silne bóle podbrzusza . Jednak w takich sytuacjach badanie przez odbyt może być zastąpione badaniem USG narządu rodnego przez powłoki brzuszne przy wypełnionym pęcherzu moczowym. Badanie ginekologiczne przez odbyt nie jest przeprowadzane rutynowo , jeśli nie ma niepokojących objawów. Badanie ginekologiczne tego typu pozwala zbadać kobietę, nie naruszając jej błony dziewiczej.

Jeśli na pierwszą wizytę u ginekologa kobieta przychodzi kontrolnie, lekarz może przeprowadzić z nią rozmowę o antykoncepcji i ewentualnie zaproponować jej jedną z dostępnych metod przed rozpoczęciem współżycia.

Badanie ginekologiczne przez odbyt nie jest zbyt przyjemne, ale nie sprawia też bólu. Lekarz bada części intymne wsuwając palec w otwór odbytowy. Wcześniej pokrywa rękawiczkę specjalnym żelem, który zmniejsza tarcie i minimalizuje niekomfortowe odczucia. W ten sposób ginekolog może sprawdzić, w jakim stanie jest żeński układ rozrodczy i czy nie występują niepokojące objawy.

Badanie ginekologiczne - jak wygląda wizyta u ginekologa?

Każde badanie , także ginekologiczne , powinno zacząć się od przeprowadzenia wywiadu. Lekarz może więc pytać o długość cyklu miesiączkowego, datę ostatniej menstruacji, aktywność seksualną czy też dolegliwości związane z okolicami intymnymi.

Następnie ginekolog poprosi o to, by się rozebrać od pasa w dół. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym , którego budowa pozwala na dokładne obejrzenie kobiecych narządów. Korzystanie z niego, szczególnie po raz pierwszy, może być krępujące, bo podczas badania siedzi się w dużym rozkroku.

Jeśli kobieta już współżyła, lekarz wprowadzi do pochwy wziernik i dokładnie obejrzy ściany pochwy i tarczę szyjki macicy.

Po zakończonym badaniu specjalista opowie, czy ma jakieś zastrzeżenia. Może też zlecić rutynowe badanie, np. cytologię, którą kobiety powinny wykonywać przynajmniej co dwa lata.

Badania ginekologiczne - rodzaje

Każda kobieta, niezależnie od tego, czy zauważa u siebie niepokojące objawy, czy nie, powinna przynajmniej raz w roku udać się na badanie ginekologiczne . Regularne wizyty są ważne, bo pozwalają na wczesne wykrycie groźnych chorób, m.in. raka szyjki macicy, raka piersi.

Cytologia pozwala na zdiagnozowanie nawet niewielkich zmian nowotworowych lub takich, które mogą się w nie przerodzić. Nie powinno się także zapominać o badaniu piersi. U kobiet, które nie znajdują się w grupie ryzyka, takie badanie najczęściej wykonuje się ręcznie.

Kolejnymi przykładami badań ginekologicznych są wymazy pod kątem bakterii lub chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli specjalista podejrzewa infekcję lub chorobę weneryczną, przekaże odpowiednie próbki do badania.

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak się przygotować?

Najważniejsze jest, by w trakcie pierwszego badania ginekologicznego kobieta czuła się komfortowo. Warto więc poszukać zaufanego lekarza.

Przed pierwszą wizytą u ginekologa dobrze jest przygotować informacje dotyczące długości cyklu i przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki - lekarz prawdopodobnie będzie o to pytał.

Do samego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ważne jest, by zadbać o higienę.

Niektóre kobiety mniej się krępują badaniem, jeśli założą tego dnia dłuższą bluzkę, tunikę lub spódniczkę. Daje im to większe poczucie komfortu, bo dzięki temu ich części intymne będą zakryte do momentu, aż usiądą na fotelu ginekologicznym .

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości