Zdrowie

Nowe serca uratowały dwóch braci. Odwiedzamy ich w rocznicę przeszczepu

Zdrowie

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Marta Buchla
Przeszczepy serc uratowały życie dwóch braci
Przeszczepy serc uratowały życie dwóch braci Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Obaj czekali przez wiele miesięcy na przeszczepy ratujące życie. Alan otrzymał nowe serce rok temu, a jego brat Olaf kilka tygodni później. Dzisiaj są już w domu i dzielnie poddają się rehabilitacji. Przed kamerami Dzień Dobry TVN opowiadają, jak wygląda ich codzienność.

Alan i Olaf Rogowscy - dwaj bracia, dwa przeszczepy serc

Wyjątkowa historia dwóch braci - Alana i Olafa, którzy razem czekali na ratunek, jakim był dla nich przeszczep serc, poruszyła naszych widzów. Kilkanaście miesięcy temu pokazaliśmy ich oczekiwanie na transplantację. - My jesteśmy akurat w takiej sytuacji, że nam żadne pieniądze świata nie pomogą - mówiła wówczas mama chłopców Ewa Hinc-Rogowska. To, czy znajdzie się dla małych pacjentów dawca narządów, stało pod dużym znakiem zapytania, ale los okazał się dla nich łaskawy.

Towarzyszyliśmy Alanowi, kiedy w kwietniu ubiegłego roku opuszczał szpital po udanym przeszczepie serca. - Dzisiaj z jednej strony dzień jest wspaniały, bo Alan wychodzi, aczkolwiek z drugiej strony płacz i łzy, dlatego że Olafek będzie musiał zostać na oddziale dalej - ubolewał Tomasz Rogowski, ojciec chorych braci.

Na szczęście Olaf kilka tygodni później również przeszedł pomyślną operację. Po dziesięciu miesiącach oczekiwania serce znalazło się także dla niego. - Czuję się świetnie z nowym sercem - wyznał w naszym reportażu mały pacjent.

Przeszczep serca - rok po operacji

Rodzinę Rogowskich odwiedziliśmy rok po otrzymaniu przez Alana drugiego życia. - Dzisiaj świętujemy pierwsze takie sercowe urodziny Alanka. Większość rodziny się zjechała. Alan niczego nie wiedział. Olafek wiedział, ale wszystko trzymał w tajemnicy - relacjonuje mama chłopców. Na przyjęciu nie zabrakło tortu, balonów, życzeń i głośno śpiewanego "Sto lat".

- Trochę się spodziewałem, bo rodzice nie do końca umieją kłamać. Bardzo się cieszę. Byłem wzruszony - zdradza solenizant, który każdego roku będzie obchodził podwójne urodziny. - Bardzo dobrze żyje się z serduszkiem nowym - dodaje.

Chłopcy są poddawani nieustannej rehabilitacji. Olaf, z racji tego, że przeszedł przeszczep później, ma nadal problemy z samodzielnym chodzeniem, ale jego rodzice są dobrej myśli i widzą postępy w rozwoju syna. - Taki bagaż doświadczeń u obu chłopaków na takim etapie ich życia mógłby być dla nas dużym ograniczeniem, ale myślę, że ja bym nie był w stanie się zmobilizować i tak pracować jak oni - docenia opiekujący się małymi pacjentami fizjoterapeuta Adam Połatajko.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Marta Buchla

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości