Zdrowie

"Jeden pan próbował sobie wyborować próchnicę wiertarką". Dlaczego Polacy boją się dentystów?

Zdrowie

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Sekrety dentystów. Czego nie wiecie siedząc na fotelu w gabinecie
Sekrety dentystów. Czego nie wiecie siedząc na fotelu w gabinecieDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Dziennikarka Agnieszka Fiedorowicz wydała książkę, w której zdradza tajniki pracy dentystów. Czego się dowiedziała o stanie uzębienia Polaków? Które opowieści ją zaskoczyły? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Pacjenci u dentysty

"Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami" to książka Agnieszki Fiedorowicz. Autorka postanowiła opisać tajniki pracy stomatologów. Okazuje się, że inspiracją do powstania tej publikacji były historie znajomych dziennikarki oraz anegdot dentystów. Co było dla niej największym zaskoczeniem? - Ludzie tak potwornie boją się iść do dentysty, że próbują sobie pomóc na własną rękę. - Kleją protezy na klej, pan, który próbował sobie wyborować próchnicę wiertarką czy wybielanie, ludzie biorą płyn do czyszczenia toalet i wacikiem wybielają zęby - powiedziała autorka książki.

Anegdoty dentystów

Jednym z bohaterów książki jest dentysta Tomasz Kupryś. Jakie niecodzienne sytuacje przydarzyły mu się w gabinecie? - Miałem kiedyś pana, który wszedł z filiżanką porcelanową i pytał, czy dałoby się zrobić porcelanowe zęby taniej skoro dostarcza materiał - wspomniał w Dzień Dobry TVN.

Czemu tak wiele osób nadal boi się dentystów? - Dentofobia, czyli lęk przed dentystą jest skutkiem leczenia w dzieciństwie "na siłę". Nie możemy tak robić - podkreślił stomatolog. Ekspert zalecił odwiedzenie gabinetu z dzieckiem, gdy ma 1,5 roku, by pokazać mu sprzęt, zaznajomić je z tym miejscem. Inaczej ten lęk może utrzymać się aż do dorosłości.

Więcej na ten temat dowiesz się w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości