W kuchni DDTVN: sushiburger

W kuchni Dzień Dobry TVN królowały uczestniczki MasterChef Junior Amelia Gardaś i Daria Kuczwalska. Przygotowały dla nas: Lemon Curd, wołowinę w winie wytrawnym, sushiburgera oraz tort bezowy z bakaliami. Asystował im Mateusz Gessler.

Przepisy Amelii:

Lemon Curd

Składniki:

Ciasto:

15 dkg zimnego masła

28 dkg mąki

3 łyżki cukru

1 łyżeczka soli

1/4 szklanki zimnej wody

Krem cytrynowy:

1/2 szklanki cukru pudru

3 jajka

3/4 szklanki gęstej śmietanki 36%

1/2 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny

Dekoracja:

maliny

borówki

truskawki

świeża mięta

Przygotowanie:

Formę na muffinki smarujemy masłem i obsypujemy mąką. Następnie przystępujemy do robienia ciasta. Mieszamy mąkę z cukrem i solą. Dodajemy zimne posiekane masło. Ugniatamy do konsystencji kaszki. W tym czasie dolewamy powoli zimnej wody. Po wykorzystaniu całej wody szybko zagniatamy, lepimy kulę i na 30 min. wstawiamy do lodówki. Następnie rozwałkujemy ciasto na 2 mm i wycinamy kółka, którymi wykładamy foremki na muffinek. Ciasto nakłuwamy w foremkach widelcem i wstajemy na kolejne 10 min. do lodówki. Piekarnik rozgrzewamy do 200 st. C i pieczemy, aż ciasto uzyska złocisty kolor (maks. 10 min.). Wyjmujemy ciasto z piekarnika i redukujemy temperaturę piekarnika do 160 st. C. W tym czasie wszystkie składniki kremu miksujemy i napełniamy nim każdą muffinkę. Jeśli krem jest zbyt lejący, należy go delikatnie podgrzać, na płycie lub w kąpieli wodnej, cały czas mieszając, wtedy na pewno zgęstnieje. Pieczemy tak długo, aż zetnie się wierzch kremu. Trwa to ok. 17 min. Wyjmujemy delikatnie z foremek, studzimy. Podajemy lekko ciepłe, ozdobione owocami i bitą śmietaną.

Wołowina w winie wytrawnym

Składniki:

1/2 kg polędwicy wołowej

10 dkg boczku

ok. 10 mini marchewek

duża cebula

3 małe cebule

3 ząbki czosnku

duża łyżka przecieru pomidorowego

10 pieczarek

3 szklanki wina wytrawnego

liść laurowy

tymianek

sól

pieprz

Puree ziemniaczane:

1/2 kg ziemniaków

śmietanka 30%

sól

pieprz

Przygotowanie:

Kawałek polędwicy opiekamy na gorącym oleju z każdej strony po minucie, zamykając pory i odkładamy na talerzyk. Na tym samym tłuszczu podsmażamy plastry boczku, 5 marchewek, pokrojoną na ćwiartki cebulę i całe ząbki czosnku. Do garnka, w którym będziemy przygotowywać potrawę nalewamy wina i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy kilka minut, aby odparował alkohol. Następnie wrzucamy liść laurowy, tymianek, przecier, boczek, marchew, cebulę i czosnek, doprawiamy solą i pieprzem. Na końcu wkładamy do garnka polędwicę. Pod koniec gotowania wrzucamy pieczarki. Polędwica powinna być cała przykryta winem, jeśli jest go mniej, to należy ją obracać co pewien czas. Polędwicę wyjmujemy, a sos redukujemy do zgęstnienia. W czasie, kiedy sos się redukuje, blanszujemy pozostałe marchewki i małe cebulki, które posłużą nam do ozdoby. Kiedy sos jest gotowy, cedzimy go i polewamy pokrojoną w plastry polędwicę. Można podawać z puree ziemniaczanym. Ozdabiamy zblanszowanymi warzywami.

Ważna rzecz dotycząca polędwicy. Polędwicę możemy długo dusić w sosie do miękkości lub odpowiednio zmniejszyć czas duszenia, aby uzyskać ją w formie krwistej, średniej lub wypieczonej. Aby ocenić stopień krwistości polędwicy, użyjemy testu dotykowego. Odwracamy lewą rękę wewnętrzną stroną, jeśli jesteśmy praworęczni. Palcem wskazującym prawej ręki dotykamy lewą rękę pod kciukiem, blisko nadgarstka. Miejsce dotyku jest miękkie – tak jak surowy stek. Jeśli połączymy opuszkami palców kciuk i palec wskazujący lewej ręki i dotkniemy wskazującym prawej, miejsce dotyku stało się twardsze i to będzie stek krwisty. Dalej łącząc opuszki kciuka i środkowego palca lewej ręki, a dotykając wskazującym prawej, będziemy mieć stek średnio krwisty. Połączenie opuszków kciuka i palca serdecznego naszej lewej dłoni, po dotknięciu wskazującym prawej otrzymamy stek średnio do dobrze wypieczonego. Na koniec, jeśli chcemy uzyskać stek mocno wypieczony, po dotknięciu będziemy czuć taką twardość, jak w przypadku połączenia opuszka kciuka i opuszka małego palca i dotknięcia miejsca poniżej kciuka, blisko nadgarstka.

Puree ziemniaczane

Ziemniaki obieramy i gotujemy do miękkości. Cedzimy i miksujemy z niewielką ilością wody, a na koniec dodajemy 3 łyżki śmietanki, aby uzyskać gładką i puszystą konsystencję. Doprawiamy solą i pieprzem.

Przepisy Darii:

Sushiburger

Składniki:

3/4 szklanki ryżu do sushi

1 łyżka cukru

1 łyżeczka soli

30 ml octu ryżowego

1 awokado

mały filet z łososia

2 łyżki sosu sojowego

1 łyżeczka miodu

1 ząbek czosnku

1 cm korzenia imbiru

serek philadelphia

wasabi

sałata karbowana

kawałek ogórka

nori

czarny sezam

Przygotowanie:

Ryż do sushi płuczemy pod bieżącą wodą do przezroczystości. Gotujemy na szklance wody. Cukier, sól i ocet ryżowy podgrzewamy i mieszamy. Łączymy ugotowany ryż z zaprawą. Formujemy spód i górę bułeczek. Smarujemy dno serkiem wymieszanym z wasabi i układamy pokrojone w plastry awokado. Łososia marynujemy w sosie sojowym, miodzie, czosnku i imbirze, pieczemy 9 min. w 200 st. C. Łososia układamy na awokado. Na wierzch układamy pokrojonego w słupki ogórka i przykrywamy bułką z ryżu. Owijamy wszystko nori i posypujemy czarnym sezamem.

Tort bezowy z bakaliami

Składniki:

4 białka

szczypta soli

200 g cukru

1/2 łyżeczki soku z cytryny

200 g śmietanki 30%

2 łyżki mascarpone

2 łyżki kajmaku

daktyle

orzechy włoskie

gorzkie kakao

Przygotowanie:

Białka ubijamy na sztywno z solą, cukrem i sokiem z cytryny. Formujemy dwa blaty bezowe. Pieczemy 5 min. w 180 st. C, potem 90 min. w 140 st. C. Ubijamy śmietankę i dodajemy serek i kajmak. Wsypujemy posiekane daktyle i orzechy włoskie. Beze przekładamy kremem, dekorujemy kakao i bakaliami.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości