Ten kandydat na "Mistrza Smaku" nawet desery robi z mięsa!

W kuchni Dzień Dobry TVN Andrzej Polan gościł Artura Chmielewskiego i Marcina Dudę, uczestników akcji "Mistrz Smaku". Artur zgłosił do akcji Marcina, ponieważ - jak mówi - przyjaźnią się, lubią jeść i Marcin lubi gotować. Specjalizuje się w mięsie. Ponoć nawet desery robi z mięsa! Skorzystajcie z ich przepisów na naszej stronie.

Jagnięcina

Składniki: 

4 polędwiczki jagnięce 

4 małe marchewki z natkami 

150 g bobu 

2 bataty 150 g kurek 

masło szklanka porto (połowa dla kucharza, druga połowa do sosu)

Przygotowanie:

Krok 1: Purée z batatów. Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę. Roztapiamy łyżkę masła w garnku i rumienimy lekko ziemniaki. Następnie dolewamy wody, tylko tyle, aby zakryć bataty. Gotujemy tak długo, aż będą miękkie. 15-20 minut spokojnie wystarczy. Odcedzamy i wrzucamy do blendera dodając sporą łyżkę masła i odrobinę soli do smaku. Purée musi być gładkie i kremowe. Jak już zmiksujecie, to potem z powrotem do garnka i trzymajcie temperaturę do samego podania i podgrzejcie przed podaniem.

Krok 2: Bób. wrzucamy go do gotującej się osolonej wody i gotujemy, aż będzie al dente. Skórka ma być lekko twardawa, a środek już miękki. Bób gotuje się zwykle 10 minut (pod koniec sierpnia, starszy już i twardszy od 15 do 20 minut) i po tym czasie powinien być już odpowiedni. Po odcedzeniu zalewamy zimną wodą, aby nie stracił koloru. Odłóżcie na bok i obierzcie z łupinek.

Krok 3: Obieramy marchewki, kroimy je wzdłuż na pół i wrzucamy do wrzątku na 1 minutę. Następnie zalewamy zimną wodą.

Krok 4: Na patelni rozgrzewamy masło: smażymy marchewkę, doprawiamy solą. Smażymy tak, aż będzie al dente. Czas smażenia to około 5-7 minut w zależności o grubości.

Krok 5: Kurki. Kiedy smażymy marchewkę, roztapiamy w międzyczasie dwie lub trzy łyżki masła i wrzucamy oczyszczone wcześniej kurki. Smażymy na średnim ogniu, aby nie spalić masła około 5-7 minut, aż będą odpowiednio miękkie i przejdą aromatem masła. Grzyby przyprawiamy solą oraz pieprzem. Na sam koniec do kurek dodajemy bób na 2 minuty przed podaniem.

Krok 6: Polędwica Rozgrzewamy łyżkę oleju na patelni. Posypujemy solą polędwiczki i układamy na patelni. Obsmażamy je bardzo szybko z każdej ze stron około 3 minuty, by kolor pozostał różowy w środku. Polędwiczki wyciągamy z patelni i dajemy im odpocząć.

Krok 7: Sos. Na rozgrzaną patelnie wrzucamy łyżkę oliwy, szalotkę i smażymy. Dodajemy odrobinę cukru i zalewamy porto. Redukujemy sos, dodajemy octu i na koniec, po redukcji zimne masło, by go zagęścić. Czas przygotowania sosu to około 2-3 minuty.

Podanie: Wszystko podajemy na ciepłych talerzach, by danie jak najdłużej trzymało temperaturę. Kiedy już wszystko pięknie ułożycie na talerzu, to warto rozejrzeć się za kieliszkami i uzupełnić je dobrym winem. Najlepiej takim, jakie Wam smakuje.

Kotlety wieprzowe z kremowym jarmużem i sałatką z fenkuła i moreli

Składniki:4 kotlety schabowe z kością

250 ml mleka migdałowego

sól Prymat

pieprz czarny w młynku Prymat

liście laurowe Prymat

tymianek Prymat

szałwia świeża 2-3

grzyby suszone

2 łyżki cukru brązowego

olej do smażenia

Przygotowanie:

Mleko podgrzewamy, dodajemy wszystkie przyprawy i zioła oraz cukier i posiekane drobno grzyby. Kotlety wstawiamy do mlecznej, aromatycznej zalewy i odstawiamy min. na godzinę. Smażymy na oleju na złoty kolor oprószając przed smażeniem solą i czarnym pieprzem. 

3-4 gałązki jarmużu

1 cebula biała

1 łyżka masła klarowanego

sól Prymat

czarny pieprz Prymat

250 ml śmietanki 36%

1 łyżka miodu

Przygotowanie:

Pokrojoną drobno cebulę przesmażamy na maśle do momentu aż straci swoją surowość, dodajemy pokrojony jarmuż, pamiętając, że dodajemy tylko zielone części bez twardych unerwień. Chwilę smażymy, dodajemy sól i pieprz do smaku, a następnie śmietankę i miód. Smażymy do momentu, aż śmietanka odparuje. 

1 bulwa fenkuła

100 g moreli suszonych

musztarda francuska Prymat

Przygotowanie:

Fenkuła kroimy w cienkie paski, parzymy w wodzie i hartujemy w zimnej wodzie. Namoczone morele miksujemy z musztardą francuską i małą ilością oleju. Powstałą musztardę morelową dodajemy do fenkuła, nieduża ilość do smaku i gotowe.

Ciasto z kurczakiem, szpinakiem i rydzami

Składniki:

2 piersi z kurczaka

1 cebula biała

masło klarowane do smażenia

2 jajka

100 ml śmietanka 36%

1 ciasto francuskie

1 opakowanie szpinaku

300 g świeżych rydzów

sól Prymat

pieprz czarny Prymat

tymianek Prymat

gałka muszkatołowa Prymat

ziele angielskie mielone Prymat

Przygotowanie:

Kurczaka gotujemy w wodzie z dodatkiem soli, pieprzu, tymianku suszonego. Rydze czyścimy i połowę z nich kroimy na mniejsze kawałki. Na maśle przesmażamy cebulę, kiedy tylko delikatnie zacznie się karmelizować dodajemy porwanego na mniejsze kawałki kurczaka gotowanego oraz po chwili rydze i szpinak. Wszystko przesmażamy chwilę, przekładamy do miski, studzimy. Do przestudzonych składników dodajemy jajka, śmietankę, doprawiamy mielonym zielem angielskim, nadającym ostrość potrawie, sól, pieprz i gałkę muszkatołową. Formę do tarty wykładamy ciastem francuskim, na cieście umieszczamy farsz z mięsa, grzybów i szpinaku. Na wierzch układamy pozostałe rydze, skrapiamy masłem rozpuszczonym. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 40 minut w temp. 190 stopni.

Więcej na: mistrzsmaku.tvn.pl

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości