Mistrzowska kuchnia. Królik w śmietanie i pieczarkowa z fasolą

W kuchni Dzień Dobry TVN gościliśmy kucharza Andrzeja Polana oraz Natalię Melkowską i Lenę Gryszko. Lena jest ciocią Natalii, która zgłosiła Lenę do akcji "Mistrz Smaku". Dlaczego to zrobiła i jak uzasadnia swoją decyzję? Skorzystajcie też z przepisów na: zupę pieczarkowa z fasolą i pomidorami oraz królika w śmietanie z ziemniaczanym purée. Smacznego!

Królik w śmietanie

Składniki:

1 tuszka królika

5 szt. szalotek

1 szt. marchewek (duża lub dwie małe)

1 szt pietruszki (duża lub dwie małe)

350 ml wywaru warzywnego

150 ml białego wina wytrawnego

Pęczek koperku (1 bardzo gruby pęczek lub około 7 mniejszych pęczków)

Sól, pieprz

4 łyżki masła

Kropla oleju rzepakowego

200 ml śmietany 18 proc (kwaśna, gęsta)

Rozmaryn suszony

Tymianek suszony pasywnie

Gałka muszkatołowa mielona

50 ml mleka

Mix sałat z sałatą lodową i marchewką, rzodkiewki, kiełki słonecznika, kiełki rzodkiewki, kiełki brokułu

Puree ziemniaczane.

Przygotowanie:

W brytfance rozgrzewamy masło z kroplą oleju (dodatek oleju sprawi, że masło nie będzie się przypalało). Wykładamy kawałki królika i rumienimy je z każdej strony na mocnym ogniu. Skórka powinna być brązowa. Zajmie to ok. 7 minut z każdej strony. Na koniec wlewamy wino, przykrywamy pokrywką i czekamy ok. 5 minut.

Do królika dodajemy pokrojone jarzyny: szalotki przekrojone wzdłuż na połówki, marchewkę i pietruszkę pokrojoną na talarki. Wszystko przyprawiamy tymiankiem. Zalewamy wszystko wywarem warzywnym. Ponownie przykrywamy pokrywką, zmniejszamy ogień aby był leciutki i mało intensywny. Królika dusimy w ten sposób przez ok. 1,5 godziny. Sprawdzamy raz na jakiś czas, czy jest wystarczająco płynu. Najwyżej trzeba w trakcie dolać odrobinę wywaru i zmniejszyć ogień.

Kiedy królik jest już miękki, to wyjmujemy go z brytfanki, a do sosu wlewamy kwaśną śmietanę i dodajemy pokrojony koperek. To jest ten moment kiedy można przyprawić sos: dodać i ewentualnie więcej pieprzu albo soli dla smaku. Wkładamy ponownie królika i przykrywamy na ok. 5 minut. Gotowe. Królika w śmietanie lubię podawać z puree ziemniaczanym i lekką sałatą.

Przygotowanie puree ziemniaczanego:

0,5 kg ziemniaków

5 łyżek mleka

1 łyżeczka masła

sól

mielona gałka muszkatołowa

Przygotowanie:

Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy na ćwiartki. Gotujemy je w odrobinie posolonej wodzie. Jak tylko ziemniaki się ugotują, zlewamy wodę i od razu dodajemy do nich łyżeczkę masła oraz mleko. Ważne, żeby robić to jeszcze "na gorąco". Dodajemy szczyptę mielonej gałki muszkatołowej. Tłuczemy ziemniaki szybkim ruchem przez ok 5 minut. Tylko szybkie i intensywne ucieranie zapewni nam to, że będą aksamitnie gładkie.

Przygotowanie sałaty:

Kilka liści ulubionej sałaty

rzodkiewka

marchewka

kiełki: brokuła, słonecznika, rzodkiewki

3 łyżki oliwy

sól, pieprz

cytryna

Przygotowujemy dressing: do oliwy dodaję kilka kropel cytryny i przyprawiamy ją solą i pieprzem. Delikatnie skrapiamy dressingiem warzywa. 

Sałatka na ciepło z pieczarek, ziemniaków i oliwek

Składniki:

200 g pieczarka biała mała

200 g pieczarka brązowa mała

200 g boczniaki dla towarzystwa pieczarek

1 kg ziemniaki

2 szt. cebula czerwona

4 szt. mozzarella w zalewie

100 g ser dojrzewający tarty

Oliwki zielone

Oliwki czarne

Olej do smażenia

Bazylia świeża

Szpinak świeży

Tymianek Prymat suszony

Masło klarowane

Sól morska

Pieprz czarny grubo mielony Prymat

Olej słonecznikowy

Przygotowanie:

Ziemniaki kroimy w grubsza kostkę i gotujemy w wodzie osolonej na półtwardo, wykładamy na blaszkę wyłożoną pergaminem wraz z boczniakami, posypujemy solą dodatkowo, pieprzem, tymiankiem, skrapiamy olejem i wstawiamy do piekarnika do zapieczenia. Na maśle przesmażamy cebulę krótko i dodajemy pieczarki, smażymy do momentu aż się ładnie przyrumienią. Do miski przekładamy przesmażone grzyby, dodajemy oliwki, świeżą bazylię, ziemniaki z boczniakami, ser dojrzewający, potarganą mozzarellę.

Zupa pieczarkowa z fasolą i pomidorami

Składniki:

400 g pieczarki

50 g pieczarka suszona

2 puszki fasoli Jaś

2 szt. cebula

300 ml passata pomidorowa

6 szt. ziemniaki

3 szt. marchew

Masło klarowane

Cząber Prymat

Rozmaryn Prymat

Sól morska

Pieprz biały

Natka pietruszki

Przygotowanie:

Cebulę przesmażamy na maśle, dodajemy pieczarki i suszony rozmaryn. Smażymy aż całkowicie grzyby odparują, następnie dodajemy pokrojoną marchewkę, pokrojone w plastry ziemniaki, zalewamy wodą, dodajemy zmiksowane suszone pieczarki w formie pudru i dusimy do momentu aż wszystko stanie się na wpół miękkie. Następnie dodajemy passatę pomidorową, fasolę odsączoną z zalewy. Doprawiamy cząbrem, pieprzem, solą. Kiedy uzyskamy już właściwą konsystencję gęstej zupy jesiennej dodajemy na koniec natkę pietruszki.

Więcej na: mistrzsmaku.tvn.pl

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości