Kolorowa kuchnia Piotra Kucharskiego

W kuchni Dzień Dobry TVN dania we wszystkich kolorach jesieni przygotował Piotr Kucharski! Poznajcie jego przepisy na zapiekane naleśniki, muhammarę, steccę i pomarańczowe pęczotto.

Pomarańczowe pęczotto

Składniki:

1 cebula, drobno pokrojona

2 ząbki czosnku, posiekane

oliwa z oliwek

200 g kaszy pęczak

1 kieliszek białego wytrawnego wina lub piwa

500-700 ml bulionu warzywnego

3 łyżki masła

sól i pieprz

Pure z dyni

200 g miąższu z dyni Hokkaido

sól i pieprz

3 łyżki masła

100 ml śmietany 30%

Sposób przygotowania: Podsmażyć posiekaną cebulę i czosnek na oliwie. Dodać pęczak i smażyć całość kilka minut. Podlać winem, poczekać aż odparuje. Podlać chochlą bulionu, zmniejszyć gaz i gotować bez przykrycia aż płyn wyparuje, następnie dolać kolejną chochlę bulionu. Gotować całość na wolnym ogniu podlewając bulionem aż kasza będzie miękka. W tym czasie dokładnie umyć dynię i razem ze skórką pokroić w drobną kostkę i w rondelku poddusić na maśle, następnie zalać odrobiną wody i dusić aż będzie miękka. Dodać śmietanę i zmiksować. Pod koniec gotowania kaszy dodajemy kilka łyżek pure z dyni. Jeśli potrzeba, podlać bulionem żeby potrawa miała konsystencję bardzo gęstej zupy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Stecca z fioletowymi ziemniakami

Składniki:

10 g drożdży

300 ml wody

500 g mąki pszennej typ 750

3 łyżki oliwy

½ łyżeczki soli

Dodatki:

0,5 kg fioletowych ziemniaków

1 czerwona cebula

sól

Sposób przygotowania:

Drożdże rozpuścić w wodzie. Dodać pozostałe składniki i wymieszać ze sobą. Przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i zagnieść przez około 6–8 min, aż ciasto będzie luźne lecz sprężyste i przestanie się kleić do rąk. W trakcie wyrabiania, szczególnie w początkowej fazie, warto delikatnie podsypywać stolnicę i dłonie mąką aby ciasto się nie kleiło. Przełożyć z powrotem do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na około 2–3 godz. do pierwszego wyrastania. Można skrócić ten czas, ustawiając miskę z ciastem w ciepłym miejscu. Z doświadczenia wiem jednak, że im ciasto dłużej wyrasta, tym smaczniejsze i bardziej puszyste pieczywo. Ciasto jest gotowe, gdy co najmniej podwoi objętość. Nasmarowanymi oliwą dłońmi przełożyć ciasto na naoliwiony blat. Rozpłaszczyć na kwadrat o boku 20 cm. Skropić oliwą wzdłuż jednego boku w czterech pasach w równych odstępach. Skrobką lub nożem podzielić ciasto w tych miejscach. Każdy z kawałków rozciągnąć, aby powstały podłużne paluchy na długość blachy do pieczenia. Dużą blachę z piekarnika nasmarować oliwą i ułożyć na niej paluchy w odstępach 2–3 cm. Ziemniaki dokładnie umyć (nie obierać) i pokroić w bardzo cienkie plasterki. Ułożyć na cieście. Cebulę pokroić w krążki i ułożyć na ziemniakach. Całość skropić oliwą z oliwek. Blachę przykryć folią spożywczą i odstawić na 1½–2 godz. do garowania. Rozgrzać piekarnik rozgrzać do temperatury 250ºC. Wstawić blachę do piekarnika i piec 15–20 min. Po tym czasie wyjąć bułki z piekarnika i odstawić na kratkę do studzenia, aby odparowały.

Zapiekane naleśniki z pieczonymi owocami

Składniki:

Naleśniki:

1 jajko

200 ml mleka

100 ml wody

1 łyżeczka cukru

szczypta soli

200 g jasnej mąki orkiszowej

200 g mąki orkiszowej z pełnego przemiału

olej do smażenia

Farsz:

500 g twarogu

100ml mleka

2 jajka

1 łyżeczka cynamonu

2 łyżki cukru

Pieczone owoce:

300 g śliwek węgierek

3 gruszki

2 jabłka

1 kawałek kory cynamonu

5-6 goździków

5 torebek kardamonu

2 łyżki oleju

Sposób przygotowania: Wszystkie składniki na naleśniki z wyjątkiem oleju dokładnie wymieszać. Usmażyć naleśniki na rozgrzanej patelni z niewielką ilością oleju. Twaróg wymieszać z mlekiem, jajkami, cukrem i cynamonem. Twarogiem posmarować naleśniki. Zwinąć je w rurki i pokroić na 3 cm kawałki. Ustawić jeden obok drugiego obok siebie w naczyniu do zapiekania. Rozgrzać piekarnik do 180ºC. Owoce wypestkować i pokroić na mniejsze kawałki. Wymieszać z przyprawami i olejem. Ułożyć w naczyniu do zapiekania i razem z naleśnikami wstawić do piekarnika na 30 minut. Naleśniki podawać z pieczonymi owocami.

Muhammara z papryki i orzechów

2 czerwone papryki

1 pęczek szczypiorku

1 łyżka soku z cytryny

1 łyżeczka mielonego kminu

sól i pieprz

1 łyżka miodu

1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku

5 łyżek oliwy z oliwek

120 g orzechów włoskich

bułka tarta

1 owoc granatu

Sposób przygotowania: Rozgrzać piekarnik do 220ºC z termoobiegiem. Papryki ułożyć na płaskiej blaszce do pieczenia i skropić oliwą z oliwek. Wstawić do piekarnika i piec aż się przypieką z każdej strony. W trakcie pieczenia obracać je na blaszce. W tym czasie podprażyć też orzechy włoskie. Papryki przełożyć do garnka i przykryć pokrywką. Po 10 minutach obrać papryki ze skórki. Następnie zmiksować z pozostałymi składnikami na gładkie pure. Dodać 2 łyżki bułki tartej aby zagęścić. Wierzch polać oliwą z oliwek, posypać posiekanymi orzechami włoskimi i ziarnami granatu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości