Kleszcze - jak się przed nimi chronić i jak bezpiecznie usunąć? Co je przyciąga?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Mały kleszcz - duży problem
Mały kleszcz - duży problem
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Kleszcz to mały, pasożytniczy pajęczak. Żywi się krwią i atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Przenosi wiele groźnych chorób, które mogą zakończyć się nawet śmiercią. Jak w takim razie bronić się przed kleszczami? Co je przyciąga? Czy opryski są dobrym pomysłem? Jak go bezpiecznie usunąć? Odpowiadamy na te i inne pytania.

W tym artykule znajdziesz:

  • Rodzaje kleszczy atakujących ludzi
    • Jak wygląda kleszcz?
      • Co przyciąga kleszcze?
        • Jak się chronić przed kleszczami?
          • Jak wyciągnąć kleszcza?
            • Choroby odkleszczowe
              • Szczepionka przeciw kleszczom
                • Kleszcze w mieście - pryskać czy nie pryskać?

                  Mitem jest, że kleszcze występują jedynie na obrzeżach lasów. Choć jest to ich typowe środowisko bytowania, można spotkać je w zasadzie wszędzie – na łąkach, w parkach, przydomowych ogródkach, a nawet w garażach i piwnicach. Na ukąszenie kleszczy narażeni są więc zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast. Przenoszone przez insekty choroby odkleszczowe są niezwykle niebezpieczne, dlatego ważne jest, aby zachować odpowiednią czujność. Kleszczy jest coraz więcej w Polsce ze względu na ciepłe zimy. Pierwsze można było spotkać już w lutym.

                  Rodzaje kleszczy atakujących ludzi

                  Pasożytem, który atakuje ludzi, jest zazwyczaj kleszcz pospolity. To jednak niejedyny gatunek pajęczaka, który może być groźny dla człowieka. Często spotykany jest także kleszcz łąkowy. Co prawda ten atakuje głównie zwierzęta, jednak gdy jest bardzo głodny, zadowoli się również ludzką krwią. Niebezpiecznym kleszczem u człowieka jest także obrzeżek gołębi. Zgodnie z nazwą, jego żywicielami są ptaki, jednak coraz częściej padają jego ofiarami także ludzie. Ukąszenie kleszcza tego typu nie tylko grozi poważnymi powikłaniami, ale jest również bardzo bolesne.

                  Jak wygląda kleszcz?

                  Kleszcz to bardzo mały insekt. Dorosłe osobniki najpopularniejszych odmian dorastają zazwyczaj do 3–4 mm w przypadku samic i 2,5 mm w przypadku samców. Głodne kleszcze mają spłaszczony kształt, natomiast najedzone są wypukłe. Charakterystyczną cechą pasożytów jest ich aparat gębowy, wyposażony w niewielkie ząbki, które umożliwiają przyssanie się do żywiciela.

                  Zanim kleszcz stanie się dorosłym osobnikiem, przechodzi przez 3 inne stadia rozwoju. Są to: jaja, larwy i tzw. nimfy. Co ważne, larwa kleszcza również może przenosić niektóre choroby. Do tego trudno ją zauważyć – ma zazwyczaj ok. 0,5 mm, a swoim kolorem przypomina barwę skóry człowieka. Z kolei nimfa kleszcza osiąga zazwyczaj 1,5 mm i ma ciemny kolor. Przypomina drobne, czarne ziarenka piasku, które trudno dostrzec na pierwszy rzut oka. Warto jednak pamiętać, że nimfa kleszcza jest tak samo groźna jak dorosłe osobniki.

                  Co przyciąga kleszcze? M.in. smartfon

                  Do tej pory sądziliśmy, że kleszcze przyciąga m.in. ludzki pot, a właściwie amoniak i kwas masłowy w nim występujące oraz zapach perfum, dezodorantów czy balsamów do ciała, szczególnie o nutach waniliowych i kokosowych. Okazuje się jednak, że niebezpieczne pajęczaki może wabić również smartfon. Jak dowiedli naukowcy z Polski i Słowacji, pole elektromagnetyczne wytwarzane przez telefon, sprawia, że kleszcze jeszcze bardziej do nas lgną. Promieniowanie o częstotliwości 900 MHz wytwarzają urządzenia mobilne, a także stacje radiowe i telewizyjne. Co warto podkreślić, eksperci wskazują, że w kierunku promieniowania najchętniej podążają kleszcze, które są nosicielami bakterii z rodzajów Borrelia oraz Rickettsia, powodujących boreliozę czy riketsjozę. Właśnie dlatego na spacer do lasu nie należy zabierać ze sobą smartfona. Brak telefonu zwiększy nasze szanse, by wrócić do domu bez kleszcza.

                  Jak się chronić przed kleszczami?

                  Przed wizytą w lesie dobrze jest wziąć prysznic lub kąpiel, by zmyć z siebie pot, który wabi kleszcze. Zapach naszego ciała powinien być jak najbardziej neutralny, nie należy więc smarować się kremami o słodkim zapachu. Ponadto, by uchronić się przed niebezpiecznymi pajęczakami, warto się zasłonić - przydadzą się: koszulka z długim rękawem, spodnie z nogawkami do kostek oraz kryte buty. Nieosłonięte partie można spryskać specjalnym płynem, który ma odstraszać kleszcze. Po powrocie do domu trzeba dokładnie się obejrzeć, szczególnie ręce, nogi, okolice za uszami, głowę, zgięcia stawów i pachwiny.

                  Więcej o ochronie przed kleszczami - porady lekarza

                  Jak wyciągnąć kleszcza?

                  Jeżeli zauważymy kleszcza w skórze, należy go jak najszybciej wyciągnąć. Jak usunąć kleszcza? Można udać się do lekarza lub spróbować wyjąć pajęczaka samodzielnie. Usuwanie kleszcza jest dość proste, jednak trzeba pamiętać o kilku regułach. Przede wszystkim, nie wolno smarować pasożyta tłuszczem ani alkoholem. Należy po prostu chwycić go pęsetą mocno u nasady i wyjąć szybkim ruchem. Nie zaleca się wykręcania go, ponieważ w ten sposób część pasożyta może zostać pod skórą. Po wyciągnięciu kleszcza trzeba dobrze zdezynfekować skórę. Konieczna jest też obserwacja miejsca ugryzienia przez minimum 30 dni. Jeżeli po kilku dniach pojawi się rumień po kleszczu, warto skonsultować się z lekarzem. Czasami może być jedynie reakcją alergiczną. Zdarza się jednak, że rumień jest pierwszym objawem groźnej choroby.

                  Choroby odkleszczowe

                  Zarówno kleszcz u dziecka, jak i u osoby dorosłej może być źródłem wielu bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Do najczęściej spotykanych chorób odkleszczowych należą:

                  • kleszczowe zapalenie mózgu (znane też jako odkleszczowe zapalenie opon mózgowych ) – objawy tej choroby bardzo łatwo przeoczyć, ponieważ początkowo podobne są do grypy. Pojawiają się zazwyczaj 1–2 tygodnie po ugryzieniu przez kleszcza, a następnie zanikają5. Po kilku kolejnych dniach wracają ze wzmożoną siłą – występuje wysoka gorączka, silne bóle głowy i stawów, a także nudności, biegunka czy wymioty. Możliwe są również drgawki, zaburzenia równowagi, a nawet utrata przytomności. Choroba ta wymaga długiej hospitalizacji i leczenia, a w skrajnych przypadkach może zakończyć się śmiercią. Można jednak się przed nią zabezpieczyć, w tym przypadku istnieje bowiem skuteczna szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (co ważne, jest to jedyna dostępna szczepionka na kleszcze);
                    • borelioza – pierwszym objawem choroby jest często rumień od kleszcza (tzw. rumień wędrujący), który występuje 1–3 tygodnie od ugryzienia. Poza tym, mogą pojawić się takie dolegliwości jak wysoka gorączka, osłabienie, rozkojarzenie, dreszcze czy bóle stawów, mięśni i kości. W kolejnym stadium choroby możliwe są też tiki mięśni, kołatanie serca czy porażenie nerwów, a nawet zapalenie mięśnia sercowego;
                      • babeszjoza – objawami są wysoka gorączka, nadmierne pocenie się oraz uczucie rozbicia i osłabienia. Dolegliwości pojawiają się minimum 6 tygodni od zarażenia. Symptomów nie należy ignorować, ponieważ w tym przypadku ukąszenie kleszcza może doprowadzić do śmierci;
                        • antaplazmoza – choroba przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Może jednak dawać symptomy podobne do grypy, jak gorączka, ból głowy czy dreszcze. Czasami pojawiają się też objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak krwawienia czy biegunki, a także zaburzenia oddychania i pracy nerek. Nieleczona antaplazmoza wiąże się z niebezpiecznymi dla zdrowia powikłaniami i może być śmiertelna.

                          Szczepionka przeciw kleszczom

                          Pamiętajmy! Szczepionka przeciw kleszczom czy boreliozie nie istnieje - cały czas trwają nad nią prace. Szczepionka na kleszcze chroni wyłącznie przed kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) i jego powikłaniami.

                          Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu nie daje ochrony na całe życie. Co kilka lat (3-5) konieczne jest podanie dawki przypominającej.

                          Kleszcze w mieście - pryskać czy nie pryskać?

                          Coraz więcej miast rezygnuje z oprysków na kleszcze. Dlaczego? Ponieważ opryski nie dają stuprocentowej skuteczności i władze miast nie chcą zakłócać ekosystemu. Opryski działają tak, że kleszcz ma "ususzyć się na śmierć". Ale takiemu ususzeniu ulegają również inne pajęczaki i owady - pożyteczne dla ekosystemu i zachowujące jego równowagę. Lepiej więc zadbać o ochronę osobistą, a zrezygnować ze szkodliwych oprysków w miastach.

                          Zobacz także:

                          Autor: Diana Ryściuk/Justyna Piasta

                          Źródło zdjęcia głównego: Avalon_Studio/Getty Images

                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości