zdrowie psychiczne

  zdrowie psychiczne

  O stan Kanye Westa fani martwią się już od dłuższego czasu. Niegdyś bardzo zdolny raper, od paru lat nie jest znany dzięki swojej twórczości artystycznej, lecz skandalom i małżeństwu z Kim Kardashian. Gdy ogłosił, że cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, kontrowersyjne wypowiedzi znalazły swoje wytłumaczenie. Ostatnio znowu zaskoczył swoich wielbicieli tym, co powiedział.

  Zespół badaczy pod kierunkiem dr Thomasa Currana z Uniwersytetu w Bath, po przeanalizowaniu odpowiedzi ponad 40 tysięcy studentów, uznał, że z biegiem lat coraz więcej młodzieży deklarowało perfekcjonizm. Objawiał się on tym, że przejmowali się osądami otoczenia, mieli wobec siebie i innych wysokie oczekiwania. A to już prosta droga do problemów ze zdrowiem psychicznym? Co dokładnie grozi perfekcjonistom? O szczegółach badań i wnioskach dr Thomas opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.

  Amerykę rozgrzewa książka Michaela Wolffa zatytułowana "Fire and Fury: Inside the Trump White House". Wyłania się z niej obraz Donalda Trumpa jako dużego dziecka, który lubi się chwalić swoim guzikiem atomowym, a do tego jest nie do końca poczytalny. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy amerykanistę i medioznawcę dra Tomasza Płudowskiego, aby podsumować z nim rok prezydentury amerykańskiego prezydenta. Czy prezydent, który co i raz zaprzecza sobie może budzić zaufanie? Za co Trumpowi może grozić impeachment?

  Aktor Piotr Zelt przyznał się, że zapadł na depresję. O chorobie szczerze powiedział dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Olubińskiej. Jak zaczęła objawiać się u niego depresja? Jakie wydarzenia miały wpływ na to, że zachorował? Kto mu pomógł wyjść z depresji? Leczył się farmakologicznie?

  Dla niektórych pierwsza wizyta u psychologa lub seksuologa może być stresująca, dlatego decyzja o pójściu do jednego z tych specjalistów jest często odkładana na później. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychoterapeutę Magdalenę Chorzewską i seksuologa Annę Golan, by powiedziały, czego możemy się spodziewać podczas pierwszego spotkania z nimi. Czym różni się rozmowa ze specjalistą od rozmowy z przyjacielem i, z jakimi problemami przychodzą najczęściej pacjenci naszych gości?

  Polacy coraz częściej potrzebują pomocy psychologicznej. Częściej zapadamy na choroby psychiczne niż kiedyś. Szybki tryb życia, zmiana empatii, rozpadające się związki, sytuacje generujące lęki i niepewności. Nieleczone zaburzenia psychiczne prowadzą do pogłębiana się ich oraz rzutują na otoczenie, które staje się bezradne. Czy boimy, że "mamy świra"? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy całą palestrę psychoterapeutów: Dorota Krzywicka, Maria Rotkiel oraz Małgorzata Bajko.

  Według amerykańskich psychiatrów zrzeszonych w the American Psychiatric Association częste robienie selfie i umieszczanie go w sieci może świadczyć o poważnych zaburzeniach psychicznych. Czy to oznacza, że miliony osób, które robią sobie zdjęcia z ręki mają problemy psychiczne? O zdanie zapytaliśmy: dziennikarkę Dzień Dobry TVN Anię Wendzikowską, psychoterapeutkę Annę Czarnecką i fotografa Mikołaja Komara.