wypadek

  wypadek

  Po zagadkowej śmierci polskiej turystki w Egipcie, postanowiliśmy się dowiedzieć, jakie prawa przysługują nam jeśli wykupimy zagraniczne wczasy w biurze podróży. Co robić gdy zdarzy nam się wypadek? Czy polski obywatel poza granicami kraju podlega prawu polskiemu? Na te pytania odpowiedział nam Sylwester Nowakowski, radca prawny, który wygrał proces z biurem podróży o odpowiedzialność za śmierć klientów podczas wczasów w Egipcie.

  Prowadząca Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska wyjechała w góry i tam uległa wypadkowi. W wyniku kraksy na stoku ma złamaną rękę. Ani życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

  Wypadek żużlowca Tomasza Golloba był bardzo poważny. W jego wyniku sportowiec ma liczne obrażenia, w tym uraz kręgosłupa. Czy Tomek ma szansę wrócić do pełnego zdrowia? Co się działo w trakcie jego wybudzenia ze śpiączki farmakologicznej? Jak pracuje się ze sportowcami po takich wypadkach? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z: psycholog sportu Katarzyną Selwant, fizjoterapeutą Damianem Danielskim i reporterem Uwagi, który po wypadku żużlowca rozmawiał z jego rodziną - Jakubem Dreczką.

  Dziś lekarze szpitala wojskowego w Bydgoszczy planują wybudzić Tomasza Golloba ze śpiączki farmakologicznej. Marcin Sawicki spotkał się tam z dr. Cezarym Rybackim - lekarzem żużlowca. Jakich urazów doznał sportowiec, w jakim jest obecnie stanie i czy możliwy jest ewentualny powrót mistrza na tor? W studiu. o tym dlaczego sportowcy decydują się na podejmowanie tak ogromnego ryzyka, rozmawialiśmy z motocyklistą Adamem Badziakiem.

  Wielu z nas wozi na siedzeniach samochodu m.in. torby z zakupami, laptopy, zabawki i butelki z wodą. Okazuje się, że jest to bardzo niebezpieczne. Co się dzieje z tymi przedmiotami w razie wypadku? Ile wynosi ich tzw. masa chwilowa w momencie zderzenia z przeszkodą nieodkształcalną przy 50 km na godzinę? O tym w Dzień Dobry TVN mówił propagator bezpiecznej jazdy Sylwester Pawłowski.

  Sprawca wypadku, Damian K.: "Wchodząc w dorosłe życie, zaczynam od tego, że upadam, trafiam do więzienia". O brawurze, zbytniej pewności siebie i niedostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, czyli jednych z głównych przyczyn wypadków drogowych rozmawialiśmy z Pawłem Tomaszkiem, organizator kampanii społecznej „Godzina jazdy na wózku” i Klaudią Podkalicką, kierowcą rajdowym i ambasadorką tej akcji.

  O wypadku, ślubie, ciąży i inwestycji w siebie, z Natalią Siwiec, rozmawiała Agnieszka Jastrzębska. "Chcę postawić na rozwój osobisty, spełnić rzeczy, o których myślałam wcześniej. Teraz chcę to zrealizować"

  NIK przeprowadziła kontrole na 240 przejazdach kolejowych. Na 172 z nich wykryła nieprawidłowości, ale ... tylko do 1-2% wypadków dochodzi z winy kolei, w 98% przypadków wina leży po stronie kierowców. O tych statystykach, z ekspertem ds. transportu Adrianem Furgalskim, rozmawiała Katarzyna Jaroszyńska. Wniosek jest jeden: zachowujmy SZCZEGÓLNĄ ostrożność na przejazdach kolejowych!

  "Jak się śpieszyć to powoli! To jest nauczka i dla mnie, i dla wszystkich innych". Modelka Karolina Pisarek opowiedziała Agnieszce Jastrzębskiej o wypadku jaki przytrafił się jej w Tokio. Jakie plany ma Karolina na najbliższe miesiące?

  Ferie ledwo się rozpoczęły, a doszło już do dwóch poważnych wypadków z udziałem dzieci. Jeden niestety był śmiertelny. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie warunki musi spełnić opiekun, który zajmuje się dziećmi podczas ferii. Gdzie rodzice mogą sprawdzić informacje na temat organizatora wypoczynku?

  Niedawno na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zginęła młoda kobieta. Świadkiem tego zdarzenia był prezenter Conrado Moreno. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jakie były jego pierwsze myśli i co zrobił, kiedy doszło do wypadku. Naszym gościem była również psychoterapeutka Ewa Pragłowska. Powiedziała, jak reagują osoby, które doświadczyły traumy związanej z wypadkiem.

  Ludwika Kropiwnicka przeżyła ciężki wypadek samochodowy, natomiast Piotr Sajdak - atak nożownika. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby opowiedzieli nam swoje historie. Jak te zdarzenia wpłynęły na ich życie? Kto był ich największym wsparciem w trudnych momentach? Ludwice w studiu towarzyszyli rodzice i puchata wolontariuszka.

  Dima Szutak przyjechał do Polski, aby zarobić na studia. Pracował po 15 godzin. Obsługiwał maszynę produkującą opakowania na owoce. Pewnego dnia doszło do straszliwego wypadku, w wyniku którego Dima musiał mieć amputowaną rękę. Dzięki odszkodowaniu i zbiórce w internecie chłopak otrzymał nowoczesną protezę. O swojej walce o powrót do sprawności powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Żeni Klimakinowi. Co dobrego wydarzyło się w życiu Dimy po wypadku? Wiąże z Polską swoją przyszłość?

  O wypadku fizjoterapeutki Beaty Jałochy było głośno - kiedy przechodziła obok bloku, z siódmego piętra spadł na nią samobójca. Na skutek tego zdarzenia doznała złamania kręgosłupa i przerwania rdzenia kręgowego. Od pasa w dół jest sparaliżowana. Nie poddała się jednak i nadal stara się czerpać z życia to co najlepsze. Jakiś czas temu znalazła sobie nową pasję - szybownictwo. Zobaczcie, jak sobie radzi.

  Osoby korzystające z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu stanowią duże zagrożenie dla innych kierowców. Okazuje się bowiem, że przy rozmawianiu przez komórkę, wykonywaniu selfie, czy pisani sms-ów w trakcie jazdy ryzyko wypadku wzrasta aż o 30 proc. O konsekwencjach korzystania z telefonu podczas prowadzenia auta rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Januszem Popielem i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim.

  Podczas pracy w gospodarstwie Sylwia Tokarska uległa wypadkowi - kombajn zdarł jej skórę z głowy razem z włosami. Została przetransportowana do Szpitala Klinicznego im. prof. Orłowskiego w Warszawie, gdzie chirurg dr Łukasz Ulatowski, w asyście dr Anny Kaniewskiej i swojego zespołu, dokonał replantacji zerwanego skalpu. Doktora zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedział nam o szczegółach przeprowadzonej operacji. W jakiej kondycji dotarła do nich zerwana skóra? Po jakim czasie było wiadomo, że operacja się powiodła? Jak zabezpieczyć odcięty organ, aby była szansa na jego uratowanie? Gratulujemy lekarzom udanej replantacji!

  Trzy lata temu na Beatę Jałochę, fizjoterapeutkę i trenerkę, spadł samobójca. W wyniku nieszczęśliwego wypadku rdzeń kręgowy Beaty został przerwany, co oznacza, że kobieta już nigdy nie wróci do pełnej sprawności. Jak obecnie czuje się Jałocha? Co w ciągu tych trzech lat zmieniło się w jej życiu? I jakie ma plany? Beatę gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  Czterdziestoletnia psychoterapeutka Jolanta Golianek jest trzecią bohaterką wspólnej akcji organizowanej przez TVN i AVON „Piękna i niezależna”. Paulinie Młynarskiej powiedziała o swoim wypadku, przełomowej rozmowie z synem, która dała jej siłę do walki o zdrowie, wpływie tych doświadczeń na jej życie i samoakceptacji.

  Według Amerykanów - w razie wypadku dzieci podróżujące na fotelikach przymocowanych do tylnych siedzeń giną częściej niż te siedzące z przodu. Zobaczcie, dlaczego innego zdania są goście Dzień Dobry TVN: insp. Marek Konkolewski i „Świadomy kierowca” Sylwester Pawłowski.

  Gość Zielonych Drzwi Ewa Kieryk w wieku szesnastu lat uległa wypadkowi, w wyniku którego straciła obie nogi. To był dla niej ogromny dramat, ale postanowiła zamknąć ten rozdział w swoim życiu i skoncentrować się na spełnianiu swoich marzeń. I właśnie o tym nowym etapie opowiedziała Annie Maruszeczko. Ewa do studia przyszła wraz ze swoją mamą Agatą.

  Wiele wypadków spowodowanych jest bezmyślnością prowadzących. Jakie inne grzechy popełniają polscy kierowcy? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN, twórcę kanału „Polskie Drogi” Michała Nowotyńskiego i "łowcę fotoradarów" Emila Rau. Zapytaliśmy ich również o możliwość wykorzystania materiałów wideo nagranych przez wideorejestratory.

  Krzysztof Sałajczyk kilka lat temu uległ wypadkowi samochodowemu. Doszedł do zdrowia, chociaż lekarze dawali mu tylko 1 proc. szansy na przeżycie. Jak mówi, wypadek zmobilizował go do tego, aby pomagać innym. Do Zielonych Drzwi zaprosiła Krzysztofa Anna Maruszeczko. Zapytała go, jak długo dochodził do zdrowia, kto mu pomagał podczas rehabilitacji i w jaki sposób on sam wspiera potrzebujących. Powiedział również o batalii, jaką stoczył, aby uzyskać odszkodowanie.

  Adrianne Haslet-Davis w zamachu, który miał miejsce w czasie maratonu w Bostonie w 2013 roku, straciła nogę. Przed wypadkiem Amerykanka była zawodową tancerką. Jak zmieniło się jej życie po zamachu? Co pomogło jej uporać się z traumą? Kilka miesięcy temu kobieta znów zatańczyła. Jakie towarzyszyły jej wówczas emocje? Z Adrianne Haslet-Davis rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Ta historia wydarzyła się niemal rok temu. Siedemnastoletni wówczas Kacper Masłoń dostał polecenie od swojego koordynatora, aby przetestować zjeżdżalnię turbo. Wykonał je i niestety przypłacił to zdrowiem. W wyniku uderzenia w klapę miał wiele urazów twarzoczaszki. Prokuratura przedstawiła zarzuty koordynatorowi ratowników oraz pracodawcy w związku z nieprzestrzeganiem przez nich przepisów bhp. W Dzień Dobry TVN Kacper i jego ojciec Marek Masłoń powiedzieli nam, jak jak wygląda obecne życie chłopca. W studiu gościliśmy także psychotraumatologa Małgorzatę Bajko, aby zapytać, czy osoba, która przeżyła taką traumę ma szansę na pełny powrót do zdrowia psychicznego. Kacprowi życzymy wytrwałości i siły.

  W 2002 r. Michał Kłys był na obozie sportowym w Zamościu. Na jednym z treningów doszło do tragedii - młot rzucony przez jedną z zawodniczek uderzył go w głowę. Przeżył wypadek, ale ze śpiączki obudził się dopiero po siedmiu miesiącach. W 2011 r. przyznano Michałowi odszkodowanie w wysokości miliona złotych oraz rentę. Pieniądze miały pomóc w rehabilitacji Michała. Niestety do tej pory odszkodowanie nie zostało wypłacone. Sprawą postanowił zająć się dziennikarz Uwaga! TVN Endy Gęsina-Torres.

  Pan Hubert wraz z kolegami postanowił odpalić petardy, które zostały mu po sylwestrze. Niestety jedna z nich okazała się wadliwa i jej wybuch rozerwał Panu Hubertowi dłoń. Lekarze nie dawali mu szansy na odratowanie kończyny. Ostatnią szansą był telefon do dr Adama Domasiewicza, który podjął się uratowania dłoni. O akcji przyjęcia Pana Huberta na oddział, stanie jego dłoni i operacji słynny chirurg powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Gratulujemy dr Domasiewiczowi i jego zespołowi. Pamiętajcie, że - jak powiedział nasz dziennikarz - zabawa petardami jest jak "całowanie tygrysa w zadek"...

  Gościem Anny Maruszeczko była Daria Bielska. 21-latka przełamuje wszelkie stereotypy i gra rugby. Daria jako dziecko uległa wypadkowi w wyniku czego dziś porusza się na wózku inwalidzkim. Dlaczego wybrała grę w rugby? Co daje jej ten sport?

  Emil Rusek lubi sporty ekstremalne. Kocha adrenalinę. Niestety podczas demontowania reklamy spadł z wysokości 18 metrów. W wyniku wypadku doznał poważnych obrażeń. Jak wygląda jego powrót do sprawności? Co lub kto mu w tym pomaga?

  Arkadiusz Cyprian po nieszczęśliwym wypadku został całkowicie sparaliżowany. Podczas warsztatów terapii zajęciowej chciał nauczyć się czegoś, co pozwoliłoby mu zarabiać. I tak zaczął malować... ustami. Do tej pory namalował ponad 600 obrazów. O swojej sztuce i pracy nad obrazami opowiedział w Zielonych Drzwiach. Gościem Anny Maruszeczko była również żona malarza Agnieszka Cyprian.

  Ostatnio głośno było o Marcie Wierzbickiej i jej wypadku. Aktorka wjechała samochodem w tramwaj, co doprowadziło do dwugodzinnego paraliżu komunikacyjnego w centrum Warszawy. Jak do tego doszło? Czy tuż przed wypadkiem aktorka rozmawiała przez telefon? Ile dostała punktów od "swoich fanów w niebieskich mundurach"? O co aktorka zaapelowała do widzów Dzień Dobry TVN?