Wszystkich Świętych

  Wszystkich Świętych

  W piątek premier podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem. Jak poinformował, cmentarze będą zamknięte 31 października, a także 1 i 2 listopada. Decyzja ta na pewno odbije się na sprzedawcach zniczy, wiązanek i kwiatów, którzy w te dni odnotowują największe obroty w roku. Nasz reporter, Michał Nobis, ale i cała redakcja Dzień Dobry TVN apelują o to, by wspomóc lokalnych przedsiębiorców w tym kryzysowym czasie.

  Przed nami Wszystkich Świętych. W tym roku - w związku z pandemią koronawirusa - 1 listopada będzie przebiegał inaczej niż zwykle. Z powodu rosnącej liczby zakażeń nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Biskupi zachęcają też wiernych, by nekropolie odwiedzali indywidualnie. Zgodnie z papieskim dekretem, odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały miesiąc.

  Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w tym roku będą inne niż zazwyczaj. Tradycyjnie 1 i 2 listopada tłumnie odwiedzamy cmentarze i groby naszych bliskich. W tym roku jednak zmagamy się z drugą falą pandemii koronawirusa i powinniśmy ograniczać przebywanie w zatłoczonych miejscach. Jak możemy uczcić te święta z zachowaniem dbałości o własne zdrowie? O tym mówił ks. Przemysław Krawiec, pallotyn.

  Wszystkich Świętych to dzień, w którym Polacy tradycyjnie odwiedzają groby swoich bliskich. Nasilająca się pandemia koronawirusa i gwałtowny wzrost zachorowań sprawiły, że pojawiły się głosy ekspertów mówiących o konieczności zamknięcia cmentarzy 1 listopada. Episkopat negocjował z rządem, porozumienie w tej sprawie zostało zawarte.

  Filip Chajzer udał się na cmentarz. Tym razem nie po to, by uczcić pamięć zmarłych, ale tropić modę cmentarną. Ile kosztują wieńce i znicze? Czy jest moda na konkretne modele? Okazuje się, że są znicze 75- dniowe, elektryczne, z witrażykami i modlącymi się aniołkami, a za kwiatki zapłacisz pay passem. Oczywiście najlepiej jest zrobić własny znicz, który będzie niepowtarzalny i zupełnie nieprzydatny dla hien cmentarnych.