Wielka Brytania

  Wielka Brytania

  Chociaż Królowa Elżbieta II urodziła się w kwietniu, jej urodziny - ze względu na pogodę - obchodzone są w czerwcu. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? Czy w związku z wiekiem królowa zamierza niedługo abdykować? Co jeszcze słychać w rodzinie królewskiej? Sprawdziła to dla nas reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  Wielka Brytania świętuje w tym roku 92. urodziny królowej Elżbiety II, która rządzi tym krajem nieprzerwanie od 66 lat. Z okazji urodzin królowej ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce wydał specjalne urodzinowe przyjęcie w ogrodach ambasady w Warszawie. Była tam nasz reporter Mateusz Hładki.

  Basia Lalik na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. Jest koordynatorką postprodukcji telewizyjnej i filmowej. Pracowała przy takich serialach, jak "Gra o tron" i "The Crown". Na czym polega jej praca? Czy ma jakieś szczególne wspomnienia związane z znanymi osobami, z którymi współpracowała? Z Basią spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  Do finału brytyjskiego konkursu Top Model doszła Magdalena Filipowska. Za czyją namową Polka zgłosiła się na casting? Jak konkurs zmienił jej życie? Magdalena jest już po trzydziestce i nosi rozmiar 38. Czy wiek i rozmiar nie stoją na przeszkodzie w karierze? Z Magdaleną spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  Film "Listy do M. 3" podbił Wielką Brytanię. Obejrzało go już ponad 60 tysięcy widzów! "Nie oczekiwaliśmy aż tak dużej popularności. Bardzo nas to zaskoczyło. Jesteśmy zachwyceni frekwencją" powiedział, reporterce Dzień Dobry TVN, Annie Sekarze - Paul Sweeney z Phoenix Productions. Czym polska komedia romantyczna zdobyła serca widzów w Wielkiej Brytanii? Zobaczcie!

  "Nie wyobrażam sobie powrotu do Wielkiej Brytanii. [...] Kocham Polskę z całego serca" - powiedział Patryk Ney, Brytyjczyk, który mieszka w Polsce od 2010 roku. Jak trafił do naszego kraju? Czym się zajmuje? I co jest największą przyjemnością w jego życiu? Razem z Mikołajem Reyem przygotowali Beef Wellington, czyli tradycyjne brytyjskie danie złożone głównie z mięsa.

  Franciszek Kornicki miał zaledwie 23 lata, gdy przybył do Wielkiej Brytanii. Jak mówi jego syn, Richard Kornicki, wyjechał z ojczyzny, bo nie miał innego wyboru. Trafił do kraju, w którym wszystko działało inaczej, nawet obsługa samolotów. Młody pilot trafił do RAF-u, gdzie służył w czasie II wojny światowej. Dziś pan Franciszek ma 101 lat i właśnie został wybrany na twarz brytyjskiego lotnictwa. Plebiscyt został zorganizowany z okazji 100-lecia RAF, które będzie miało miejsce w następnym roku. Jak Anglicy będą je celebrować? O tym Peter Devitt z Muzeum RAF w Londynie. A o niezwykłej historii Franciszka Kornickiego dziennikarce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze opowiedział jego syn Richard Kornicki - Przewodniczący Komitetu Pomnika Polskich Sił Powietrznych.

  Na świecie, co 11 sekund okaleczana jest dziewczynka... Obrzezanie kobiet to nielegalny i niezwykle niebezpieczny zabieg, mimo to, nadal praktykowany w wielu krajach, nawet w Wielkiej Brytanii. "Cięcie" to wstrząsająca historia życia Hibo Wardere, która została w ten sposób okaleczona jako dziecko. Co kieruje społecznościami, które praktykują te barbarzyńskie rytuały? Z autorką książki rozmawiali: Kinga Rusin i Piotr Kraśko.

  Magdalena Korpas to polska aktorka, która ma na swoim koncie role w zagranicznych produkcjach. Teraz wcieliła się w młodą Lady Dianę w brytyjskim serialu. Jak aktorka dostała tę rolę? Jak przygotowała się do niej? Kiedy Magda przyjechała do Wielkiej Brytanii? Co sprawiło, że zdecydowała się zostać w Londynie na stałe? Z aktorką spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  W Wielkiej Brytanii przebywa niemal milion Polaków. Czy zamierzają wrócić do kraju? Łukasz Kijek: "Na razie 11% Polaków deklaruje, że chce wrócić, (...) ale po 2020 roku, uwaga ... 78 % Polaków deklaruje, że chcą wrócić"! O sytuacji, w której w związku z Brexitem, znaleźli się nasi rodacy przebywający w Wielkiej Brytanii, rozmawialiśmy z Łukaszem Kijkiem z TVN24 Biznes i Świat i Kamilą Czul, nauczycielką, tłumaczką i autorką książki „Pani Kebab”.

  Ostatnio Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało ostrzeżenia dla turystów podróżujących za granicę. Na liście krajów niebezpiecznych znalazły się dwa europejskie - Belgia i Wielka Brytania. Jak interpretować te informacje? Co powinniśmy zrobić, kiedy zamierzamy wyjechać do krajów, w których jest realne zagrożenie terrorystyczne? O zagrożeniach w podróży w Dzień Dobry Wakacje mówili: ekspert ds. terroryzmu Krzysztof Liedel i podróżnik Jarosław Kret, który niedawno wrócił z Belgii.

  Jan Krasnowolski spędził w Boscombe, polskiej dzielnicy miasta Bournemouth, pięć lat. W tym czasie na miejscu wydarzyło się wiele wstrząsających zbrodni z udziałem Polaków. To zainspirowało go na napisania książki "Syreny z Broadmoor", w której zawarł historie przestępstw na Wyspach z udziałem Polaków. Które z nich wstrząsnęło nim najbardziej? Czy uważa, że Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii przyczynili się do Brexitu? Z pisarzem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  W czwartek w Wielkiej Brytanii odbyły się wybory parlamentarne. Wygrała je Partia Konserwatywna premier Theresy May. Uzyskała jednak zbyt mało mandatów, by samodzielnie rządzić. Co taki wynik oznacza dla Polaków? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN dr Januszem Siborą.

  W poniedziałek wieczorem w Manchesterze doszło do ataku terrorystycznego, w którym zginęły 22 osoby. Bardzo wielu jest rannych. Reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara sprawdziła, jakie nastroje panują wśród mieszkańców miasta. Rozmawiała też z sąsiadami rodziny sprawcy ataku.

  To niestety potwierdzona informacja: pośród 22 zabitych podczas ataku w Manchesterze jest 2 Polaków. Kim była para, która wybrała się na feralny koncert? Czy życie w Wielkiej Brytanii wróciło do normy? Kim był napastnik? Brytyjskie władze twierdzą, że to niemożliwe, by działał sam. Kto mu pomógł? Brytyjska Premier Theresa May podniosła poziom zagrożenia terrorystycznego do 5. Co to oznacza? W Manchesterze jest wysłannik TVN Maciej Warsiński.

  Urodziła się w Warszawie, dzieciństwo spędziła w Jerozolimie, by ostatecznie, w wieku 12 lat, po śmierci ojca, przenieść się do Brighton w Wielkiej Brytanii. W latach 60. stworzyła kultowy dom mody "Biba", który jako pierwsza "sieciówka", swoimi projektami podbił wkrótce angielskie ulice. W londyńskiej Bibie bywali i ubierali się Twiggy, Rolling Stonesi, David Bowie, Freddie Mercury czy Brigitte Bardot. Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy modową rewolucjonistkę - Barbarę Hulanicki.

  Spotkania w trybie nagłym nie zdarzają się zbyt często na dworze królewskim w Wielkiej Brytanii. Z tego typu wydarzeniem mieliśmy do czynienia kilka dni temu. Informacja o nim wyciekła do mediów i w efekcie wozy transmisyjne z całego świata stanęły przed Pałacem Buckingham. Okazało się, że sprawa dotyczy Księcia Filipa, który postanowił "odejść na emeryturę". O zaistniałej sytuacji rozmawialiśmy, w Dzień Dobry TVN, z dr. Januszem Siborą – badaczem dziejów dyplomacji, protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego.

  Dnia 29 marca br. Wielka Brytania wszczęła Brexit. Być może część Polaków będzie musiała wrócić do kraju. Czy taki powrót jest trudny? Jak się do niego przygotować? Rozmawialiśmy o to z gośćmi Dzień Dobry TVN: Agnieszką Kowalską ze stowarzyszenia Powroty i Joanną Kulik, która wróciła z emigracji.

  Dla wielu opowiedzenie się przez Brytyjczyków za wyjściem z Unii Europejskiej jest zupełnie niezrozumiałe. Dlaczego doszło do Brexitu? A z jakich dziwactw i szaleństw słyną Wyspiarze? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza i byłego korespondenta w Londynie Marka Rybarczyka.

  W poszukiwaniu tematów prowadząca program Rozmowy w Toku Ewa Drzyzga pojechała do Wielkiej Brytanii. Chciała sprawdzić, czego szukają tam Polacy - pieniędzy czy może miłości? O swoim pobycie na Wyspach opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Zobaczcie, co Ewa przywiązała dla prowadzących Dzień Dobry TVN - Anny Kalczyńskiej i Andrzeja Sołtysika.

  Pod koniec sierpnia Polak pracujący na Wyspach został skatowany przez kilku nastolatków. W wyniku brutalnego pobicia 40-latek zmarł. Dlaczego doszło do tej sytuacji? Czy zmienił się stosunek Brytyjczyków do Polaków po Brexicie? Zapytaliśmy o to Mateusza Zarembę, politologa i socjologa oraz Damiana Wawrzyniaka, doradcę kulinarnego, który mieszka w Anglii.

  Nasi rodacy mieszkający w Wielkiej Brytanii coraz częściej spotykają się z atakami ksenofobicznymi. Dlaczego tak się dzieje? O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN dyrektora Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rafała Sobczaka i dziennikarza TVN24 BiS Michała Sznajdera. Jak reaguje na te ataki rząd brytyjski i polski?

  Stało się to, w co niewielu wierzyło - Wielka Brytania postanowiła opuścić Unię Europejską. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarkę TVN24 BiS Katarzynę Karpę-Świderek, aby zapytać, co Brexit oznacza dla Polaków.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara odwiedziła meczet we wschodnim Londynie, największy w Wielkiej Brytanii, by dowiedzieć się jak ludzie za tymi murami odbierają każdy zamach. Czy są w stanie przeciwstawić się ekstremizmowi? Zobaczcie, co dzieje się za murami tego meczetu.

  Pod koniec czerwca tego roku mieszkańcy Wielkiej Brytanii zdecydują, czy chcą wyjścia z Unii Europejskiej. Jeśli powiedzą "Good bye", ich kraj będzie pierwszym, który opuści Wspólnotę. Nieformalnym liderem kampanii na rzecz wyjścia jest burmistrz Londynu Boris Johnson. Za Brexitem opowiada się również poseł partii konserwatywnej Daniel Kawczyński. Spotkała się z nimi reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Chciała usłyszeć ich argumenty za wyjściem z UE.

  Coronation Street to najbardziej popularny serial w Wielkiej Brytanii. Jest nadawany nieprzerwanie od 1960 roku. Losy bohaterów śledzi ponad 7 mln Brytyjczyków. Gra w nim polska aktorka Małgorzata Klara. Dziennikarce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze zdradziła kulisy powstawania produkcji. Powiedziała również o roli, którą gra i oprowadziła po planie.

  Jakiś czas temu głośno było o sprawie czteroletniego Daniela Pełki, który został zagłodzony przez swoich rodziców. Rzecz się działa w Wielkiej Brytanii. Obywatele tego kraju uważają, że tej tragedii można było uniknąć, gdyby państwo wcześniej zainterweniowało. Postanowili więc zebrać podpisy, by zmienić prawo. Czy historia polskiego chłopca ocali inne dzieci? O komentarz poprosiliśmy gości dzień Dobry TVN: terapeutkę z Fundacja Dzieci Niczyje Jolantę Zmarzlik oraz byłego Rzecznika Prasowego Komendanta Głównego Policji dr Mariusza Sokołowskiego.

  Wielka Brytania zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem osób zażywających leki antydepresyjne. W 2014 roku lekarze wypisali aż 55 milionów recept. Zobaczcie, który z premierów Wielkiej Brytanii cierpiał na depresję.