sztuka

  sztuka

  Robert Szklarski jest metaloplastykiem, który w swojej pracy posługuje się techniką sprzed tysięcy lat. Na czym polega repusowanie i trybowanie? Czy jest to trudna technika? Co wyróżnia prace wykonywane tymi metodami? Ze złotnikiem spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  W krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) można oglądać wystawę "Gender w sztuce". Zdjęcia przedstawiające mężczyzn w pełnym makijażu, odgrywających typowo kobiece role wzbudziły kontrowersję. Dlaczego ujęcia gorszą? Co mogło przyświecać twórcom tych zdjęć? Jaki stosunek do wystawy mają nasi goście: działacz społeczny, socjolog Mariusz Drozdowski (aka Jej Perfekcyjność), seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz oraz dziennikarka Brygida Grysiak?

  Łukasz Radwan spotkał się z wybitnym śpiewakiem operowym. Wiesław Ochman pokazał ekipie Dzień Dobry TVN miejsce, w którym się wychował - warszawską Pragę. Kiedy zaczęła się jego przygoda z muzyką operową? Jak kobiety reagowały na jego śpiew? Dlaczego tak bardzo lubi powracać na Pragę? I co ceni w twórczości Beksińskiego?

  Grzegorz Skawiński to polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, gitarzysta oraz... malarz. Kiedy malowanie obrazów stało się jego pasją? Co daje mu malarstwo? Jaką techniką maluje? Co według niego sprawia, że życie nabiera kolorów? Z Grzegorzem Skawińskim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN i znawca sztuki Łukasz Radwan.

  Dziś w Dzień Dobry TVN mieliśmy okazję zobaczyć obrazy: Jacka Malczewskiego „Lekcja Historii”, Wojciecha Fangora „M46” oraz Hanny Hali Weynerowskiej „Infanta”, które 9 czerwca zostaną wystawione na aukcję. Jaka jest cena wywoławcza wspomnianych dzieł sztuki i za jaką finalną kwotę, organizatorzy aukcji, spodziewają się sprzedać obrazy?

  Magdalena Abakanowicz to najbardziej rozpoznawalna polska artystka. Kolekcjonerzy biją się o to aby mieć, w swojej kolekcji, chociaż jedną jej rzeźbę. Łukasz Radwan wybrał się do Berlina, na wystawę jej dzieł, by dowiedzieć się na czym polega fenomen artystki.

  Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan pojechał do Mediolanu na tamtejszy targi designu, które uchodzą za jedne z najbardziej opiniotwórczych wydarzeń na świecie. O włoskim sukcesie polskiej sztuki Łukasz porozmawiał z Barbarą Krzesak, kierownikiem projektu "Polska design" w instytucie Adama Mickiewicza. Jaka jest koncepcja na promocję rodzimej sztuki? Dlaczego zespół Pani Barbary postanowił ją zmienić? Czy oglądający chętnie angażują się w interakcję z designem?

  Bolesław Biegas, polski rzeźbiarz i malarz nurtu symbolistycznego, W Polsce artysta nieco zapomniany. Teraz jego prace będzie można zobaczyć w dopiero co otwartym muzeum. Co wyróżnia jego prace? Dlaczego tak mało o nim wiemy? Jaka jest jego historia i, co go łączyło z Olgą Boznańską? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Krzysztofa Wejmana, konesera sztuki.

  Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan pojechał do Gdańska, by spotkać się z Krzysztofem Izdebskim-Cruzem, polskim malarzem współczesnym. Artysta, posługując się tradycyjnym warsztatem malarskim, odzwierciedla rzeczywistość praktycznie jeden do jednego. Jak przenieść proporcje na papier? Dlaczego większość jego prac trafia do kosza? Co to znaczy, że niektóre prace "nie żrą"? Kto jest muzą malarza?

  Z badań wynika, że - będąc w muzeum - jednemu eksponatowi poświęcamy tylko 8 sekund. Dziennikarz Dzień Dobry TVN i miłośnik sztuki Łukasz Radwan przekonywał nas, że warto zatrzymać się na trochę dłużej i zastanowić się, co autor danej pracy miał na myśli.

  W tegorocznej edycji festiwalu PKO OFF CAMERA oceniane będą również teledyski. Które krótkie filmy muzyczne zmieniły naszą historię, bądź też znacząco na nią wpłynęły? Czy teledysk może być sztuką? Co składa się na dobry klip muzyczny? Liczy się pomysł czy wysoki budżet? O ulubionych, najbardziej znaczących teledyskach porozmawiali nasi goście. Studio Dzień Dobry TVN odwiedzili Anna Trzebiatowska, dyrektor artystyczna PKO OFF CAMERA oraz Bodo Kox, reżyser i juror konkursu.

  Pani Lidia Rajewska-Idzikiewicz przekazała Fundacji TVN swoją kolekcję obrazów, które zbierała przez całe życie. Prace zostały wystawione na aukcję, a dochód z licytacji przeznaczony będzie na podopiecznych fundacji TVN "Nie jesteś sam". Czy to częsty gest w Polsce? Jaką wartość ma zbiór obrazów przekazanych przez Panią Lidię? Gdzie i kiedy odbędzie się aukcja? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła znawcę sztuki i prezesa dużego domu aukcyjnego Juliusza Windorbskiego.

  W Dzień Dobry TVN gościła Iwona Buchner - właścicielka domu aukcyjnego Polswiss Art, w którym 11 marca tego roku odbędzie się aukcja 80 pięknych prac. Jakich? Które z nich są wyjątkowe? Czy można obejrzeć prace bez ich kupowania?

  Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w naszych domach znajdują się skarby, które są wiele warte. Jak te rzeczy rozpoznać? Jak wygląda obrót tymi dobrami? Kto wycenia takie rzeczy? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy znawcę sztuki i dziennikarza Łukasza Radwana i Pawła Walisiaka - uczestnikiem programu Handlarze.

  O jednej z największych malarek w historii polskiej sztuki, Oldze Boznańskiej, opowiedział nam Łukasz Radwan. Czy rzeczywiście jej obrazy można było kupić za równowartość kilkudziesięciu euro? Wystawę poświęcona artystce można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Warszawie!

  Dla Chińczyków jesteśmy krajem Chopina. Szczytem marzeń przeciętnego Chińczyka jest to, by jego dziecko wystartowało w konkursie chopenowskim. W Pekinie została niedawno otwarta wystawa „Skarby z kraju Chopina. Sztuka polska XV–XX wieku ”. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była prof. Małgorzata Omilanowska - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Z, rozśpiewanym, dyrektorem krakowskiego Teatru Variete, Januszem Szydłowskim, rozmawiała Kinga Burzyńska. Na czym będzie polegała wyjątkowość tego, nowego, miejsca na mapie artystycznej Krakowa? Jakie spektakle będzie można zobaczyć w teatrze i kto będzie je reżyserował?

  Jego rodzice to naukowcy. On nie poszedł w ich ślady, z korzyścią dla sztuki. Swanski, a właściwie Paweł Kozłowski, to malarz, grafik, ilustrator, autor animacji i teledysków. Człowiek renesansu. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był polski Banksy.

  Małgosia Rdest to jedyna Polka w prestiżowym wyścigu w Indiach. Już w ten weekend będzie nas reprezentować w New Delhi. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki rozmawiał z naszą dumą narodową.

  Donald "Drawbertson" Robertson i jest nazywany Andy Warholem XXI wieku oraz Banksy'm z Instagramu. Jego wzorami zainteresowali się najwięksi projektanci świata. Zaczęli je nanosić na projekty swoich ubrań, a ludzie zaczęli te ubrania nosić. Reporter Dzień Dobry TVN Ksawery Kalicki rozmawiał z człowiekiem, który na pewno przejdzie do historii sztuki.

  Carl Gottlieb - aktor i scenarzysta. Największą sławę przyniósł mu scenariusz do przeboju filmowego "Szczęki" w reżyserii Stevena Spielberga. Jak mu się pracowało ze Spielbergiem? Jak przygotowywali efekty, które budowały napięcie? O kulisach filmu "Szczęki" ze scenarzystą rozmawiał Andrzej Sołtysik.

  Drag Queen Festiwal - to już czwarta edycja imprezy, która odbyła się w Szczecinie. Ma ona na celu promowanie tej kultury. Uczestniczki walczyły o złote pawie pióro dla najlepszej Drag Queen wieczoru. Tytuł najpiękniejszej przypadł Lady Brigitte. Na kanapach Dzień Dobry TVN Charlotte, Papina McQueen i Selline de Mellon o tym, czym tak naprawdę jest sztuka drag queen.

  Poznajcie Marka Roeflera, który swoją prywatną kolekcję dzieł sztuki udostępnia zwiedzającym. Spotkał się z nim Łukasz Radwan. Co znajdziemy w zbiorach rodziny Roeflerów? Czy zdarzyło im się kupić falsyfikaty?

  Gość Dzień Dobry TVN - Sebastian Łuczywo to fotograf-pasjonat. Prace artysty wybudzają zachwyt zarówno w Polsce, jak i za granicą. Największą popularnością cieszy się „Wiejska Seria”. W jakich okolicznościach powstawał ten album? Jaki obraz wsi wyłania się z jego zdjęć? Czy swoje prace poddaje obróbce w photoshopie?

  Katarzyna, Marzena i Alicja - to kobiety, które z powodu błędów popełnionych na wolności trafiły za kratki. Jak mówi jedna z nich, w więzieniu najgorsza jest samotność i trzeba mieć mocną psychikę, aby się tu nie zatracić. Co im pomaga przetrwać te dni?

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska przyłapała Zbigniewa Zamachowskiego i Joannę Koroniewską na pocałunku! I wcale się z tym nie kryli - całowali się na scenie teatru Kamienica. Jak się będę tłumaczyć swoim partnerom?

  Ewa Wróbel-Hultqvist to absolwentka malarstwa na ASP w Krakowie. René Magritte, Picasso w okresie różowym, Ukiyo-e, czyli drzeworyty starojapońskie. Inspiracje stylem największych malarzy i ich dzieł znalazły odbicie w projektowaniu strojów dla dzieci.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska spotkała się z Edytą Olszówką. Ostatnio w spektaklu "Kotka na gorącym blaszanym dachu" Tennessee Williamsa aktorka pokazała się w samej bieliźnie. Czy cały czas trenuje, żeby mieć takie pięknie ciało? Czy zwraca uwagę na komentarze na swój temat publikowane w Internecie nie tylko przez ludzi mediów, ale też przez całe społeczeństwo?

  Reporter Dzień Dobry TVN Cudny Bartosz wybrał się na wernisaż znanego na świecie artysty Ple Bą, którego - choć trudno w to uwierzyć - nikt w Polsce nie zna. Co na temat sztuki Ple Bą myśli Michał Piróg, Wojciech Łuszczykiewicz i Marta Wierzbicka i Rafał Rutkowski?