sztuka

  sztuka

  Współcześni cukiernicy to prawdziwi artyści. Zamiast gliny używają masy cukrowej lub marcepanu, zamiast drewna - czekolady. Jak powstają cuda, które żal kroić? Jakimi umiejętnościami musi odznaczać się cukiernik? W Dzień Dobry TVN wszystko o pięknych i zdrowych, bo mało kalorycznych i łatwo przyswajalnych, tortach.

  Ada Fijał gra w sztuce Tajna misja. W jaką postać się wcieliła? Kto jej towarzyszy na scenie? Tuż przed premierą towarzyszyła aktorce dziennikarka Dzień Dobry TVN Barbara Pasek.

  Kiedy Mateusz Damięcki miał zagrać w erotycznej sztuce "50 twarzy Greya", Agnieszka Jastrzębska postanowiła podpytać go o tę rolę. Aktor zirytował się wówczas pytaniami dziennikarki Dzień Dobry TVN. Dlaczego? Po dwóch latach od zdarzenia wyjaśnili to sobie :)

  Z końcem XIX wieku rozpoczyna się Belle Epoque, czyli okres rozkwitu, postępu i spokoju w Europie. Co się w tym czasie działo w modzie i sztuce? Co kobiety nosiły pod sukniami? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan ;)

  O tym, co może być sztuką, jak rozpoznać czy coś jest arcydziełem i kto o tym decyduje opowiedzieli nam Stach Szabłowski, polski historyk i krytyk sztuki, publicysta oraz kurator CSW w Warszawie i Łukasz Radwan, dziennikarz Dzień Dobry TVN i krytyk sztuki. Jak wycenia się dzieła sztuki?

  Grudniowa aukcja dzieł sztuki w Domu Aukcyjnym Polswiss Art jest jedną z największych na rynku kolekcjonerskim ostatnich lat. O dziełach sztuki, które będzie można nabyć powiedziała w Dzień Dobry TVN właścicielka Domu Akcyjnego Iwona Buchner.

  W Polsce znajduje się od 1800 roku, kiedy to zakupili ją Czartoryscy na potrzeby muzeum sztuki. Dziś jest najcenniejszym obrazem, który znajduje się w naszym kraju. Jakie tajemnice kryje namalowana przez Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem"? Czy można ją podrobić? Reporter Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan postanowił uchylić rąbka tajemnicy słynnego obrazu.

  Grzegorz Jarzyna od dwóch miesięcy rezyduje w Moskwie, a to dlatego, że w Teatrze Narodów wystawia "Iwonę, księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza. Ula Chincz towarzyszyła mu, z kamerą Dzień Dobry TVN, od samego rana w dniu premiery spektaklu. Zobaczcie jak wygląda praca reżysera w Rosji. Czy Grzegorz odczuwa jakieś ograniczenia polityczne?

  Rozpoczął się sezon aukcyjny. W naszym studiu, o dziełach które już wkrótce pojawią się na aukcjach, opowiedziała Iwona Büchner, właścicielka domu aukcyjnego. Jakie perełki będzie można upolować? Zobaczcie!

  Brzydota Łodzi dla wielu osób jest fascynująca. Daje ona wiele możliwości artystom, którzy na swój sposób ozdabiają ulice. Dominikanin o. Tomasz Biłka tworzy murale, które zdobią łódzkie bloki. Murale przedstawiają niebieskie ptaki. Jakie mają znaczenie? Z ojcem Tomaszem spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Harlem to jedna z najbardziej barwnych dzielnic Nowego Jorku i największa duma afroamerykańskiej społeczności. Od wielu lat jest ulubionym miejscem amerykańskich twórców. Postanowiliśmy ruszyć śladem artystów, dla których Harlem jest inspiracją i motorem do działania. Wśród nich był muzyk jazzowy Bill Saxton, szef kuchni Marcus Samuelsson i malarz uliczny Franco The Great.

  Anna Kalczyńska zabrała nas na spacer po muzeum - Villa la fleur w podwarszawskim Konstancinie. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można podziwiać najwybitniejsze dzieła École de Paris (Szkoły paryskiej), w której zapisali się także polscy artyści. Naszym przewodnikiem był właściciel muzeum Marek Roefler.

  Kolejną bohaterką cyklu "Odpicowane mieszkanie" jest Małgorzata Kantek, która mieszka na stu metrach kwadratowych. W założeniu mieszkanie miało być urządzone w stylu loftowym. Jednak przez umiłowanie do sztuki stało się małą galerią. Małgorzata lubi unikaty, dlatego rzeźby i obrazy przywozi z podróży. Dla naszej bohaterki mieszkanie nie musi być funkcjonalne, ważne by było ładne. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła właścicielkę tego mieszkania.

  Na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym możemy zobaczyć najważniejsze filmy ubiegłego roku. Jak wygląda proces organizacji takiego festiwalu? Jaka atmosfera panuje w mieście na kilka godzin przed jego uroczystą inauguracją? I jacy goście odwiedzą w tym roku Kazimierz? Z dyrektor artystyczną Festiwalu Dwa Brzegi rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry Wakacje Kinga Burzyńska.

  Łukasz Radwan spotkał się z Adel Hayrapetyan, ormiańską malarką, która leczy poprzez sztukę. Jak artystka trafiła do Polski i na czym polega "artterapia"?

  Bartłomiej Topa, Leszek Lichota, Waldemar Błaszczyk i Piotr Nowak postanowili połączyć triathlon ze sztuką. Dzięki temu powstał spektakl Triathlon Story, czyli chłopcy z żelaza. Dziennikarce Dzień Dobry TVN Kindze Burzyńskiej panowie powiedzieli, skąd wziął się pomysł na takie połączenie, kiedy odbędzie się premiera sztuki i jak wspominają starty w zawodach triathlonowych. Zobaczcie, do jakich wniosku aktorzy doszli na końcu :)

  W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa malarstwa renesansu. Nie mogło tam zabraknąć naszego konesera sztuki Łukasza Radwana. Czyje dzieła możemy zobaczyć na wystawie?

  Justyna Kisielewicz to malarka po warszawskiej ASP. Jej prace były wystawiane w najbardziej elitarnych galeriach sztuki na całym świecie. Jej droga do sukcesu nie należała jednak do najłatwiejszych. Dlaczego? Jej obrazy charakteryzuje wyrazistość i kolor. Są pełne pop-kulturowych symboli. Gdzie malarka szuka inspiracji do pracy? I kto kupuje jej obrazy?

  "Tu tak wolno czas płynie(...) jest taki spokój i jest wszędzie blisko. Tu prowadzę kompletnie inne życie". Beata Kawka zabrała nas na spacer po Lesznie, które stało się jej nowym domem. Zobaczcie jak wygląda zwykły dzień dyrektor artystycznej Teatru Miejskiego w Lesznie.

  Podczas letniej aukcji organizowanej przez Dom Aukcyjny Polswiss Art będzie można nabyć obrazy i rzeźby reprezentujące polską sztukę i rzemiosło okresu od XIX do XXI wieku. Co dokładnie? O tym w Dzień Dobry TVN właścicielka domu aukcyjnego Polswiss Art Iwona Büchner.

  Michał Minor jako jedyny Polak, który został wytypowany do między narodowego konkursy Canson, głównego mecenasa Luwru. Kunszt pracy Minora docenili także zagraniczni kolekcjonerzy. Minor na co dzień jest wykładowcą w katowickim ASP. Jak oceniają go studenci? Michał Minor pokazał też Łukaszowi Radwanowi swoją pracownię. Co przedstawiają jego obrazy? Gdzie artysta szuka inspiracji?

  Okazuje się, że już w średniowieczu lisek chytrusek i Królik Bugs byli bohaterami humoresek i miniatur. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan postanowił sprawdzić, z czego śmiali się ludzie średniowiecza i co z tamtego okresu kopiowali twórcy XX w. Jego przewodnikiem po księgach był redaktor cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona Łukasz Kozak.

  Na jednym z łódzkich osiedli mieszkało słynne małżeństwo, które można określić trzema słowami: miłość, sztuka i nienawiść. O kim mowa? O Katarzynie Kobro i Władysławie Strzemińskim. Ona była rzeźbiarką, a on - jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX w. Do Łodzi pojechał dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan, by z artystką Moniką Krygier porozmawiać o sztuce, poglądach i miłości małżeństwa. Łukasz poszedł również do muzeum, w którym znajdują się dzieła Strzemińskiego i Kobro.

  Rafał Jabłonka z wykształcenia jest inżynierem budowlanym, a historię sztuki zaczął studiować kilka lat po tym, jak z Polski wyprowadził się do Niemiec oraz zajął kolekcjonowaniem i sprzedawaniem dzieł wielkich twórców. Dzisiaj jest jednym z najbardziej wpływowych i cenionych marszandów świata. Kindze Rusin powiedział o swojej miłości do sztuki i spotkaniu z Andym Warholem. Odniósł się również do zarzutów, że nie promuje polskiej sztuki poza granicami naszego kraju.

  Alina Szapocznikow była cenioną, polską rzeźbiarką, autorką oryginalnych dzieł, w tym rzeźby "Ptaka". Po wystawie w Waszyngtonie w 1961 roku słuch o rzeźbie zaginął. Dzieło po 50 latach odnalazł Juliusz Windorbski, prezes zarządu domu aukcyjnego DESA Unicum. W jaki sposób udało mu się przekonać kolekcjonera do przekazania rzeźby na aukcję? Ile dzieło jest obecnie warte?

  Sam Havadtoy zaczynał od projektowania wnętrz. Wśród jego klientów był między innymi John Lennon. Po śmierci muzyka Sam związał się z Yoko Ono. Najsłynniejszą wystawą Havadtoy'a jest kolekcja inspirowana komunizmem i pop-artem. Obecnie wystawę można zobaczyć w Warszawie. Dlaczego budzi ona tak duże zainteresowanie? Z artystą rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.

  Okazuje się, że prawdziwe dzieło sztuki może powstać ze śmieci. Udowadnia to Bartosz Kokosiński, z którym spotkał się Łukasz Radwan. Dziennikarz Dzień Dobry TVN chciał wiedzieć, czy tworzenie sztuki przy pomocy starych, niepotrzebnych przedmiotów wynika z obsesji ich zbierania i nadawania im nowego życia oraz jak się zaczęła przygoda ze sztuką młodego artysty. Zobaczcie, jak wyglądają obrazy pożerające rzeczywistość.

  Agata Buzek pracuje w Paryżu nad nowym spektaklem Krzysztofa Warlikowskiego. Towarzyszyliśmy jej z kamerą na kilka dni przed premierą sztuki. Czy ma obawy co do tego, jak przyjmie ją francuska widownia? Czy z dala od męża i rodziców nie czuje się w Paryżu samotna? Co w życiu daje jej szczególny sens? Z aktorką rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.

  Iwona Buchner opowiedziała nam o aukcji, na której pojawi się 87 dzieł polskiej sztuki od XIX do XXI wieku o łącznej wartości szacowanej na ponad 6 mln zł. Perłą tej aukcji jest obraz „Dziewczynka z koszem owoców i barankiem”. Jest to dzieło jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów paryskich – Tadeusza Makowskiego.