sztuka

  sztuka

  O wyjątkowych dziełach sztuki, które można będzie już wkrótce nabyć na aukcji, opowiedziała nam Iwona Buchner - właścicielka domu aukcyjnego.

  Radosław Gajda: "Jesteśmy świetni w pomnikach ale niestety właśnie w pomnikach tragicznych wydarzeń, katastrof, mordów, zbrodni. (...) W naszych miastach bardzo nam brakuje takiej sztuki (...), która będzie dla nas angażująca i będzie sprawiała, że nasze życie między budynkami będzie ciekawsze". Z naszym gościem, architektem i autorem bloga o architekturze, rozmawialiśmy o specyfice polskich pomników. Dlaczego w Polsce pomniki są zazwyczaj tak poważne?

  Byliśmy z kamerą na wernisażu "Ecole de Paris" w Warszawie. Wystawa to zbiór obrazów najwybitniejszych przedstawicieli bohemy artystycznej Paryża początku XX wieku. Obrazy Mojżesza Kislinga, Romana Kramsztyka, Meli Muter, Leopolda Gottlieba czy Henryka Haydena będzie można kupić już za tydzień. Niektóre z nich kosztują nawet 100 milionów złotych! Kogo stać na obrazy Ecole de Paris? Dlaczego sztuka wysoka jest tak droga? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska.

  Historia sztuki jest nierozerwalnie związana z fałszerstwem. O fałszerzach, ich umiejętnościach i stworzonych przez nich podróbkach, które możemy zobaczyć w muzeach opowiedział nam prof. Jerzy Miziołek - historyk sztuki i dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego: "Wiele fałszerstw to są wybitne, znakomite dzieła sztuki. Ci artyści, gdyby żyli w czasach Botticellego, Leonarda da Vinci lub twórców starożytnych, byliby tak wybitni, jak oni sami, jak Ci, których fałszowano".

  Polscy inwestorzy coraz chętniej lokują pieniądze w rynek sztuki. Jakimi zasadami się kierować przy zakupie obrazów i rzeźb? W których polskich artystów warto zainwestować? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Nauka objaśnia nam, jak funkcjonuje świat, ale tylko sztuka może nas z nim pogodzić - mówi dziennikarz Łukasz Radwan, który odwiedził szpital psychiatryczny w Tworkach po to, by dowiedzieć się na czym polega art terapia. Ilu Polaków choruje na choroby psychiczne? Co szpital psychiatryczny oferuje swoim pacjentom? Kiedy psychiatria zainteresowała się leczeniem poprzez sztukę?

  Stanisław Kmiecik, mimo że od urodzenia nie ma rąk, maluje piękne obrazy. Ile ich stworzył do tej pory? Od kiedy maluje? Czym trzyma pędzel? Malarza odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Kinga Burzyńska wybrała się na wystawę - "Wszystkie Małgośki świata", która powstała na cześć Maryli Rodowicz. Po ekspozycji oprowadziła nas oczywiście sama "Królowa Polskiej Sceny"! Jakie skarby można tam zobaczyć?

  Pablo Picasso jest jednym z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Sprawił, że inaczej postrzegamy dziś świat. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara odwiedziła Tate Modern, jedną z najsłynniejszych galerii na świecie, gdzie obecnie można zobaczyć pierwszą solową wystawę Picassa. Okazuje się, że Pablo Picasso to postać bardzo złożona. Żył w dostatku, miał szofera, doceniał uroki życia. Z jednej strony bardzo dbał o swoje zdrowie, nie pił alkoholu, był hojny dla swoich przyjaciół. Z drugiej strony nie stronił od skandali. Był nieprzeciętnym kobieciarzem. Dlaczego kobiety traciły dla niego głowę?

  Na spotkanie z Bartłomiejem Topą i Szymonem Bobrowskim do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wybrała się Kinga Burzyńska. Jak przygotowują się do spektaklu, czego sobie zazdroszczą i co jest, zdaniem Szymona, największą siłą współczesnego aktorstwa? Obu panów gościliśmy też w studiu Dzień Dobry TVN. Jak myślicie, który z nich jest wybitnym ekspertem ds. hot-dogów na stacjach benzynowych, a który lubi wypoczywać ... "na fakira"? :)

  Reporterkę Dzień Dobry TVN, Annę Senkarę, w tajniki aukcji dzieł sztuki wprowadził członek zarządu najstarszego domu aukcyjnego świata Sotheby's - Philip Hook. W studiu Dzień Dobry TVN, o rekordowym roku polskich domów aukcyjnych opowiedziały: Iwona Büchner – Grzesiak i dr Justyna Napiórkowska.

  Agnieszka Więdłocha i Antek Pawlicki prywatnie są parą. Obecnie grają w sztuce Polowanie na łosia. Jak im się razem pracuje? Potrafią oddzielić życie prywatne od zawodowego? Z aktorami rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Już wkrótce odbędzie się wielka aukcja, na której zaprezentowanych zostanie ponad 100 dzieł sztuki. Pośród nich dzieła takich artystów jak Jacek Malczewski, Wojciech Fangor czy Magdalena Abakanowicz. W studiu Dzień Dobry TVN Iwona Büchner-Grzesiak zaprezentowała nam obrazy, które będzie można wylicytować.

  Zespół Blueberry Hill gra wczesną formę amerykańskiego rock and rolla. Swoje umiejętności zaprezentowali w Mam talent. Po odpadnięciu z programu, jeden z członków kapeli - Dominik "Domino Prettyboy" Gręda - będzie mógł więcej czasu poświęcić swojej drugiej pasji - aktywności zwanej cosplay. Czym jest cosplay - sztuką czy zabawą dla dużych dzieci? Zobaczcie!

  Jeszcze w XVII i XVIII wieku Leszno przypominało małą Amerykę. Mieszkali tu Polacy, Niemcy, Włosi i Czesi. Świadczą o tym m.in. płyty nagrobne, ale pozostało po nich coś jeszcze - portrety trumienne. Ile kosztowało ich wykonanie? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  "Twój Vincent" to film opowiadający o życiu Vincentego van Gogha. To również pierwsza w historii świata produkcja, która powstała z obrazów malowanych na płótnie. Skąd pomysł na tam ambitne przedsięwzięcie? Ilu artystów brało udział w projekcie? Jak przygotowywali się do pracy? I dlaczego właśnie van Gogh został bohaterem filmu? O tym w Dzień Dobry TVN kobieta, która miała odwagę wprowadzić swój niezwykły pomysł w życie - Dorota Kobiela.

  W Katowicach odbywa się Cake Festival Poland 2017, czyli pokaz prac cake crafterów z całego kraju. Na czym dokładnie polega ich praca? To jeszcze cukiernicy, czy już artyści? Ile prac można zobaczyć na festiwalu w tym roku? Na miejscu, w imieniu Dzień Dobry TVN, pojawiła się Daria Ładocha, która rozmawiała z organizatorka całego słodkiego zamieszania - Kinga Jakimowicz.

  "Jest magia. Jakby nie było magii, to bym zajęła się tworzeniem czegoś innego" - powiedziała projektantka dywanów Joanna Rusin. Razem z Agnieszką Czop tworzą jedne z najpiękniejszych w Polsce dywanów. Skąd czepią inspiracje? Jak wygląda proces tworzenia dywanu?

  Tak powiedziała kurator wystawy Fridy Khalo dr Helga Prugnitz-Poda. Prace artystki odwiedziły Polskę po raz pierwszy w historii. Dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Łukaszowi Radwanowi udało się podejrzeć przygotowania do wielkiego otwarcia wystawy w Poznaniu. Co inspirowało meksykańską artystkę? Czym wyróżnia się zbiór prac, który można zobaczyć w poznańskim Centrum Kultury Zamek?

  Sztuka Szuka Malucha to pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najmłodszych – dzieci od zera do pięciu lat oraz ich opiekunów. Z Barbarą Małecką, dyrektorem tego festiwalu, w Poznaniu, spotkała się dziennikarka Katarzyna Olubińska. - Dzieci są gotowe na spotkania ze sztuką w każdym wieku. Nawet te najmniejsze dzieci mogą w pełni doświadczać sztuki. I to jest takie właśnie miejsce - mówi Barbara Małecka. Jak rozwijać kreatywność u dziecka?

  "Mały Przegląd" - to projekt Sharon Lockhart przygotowany dla Pawilonu Polski na biennale w Wenecji, zrealizowany z udziałem wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku. To film i zestaw fotografii o wychowankach z Rudzienka, w których artystka dostrzegła piękno i - jak mówią same dziewczyny - pokazała im, że są wartościowe.

  Obraz "Zabicie Wapowskiego" Jana Matejki przez 100 lat był uznany za zaginiony. W 2012 roku odnalazł się w Ameryce Południowej. Teraz prywatny kolekcjoner wystawił go na sprzedaż. Cena wywoławcza: 2,3 mln zł. Centa estymowana: 3,5 - 4 mln złotych. Ile wart jest obraz? Jaka jest jego historia i jaką scenę z historii Polski opowiada? Dlaczego jego sprzedaż to tak duże wydarzenie w świecie kolekcjonerów sztuki? O tym w Dzień Dobry TVN prezes domu aukcyjnego, w którym dzieło będzie licytowane Juliusz Windorbski.

  Wieża Eiffla we Francji, Koloseum we Włoszech, a w Stanach Zjednoczonych - Statua Wolności. Świat pełen jest skarbów. Polska też ma się czym chwalić. O rodzimych skarbach, których historie znają nieliczni mówił dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Co się do nich zalicza? Gdzie się znajdują?

  Jak mówi promotor sztuki i dziennikarz Łukasz Radwan - sztuka jest wszędzie, a szczególnie w XXI wieku upodobała sobie przestrzeń wirtualną. Sztukę można robić nawet nie wychodząc z domu. Łukasz Radwan spotkał się z artystą i grafikiem Maciejem Cekało, którego obrazy mają m.in.: Robert Lewandowski i Michelle Lewin. Zobaczcie czym jest digital painting i jak się maluje w tej technice!

  Tuż przed spektaklem atmosfera w garderobie jest gorąca. Czy staje się jeszcze gorętsza, kiedy tematem przedstawienia są mniejszości seksualne? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Barbara Pasek. Zobaczcie, co w garderobie robili reżyser Andrzej Strzelecki i jego aktorzy: Marek Kaliszuk, Olga Kalicka i Joanna Kurowska. Zjadał ich stres? Czy sztuka "Klatka dla ptaków" przypadła do gustu polskiej publiczności?

  Monika Madejek połączyła pasję, talent z miłością do natury. Mieszka na wsi, hoduje tam tykwy i wyrabia z nich piękne przedmioty. Jakie? Co daje jej obcowanie z naturą? Jak rodzina reaguje na jej pasję? Z Moniką spotkała się prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska. Mogliśmy zobaczyć, jak sadzi się tykwy.

  Maria Kieleczawa jest twórczynią ludową, której pisanki można podziwiać w muzeach w kraju i poza granicami. Jaką techniką zdobi jajka? Ile czasu zajmuje jej przygotowanie jednej pisanki? Jak przygotować jajko do malowania? Czy to pasja tylko od święta? Panią Marię i jej córkę Aleksandrę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Skąd Panie pochodzą?

  Karol Estreicher to polski historyk sztuki, który zadbał o to, żeby do Polski wróciły najcenniejsze dzieła zrabowane, w czasie wojny, przez Niemców. Co udało mu się odzyskać i jaki był prywatnie polski obrońca skarbów? Magdzie Mołek opowiedziała o nim Marta Grzywacz.

  Historia jej życia mogłaby dostarczyć materiału na kilka książek. Urodziła się na Syberii, jej ojciec przegrał majątek w 3 karty, a w czasie studiów grywała w brydża z Januszem Korwin-Mikkem. O sztuce, życiu i rodzinie z Andą Rottenberg, wieloletnim dyrektorem Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, rozmawiał Łukasz Radwan.