sztuka

  sztuka

  Julitta Biały: "Może tata gdzieś w kącie maluje, nie mam pojęcia". O sztuce, seksie oraz o tym, że dzieci mogą i powinny iść swoją drogą rozmawialiśmy z profesorem Zbigniewem Lwem-Starowiczem - seksuologiem i jego córką Julittą Biały, która ... maluje obrazy świętych. Dowiedzieliśmy się też, że pan profesor przyjaźnił się z księdzem Jerzym Popiełuszką. Jak zaczęła się znajomość księdza i specjalisty ds. seksu?

  Alicja Wahl nie żyje. O śmierci malarki poinformowała jej rodzina. Artystka zmarła 19 października 2020 r. - Jej osobna, niezwykła twórczość, mówiąca wiele o kobiecej egzystencji we wszystkich przejawach, stanowi ważny, ale zbyt mało znany rozdział polskiej sztuki powojennej - napisała Fundacja Artom.

  Dla wielu osób określenie intarsja brzmi dość enigmatycznie i tajemniczo. Jednak technika zdobnicza, której podstawą jest drewno, znana była już w starożytności. W obecnych czasach nie jest aż tak popularna, dzięki czemu wyroby, które dzięki niej powstają, są naprawdę unikatowe. O tej niezwykłej technice w naszym programie opowiedział artysta, Zenon Pląskowski.

  W 1914 roku pewna sufrażystka rzuciła się na obraz Diega Velázqueza „Venus z lustrem” i pocięła go siedem razy tasakiem. Obraz udało się uratować, ale takich przypadków było na świecie dużo więcej. Z jakich powodów ludzie od początku istnienia sztuki niszczą dzieła? O tym opowiedział nam historyk sztuki, profesor Jerzy Miziołek.

  Wielu entuzjastów sztuki z radością przyjęło informację, że znowu można odwiedzać Muzeum Narodowe w Warszawie. O nowych zasadach funkcjonowania tej placówki porozmawialiśmy z pełniącym obowiązki dyrektora Łukaszem Gawłem. Co mogą zobaczyć zwiedzający? Na czym polega akcja #długwdzięczności?

  Kojarzysz programy "Spadkobiercy" lub "Whose Line Is It Anyway"? Ich uczestnicy dowiadują się dopiero na scenie, w jakich okolicznościach znajdują się grane przez nich postaci. Jak się okazuje, sztuki improwizacji można się nauczyć. A warto to zrobić, ponieważ pozwala ona rozwijać kreatywność, a w życiu – umiejętnie wychodzić z różnych wymagających sytuacji.

  Sztuka współczesna jest w Polsce coraz bardziej popularna. Obrazy osiągają bardzo wysokie ceny. Już za kilka dni Aukcja Polskiej Sztuki Współczesnej. Wiele wskazuje na to, że w czasie aukcji padnie rekord. Chodzi o dzieło Romana Opałki oraz Wojciecha Fangora. O szczegółach aukcji w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego.

  Roboty i sztuczna inteligencja wkraczają do niemal wszystkich dziedzin naszego życia, nawet do świata sztuki. Niedawno w nowojorskim domu aukcyjnym wystawiono portret "Edmonda De Belamiego”, który został wygenerowany za pomocą algorytmu i bazy składającej się z 15 000 portretów namalowanym pomiędzy XIV a XX w. Obraz sprzedano za 432,5 tys. dolarów (co stanowi równowartość ok. 1,6 mln zł). W jaki jeszcze sposób roboty zrewolucjonizowały rynek sztuki? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Na czym polega artystyczny fenomen rodu Kossaków i jak często ich dzieła pojawiają się na aukcjach? W Dzień Dobry TVN o życiu i dziełach wybitnych polskich malarzy opowiedział Jan Koszutski, wiceprezes domu aukcyjnego.

  Jak wyglądaliby wielcy, światowi przywódcy, gdyby postanowili ... zupełnie zmienić styl życia? Amit Shimoni postanowił się tego dowiedzieć i stworzył galerię portretów, na których znane osobistości pojawiają się w zupełnie niepodziewanych stylizacjach! Podoba się wam ich "luźniejszy" wizerunek?