sztuka

  sztuka

  Elżbieta Zielińska dwa lata temu zetknęła się z pirografią. Tak ją zafascynowała ta sztuka, że postanowiła spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Dziś tworzy prawdziwe arcydzieła, które zaprezentowała w Dzień Dobry TVN. Czy prowadzący poradzili sobie z malowaniem ogniem?

  Wit Stwosz zapisał się w historii sztuki gównie jako rzeźbiarz - do jego najwybitniejszych prac należą chociażby ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie czy nagrobek Kazimierza Jagiellończyka, będący jednym z najważniejszych dzieł rzeźby późnogotyckiej w Polsce. Po powrocie do swojej ojczyzny artysta skupił się na malarstwie, tworząc głównie dla bawarskich świątyń. Jeden z obrazów właśnie trafił do Polski.

  Szymon Chwalisz zasłynął jako twórca "Woodstockowych Gitar", które biją rekordy popularności na aukcjach WOŚP oraz ręcznie malowanych kasków dla takich sportowców jak Karolina Pilarczyk, Maciej Kot czy Kajetan Kajetanowicz. Teraz postanowił skierować swoja artystyczną drogę w stronę klasycznego malarstwa sztalugowego. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoich pasjach i inspiracjach.

  Tradycyjna muzyka arabska kształtowała się już w starożytności i nie ma bezpośredniego związku z islamem. Czerpała z wpływów muzyki greckiej, tureckiej, bizantyjskiej czy nawet katalońskiej. Tak bogate podłoże sprawiło, że coraz częściej ludzie zapoznają się z prawdziwymi hitami arabskiej muzyki.

  Stare ryciny zachwycają wyjątkowym klimatem i wykonaniem. Bardzo popularne są zwłaszcza stare ryciny botaniczne i zoologiczne, równie duże zainteresowanie budzą te przedstawiające stare mapy czy gwiazdozbiory. Na rycinach możemy podziwiać również pejzaże miast albo fantastyczne obrazy powstałe w głowie artysty.

  Millefiori to technika wytwarzania szkła mozaikowego znana od starożytności. Tworzeniem takich arcydzieł zajmuje się Tomasz Gondek. Jak zaczęła się jego przygoda z tą niezwykłą dziedziną sztuki? Dowiecie się tego z naszego materiału.